Zadłużenie Polski przekroczyło bilion złotych. I wciąż rośnie

Już na koniec 2016 roku zadłużenia sektora finansów publicznych po raz pierwszy w historii przekroczyło bilion złotych. Kwartał później dług wzrósł o kolejne 10 miliardów złotych, aczkolwiek tempo jego przyrostu wyraźnie spowolniło.

Na koniec marca państwowy dług publiczny sięgnął 975,27 mld złotych i był o ponad 10 miliardów złotych większy niż kwartał wcześniej – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2016 roku dług zwiększył się aż o 22 mld złotych.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (w mld zł).
Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (w mld zł). (Ministerstwo Finansów)

Po uwzględnieniu księgowych sztuczek, przy pomocy których ministrowie finansów ukrywają zadłużenie państwa, oraz odjęciu aktywów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. dług EDP) osiągnął poziom 1.013,57 mld zł i był o blisko 7,3 mld zł (czyli 0,7%) wyższy niż na koniec 2016 roku oraz o 75,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej, co oznacza przyrost aż o 8% rdr.

Jak podaje resort finansów, wzrost długu EDP był mniejszy niż przyrost państwowego długu publicznego z powodu spadku zadłużenia przedsiębiorstw państwowych (o 1,13 mld zł) i Krajowego Funduszu Drogowego (o 1,05 mld zł) oraz wzrostu wartości portfela skarbowych papierów dłużnych znajdujących się w posiadaniu państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Trzeba też wziąć pod uwagę pozytywny dla statystyk zadłużenia efekt umocnienia złotego. Ponieważ  niemal jedna trzecia (ponad 300 mld zł) długu Skarbu Państwa denominowana jest w walutach obcych, to spadek notowań euro, dolara, franka czy jena skutkuje zmniejszeniem kwoty zadłużenia w polskich złotych. Dzięki temu wyrażona w PLN wartość zadłużenia zagranicznego w pierwszym kwartale 2017 roku obniżyła się o 14,7 mld zł.

Państwowy dług publiczny (PDP), dług EDP i dług Skarbu Państwa w relacji do PKB.
Państwowy dług publiczny (PDP), dług EDP i dług Skarbu Państwa w relacji do PKB. (Ministerstwo Finansów)

Niemniej jednak niepokojący pozostaje fakt, że nawet w okresie względnie dobrej koniunktury gospodarczej rząd zadłuża nas szybciej, niż rośnie produkt krajowy brutto. Na koniec 2016 roku relacja długu EDP do PKB sięgnęła 54,1% wobec 51,1% rok wcześniej. To już niewiele mniej niż przed zaborem oszczędności z OFE, dzięki której rząd Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego jednorazowo obniżył relację długu do PKB z 55,7% do 50,2%.

W 2016 roku Polska była jednym z nielicznych krajów UE, gdzie dług publiczny rósł szybciej niż PKB.
W 2016 roku Polska była jednym z nielicznych krajów UE, gdzie dług publiczny rósł szybciej niż PKB. (Ministerstwo Finansów)

W rezultacie Polska nadal jest jednym z najmocniej zadłużonych krajów w naszym regionie. Wyższą relację długu do PKB mają tylko Węgry (74,1%), Słowenia (79,7%) i Chorwacja (84,2%). Wszystkie te kraje w 2016 roku zdołały obniżyć ten wskaźnik zadłużenia. Pozostałe państwa unijne Europy Środkowej cechują się niższą relacją długu do PKB niż Polska. Na Słowacji wynosi ona 51,9%, na Litwie i Łotwie ok. 40%, w Czechach i Rumunii nieco ponad 37%, w Bułgarii 29,5%, a w Estonii zaledwie 9,5%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
30 47 ~Mi_

Dobra zmiana chyba Dojna zmiana

! Odpowiedz
13 33 ~silvio_gesell

Dług publiczny jest równy oszczędnościom prywatnym.

! Odpowiedz
3 66 xyz83

Bo w razie czego oskubią ludzi z oszczędności?

! Odpowiedz
15 22 silvio_gesell odpowiada xyz83

Po prostu suma jest zawsze zero, w skali makro nic nie mamy. Pieniądz to tylko medium wymiany, nie ma żadnej wartości.

! Odpowiedz
0 12 xyz83 odpowiada silvio_gesell

Ok ale wolę już to "nic" niż naprawdę nic.

! Odpowiedz
7 5 silvio_gesell odpowiada xyz83

żeby zrozumieć naturę ekonomii wystarczy ogladnąć ten kilkuminutowy teledysk:

https://m.youtube.com/watch?v=9KmYFY5oOvM

! Odpowiedz
12 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
29 75 ~Myślą38a

Szkoda że nikt nie porownuje nas z Niemcami Francją i Włochami gdzie dług przekracza dopuszczalny przez Naszą Unię poziom.

! Odpowiedz
47 65 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 50 open_mind

Jak zwykle Polska na szarym końcu, nawet porządnego zadłużenia nie potrafimy zrobić. Ech, USA ci to potrafią.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil