REKLAMA

Zagranica opuszcza Europę Środkową?

2002-01-28 16:47
publikacja
2002-01-28 16:47

Zagranica opuszcza Europę Środkową?

    Czy ten poniedziałek ma sygnalizować, jaki będzie tydzień? Mało, że ja dzisiaj miałem awarię za awarią (rano wykrakałem) to jeszcze rynek zachował się w sposób (znowu) zupełnie nieprzewidywalny. Za brak komentarzy pod koniec sesji jeszcze raz przepraszam i ponownie dziękuję Krzysztofowi Łucjanowi za pomoc.

    O sesji można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że była spokojna (a takiej rano oczekiwałem). Może jakimś wyjaśnieniem tego zachowania jest spadek węgierskiego BUX’a. Nieco mniejszy, ale ten rynek był ostatnio silniejszy od naszego. Wydaje się, że jakaś grupa spekulacyjnych funduszy zagranicznych postanowiła opuścić nasz region. Tylko tak można wyjaśnić takie zachowanie rynków w sytuacji, kiedy Euroland zachowywał się bardzo spokojnie i nawet wzrastał – pomógł niewątpliwie lepszy od oczekiwań indeks Ifo w Niemczech.

    Już początek sesji był nienadzwyczajny, a potem było dużo gorzej. W spadku przewodziły TPSA i Pekao, ale sektor TMT też mocno zniżkował. Oczywiście wydarzeniem był debiut podzielonego Optimusa. Wbrew oczekiwaniom Grupa Optimus została wyceniona dużo wyżej, a Optimus Technologie dużo niżej (wpływ decyzji US). Nawet PKN, mimo dobrej prasy, nie potrafił się dźwignąć - szybko jednak okazało się, że MOL zdementował pogłoski o skupie akcji i wszystko już było jasne.

    Nieco po 12.00 testowaliśmy już wsparcie na 1422 pkt. Nie muszę dodawać, że tego, dzisiaj, nie oczekiwałem. Mocno taniał zarówno sektor TMT jak i banki. Około 12.30 dotknęliśmy wsparcia na 1422 pkt. i rynek odbił, ale było to bardzo anemiczne odbicie. Po nim zaczęła się stabilizacja pod poziomem 1440 pkt., wybicie i stabilizacja nieco nad 1440 pkt. Końcówka to znowu wyprzedaż. Zadziwiająco dobrze kończył Elektrim – znowu będzie jakaś informacja?

    Czarna świeca na WIG-20 wygląda paskudnie. Wsparcie zostało obronione, ale w bardzo złym stylu. Obrót był średni, co daje jeszcze (niewielkie) nadzieje, że to nie jest ogólne wyjście, a tylko jakiś fundusz postanowił zgarnąć zyski. Teraz dużo zależy od sytuacji na świecie i postawy naszych funduszy. Czy udźwigną podaż zagranicy? Obawiam się, że jeśli pogorszy się sytuacja na świecie to sami zaczną mocno sprzedawać i może być bardzo nieciekawie.
Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki