Zagórski: e-dowód pozwala na samodzielną odprawę graniczną na lotnisku

Posługując się e-dowodem, czyli dokumentem z warstwą elektroniczną, można samemu przejść odprawę graniczną na lotnisku, korzystając z automatycznych bramek - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(fot. Kancelaria Premiera / Flickr)

We wtorkowym komunikacie minister zachęcił do składania wniosków o e-dowód przez internet. "Złożenie online wniosku o dowód osobisty zajmuje kilka minut, niemal wszystkie dane system wypełnia automatycznie. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim zdjęciu" - przypomniał szef resortu.

Podkreślił, że dokument z warstwą elektroniczną umożliwia m.in. korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. "Dzięki nim pasażerowie podróżujący z i na warszawskie +Okęcie+ mogą dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Z bramek mogą korzystać pełnoletni podróżni posiadający e-dowód" - wskazał Zagórski.

Resort przypomina, że składając wniosek o e-dowód trzeba mieć założony Profil Zaufany (PZ). Można go założyć za darmo na stronie www.pz.gov.pl.

"Z Profilu korzysta już ponad 4 miliony Polaków" - napisano.

Ministerstwo zachęca również m.in. do zainstalowania na swoim telefonie aplikacji mObywatel. "To bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest dostępna zarówno dla telefonów z system Android, jak i iOS. Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport" - tłumaczy resort.

Jak dodaje, z aplikacji tej można korzystać m.in. przy zakładaniu kart lojalnościowych, rejestracji np. na siłowni, a także na poczcie czy w pociągach PKP Intercity.

"Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień. Naprawdę warto ją mieć. Przyda się nie tylko w wakacje" – mówi Zagórski. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne