REKLAMA

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło do 847 mld zł

2013-11-20 16:07
publikacja
2013-11-20 16:07

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września bieżącego roku wzrosło o 5 mld 699,3 mln zł, tj. o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosło 847 mld 710,5 mln zł - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Od początku roku zadłużenie wzrosło o 6,8 proc., czyli o 53 mld 856,8 mln zł.

Według MF zadłużenie krajowe wyniosło we wrześniu 589 mld 707,8 mln zł i było o 1,1 proc. wyższe (o 6 mld 231,5 mln zł) niż w sierpniu br. Od początku roku wzrosło o 8,6 proc., czyli o 46 mld 737,9 mln zł.

"Wzrost zadłużenia we wrześniu 2013 r. był przede wszystkim związany z finansowaniem deficytu budżetu państwa oraz zmianą stanu na rachunkach budżetowych przy umocnieniu się złotego wpływającym pomniejszająco na dług" - wyjaśniono w komunikacie. "Wzrost długu od końca 2012 r. był głównie spowodowany finansowaniem deficytu budżetu państwa, który po 9 miesiącach 2013 r. wyniósł 29,6 mld zł" - dodano.

Zgodnie z komunikatem największą grupą wierzycieli, o udziale 46,3 proc. w długu krajowym, jest w dalszym ciągu krajowy sektor pozabankowy (w tym przede wszystkim OFE, zakłady ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne). Udział inwestorów zagranicznych w długu krajowym od końca 2012 r. spadł z 35,1 proc. do 34 proc.

Na koniec września 2013 r. zadłużenie w walutach obcych wyniosło równowartość 258 mld zł i było wyższe od stanu na koniec 2012 r. o 7,1 mld zł. Blisko 70 proc. zadłużenia Skarbu Państwa stanowi zadłużenie nominowane w złotych, a około 22 proc. - zadłużenie nominowane w euro. (PAP)

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~yyhh
Na pocieszenie.. Wszystkie kraje europejskie to bankruci.
~go - win
jest jeden pan który wybawi naród cierpiący . pan nazywa się Gowin. już sama geneza nazwiska sugeruje GO - (ang. ruszaj startuj) WIN - (ang. wygrywaj) czyli startuje by wygrać.
to człowiek który ma w nazwisku wypisany sukces. również jego imie Jarosław "Pochodzi od słów jary – “mocny, silny, krzepki”
jest jeden pan który wybawi naród cierpiący . pan nazywa się Gowin. już sama geneza nazwiska sugeruje GO - (ang. ruszaj startuj) WIN - (ang. wygrywaj) czyli startuje by wygrać.
to człowiek który ma w nazwisku wypisany sukces. również jego imie Jarosław "Pochodzi od słów jary – “mocny, silny, krzepki” oraz sław – “sława, chwała”. Dawniej uważano, że imię to oznaczało właśnie tyle co “ten, który ma silną, mocną sławę” oraz “ten, który słynie z siły i srogości." (źródło: http://imiona.org/jaroslaw/).

pan zstąpi z nieba i po prawicy ducha świętego sprowadzi na naród polski pokój, stabilność, godność i uczciwość. będzie polak syty, dobry, szczęśliwy. jego ręka dokona czynów chwalebnych. potępieni zostaną ci, którym dane było oszukiwać i pogrążać innych. tak prawią słowa me, jednego z duchów pana naszego jarosława gowina. tak mi dopomóż Bóg.

a zatem głoście tę nowinę i proście pana o zbawienie, łaskę i przyzwolenie. niech stanie się jasność, która ogarnie nasze dobre, nieegoistyczne serca.
~komodus2602
Kochani Polacy ,

Państwo Polskie jest już Bankrutem !!!!!!! nigdy nawet teoretycznie nie jesteśmy tego spłacić..... a teraz wspólnie podziękujmy naszym kochanym politykom ze wszystkich opcji którzy zaledwie w ciągu 23 lat doprowadzili do zadłużenia naszych rodzin w wysokości 859 mld złotych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki