REKLAMA

Zaginiony podczas II wojny światowej obraz wrócił na Wawel

2023-05-19 09:50
publikacja
2023-05-19 09:50

"Lekcja rysunku" Jana Mauritsa Quinkhardta z 1762 roku od piątku jest ponownie eksponowana na wystawie Zamku Królewskiego na Wawelu. Obraz zaginiony w czasie II wojny światowej odnalazł się w... Krakowie.

Zaginiony podczas II wojny światowej obraz wrócił na Wawel
Zaginiony podczas II wojny światowej obraz wrócił na Wawel
fot. Maykova Galina / / Shutterstock

"Jest to dzieło, które trafiło do nas w bardzo ciekawych okolicznościach, w których odbija się przykład postawy obywatelskiej" – mówi PAP Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

"Lekcja rysunku" Quinkhardta - przedstawiająca dwóch młodych adeptów malarstwa - przed II wojną światową trafiła na Wawel jako część kolekcji profesora Jerzego Mycielskiego. W ówczesnym inwentarzu zamku figurowała pod numerem 1630. W czasie wojny obraz jednak zaginął.

"Znajdował się w kraju, w zbiorach prywatnych" – przyznaje Andrzej Betlej. "Spadkobierca dzieła po śmierci jego właściciela, nie znając historii obrazu, tego, że jest zaginiony i poszukiwany, chciał go sprzedać. Tak obraz trafił do Krakowskiego Domu Aukcyjnego" – opowiada.

"Klient przyniósł do nas część kolekcji, którą odziedziczył, do wyceny i ewentualnej sprzedaży" – dodaje Ryszard Lachman prowadzący Krakowski Dom Aukcyjny. "W toku kwerend ustaliliśmy, że jedna z prac znajduje się w rejestrze strat wojennych, powiadomiliśmy o tym Zamek Królewski na Wawelu. Zaskoczenie było spore" – wspomina.

Dzieło udało się jednak szybko zidentyfikować. Obraz nosił numery inwentarzowe odnoszące się do kolekcji prof. Mycielskiego, zgadzał się również opis i wymiary obrazu. "Nie mieliśmy żadnych wątpliwości" – zaznacza Andrzej Betlej. "Kiedy właściciel zorientował się, że jest to dzieło zrabowane w czasie wojny, od razu zwrócił je Wawelowi" – podkreśla dyrektor Zamku. Jak dodaje, do podobnej sytuacji doszło w 2020 roku, gdy na Wawel wróciła zaginiona akwarela. Została przyniesiona przez osobę, która likwidowała mieszkanie po swojej babci i znalazła obraz z podpisami wskazującymi, że jego miejsce powinno znajdować się na Wawelu.

Jan Maurits Quinkhardt był uczniem swojego ojca, Juliusa Henricusa Quinkhardta; naukę pobierał także u Krzysztofa Lubienieckiego, polskiego malarza osiadłego w Amsterdamie. Jako samodzielny malarz działał od roku 1723. Malował głównie portrety, z reguły w półpostaci. W swoim domu założył szkołę rysunku, w której kształciło się kilkunastu uczniów. Obraz przedstawia prawdopodobnie jedną z takich lekcji, odbywających się pod okiem samego malarza. Nawiązuje do kompozycji z 1757 roku w Rijksmuseum w Amsterdamie, na której Julius Quinkhardt sportretował siebie i swojego syna Jana Mauritsa podczas nauki rysunku.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/dki/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki