REKLAMA

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - Senat poparł zmiany

2021-07-23 15:56
publikacja
2021-07-23 15:56
Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - Senat poparł zmiany
Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - Senat poparł zmiany
fot. Marta Marchlewska / / Senat RP

Najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - zakłada nowelizacja Kodeksu cywilnego, którą w piątek jednogłośnie przyjął Senat. Izba wprowadziła do niej dwie poprawki redakcyjne.

Chodzi o przeredagowanie przepisu tak, aby mówił o "nieodwracalnym" uszkodzeniu ciała i "zerwaniu więzi rodzinnej", a nie o "niemożności nawiązania lub kontynuowania" tej więzi. Celem miało być bardziej jednoznaczne brzmienie przepisu. Podczas prac w senackich komisjach pojawiły się jednak też głosy krytyczne, wskazujące, że nie powinno zmieniać się sformułowania o "niemożności nawiązania więzi", jako że odnosi się ono np. do dzieci, których niepełnosprawność powstała w wyniku błędów lekarskich podczas porodu.

Nowelizacja, przyjęta w czerwcu przez Sejm, była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta podkreślała, że potrzeba zmiany w tym zakresie wynika z rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Dominującą linią orzeczniczą jest zasądzanie przez sądy zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej, jednak zdarzają się przypadki odmowy prawa do tego rodzaju zadośćuczynienia.

Zmiana przewiduje dodanie w Kodeksie cywilnym art. 446[2]. Artykuł ten po senackich zmianach stanowi, że "w razie ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego zerwaniem więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę". Przepis ten stosowany ma być z mocą wsteczną, tj. także w związku ze zdarzeniami powstałymi przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

W kwestii, której dotyczy ustawa, w ostatnich latach dochodziło do rozbieżności orzeczniczej nie tylko, jeśli chodzi o sądy powszechne, ale również Sąd Najwyższy.

W celu rozstrzygnięcia tej kwestii I prezes SN Małgorzata Manowska jeszcze jesienią zeszłego roku zarządziła posiedzenie połączonych Izb SN Cywilnej i Kontroli Nadzwyczajnej. Izby rozpoczęły rozpatrywanie tego zagadnienia 25 maja br. Po blisko 8 godzinach obrad posiedzenie odroczono.

Jak informował wtedy SN, skład połączonych Izb uznał, że istnieją podstawy do podjęcia uchwały w tej sprawie. "Pod głosowanie poddano też jeden z projektów uchwały, który jednak nie został przyjęty. Prace nad treścią uchwały będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu wyznaczonym przez I prezes SN w najbliższym czasie" - przekazywał SN.

Przepisy mają wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia. Ze względu na wprowadzone poprawki ustawa wróci teraz do Sejmu.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Budżet rodziny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
my_kroolik
A matkom, które urodziły śmiertelnie chore dzieci w wyniku haniebnych działań PIS-u też się odszkodowania będą należały?
mnm1
Nie należy się. Śmiertlenie chore dzieci należy zabijać. Natychmiast. .... (M. Lempart)
mknowak odpowiada mnm1
Każdy kiedyś umrze tylko katolicy nie potrafią się z tym pogodzić a przodują w tym księża gromadzący majątek.... Swoją drogą to ciekawe że księża chcą żeby im się kłaniać tak jak 1000 lat temu ale jak chodzi o technologię do ratowania dzieci to chcą używać tej nowoczesnej, jak chodzi o samochody to chcą te Każdy kiedyś umrze tylko katolicy nie potrafią się z tym pogodzić a przodują w tym księża gromadzący majątek.... Swoją drogą to ciekawe że księża chcą żeby im się kłaniać tak jak 1000 lat temu ale jak chodzi o technologię do ratowania dzieci to chcą używać tej nowoczesnej, jak chodzi o samochody to chcą te najnowsze itd.
qonradx
Hmm czy w związku z tym nowa partnerka Jacka Kurskiego zapłaci zadośćuczynienie poprzedniej? Czy święta Marta Kaczyńska odpowie w końcu za płodzenie bękartów w zwiazku?
pozhoga
Nie przyjąłeś swojej codziennej dawki gazwybu i od razu są problemy. Dla przypomnienia, hierarchia ,,wartości" gazwybu wygląda tak:
1) wszelkie zboczenia seksualne czyli ,,porubta co chceta", jeśli nie to
2) połączenie zboczeń z heteroseksualizmem czyli ,,porubta co chceta z uwzględnieniem płci przeciwnej",
Nie przyjąłeś swojej codziennej dawki gazwybu i od razu są problemy. Dla przypomnienia, hierarchia ,,wartości" gazwybu wygląda tak:
1) wszelkie zboczenia seksualne czyli ,,porubta co chceta", jeśli nie to
2) połączenie zboczeń z heteroseksualizmem czyli ,,porubta co chceta z uwzględnieniem płci przeciwnej", jeśli nie to
3) heteroseksualizm bez zobowiązań czyli ,,porubta co chceta w obrębie płci przeciwnej",
4) heteroseksualizm bez zobowiązań i bez, jak to piszesz, ,,bachorów". Tu kropka.
5) Normalne zachowania, czyli jeden pan z jedną panią są na całe życie i mają dzieci - są zakazane.
Spocznij, wolno hejtować.
my_kroolik odpowiada pozhoga
Zakazane? A przez kogo? To tzw konserwatyści zawsze wiedzą lepiej jak ludzie powinni żyć, bo jakiś bóg konserwatystów tak uważa. Nieważne, że są też tacy, co w tego boga nie wierzą, ale i tak muszą żyć według jego zasad. Jeśli nie zechcą, to się ich ustawą zmusi, a protesty stłumi agresywnymi oddziałami pislicji.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki