Żądają natychmiastowej dymisji szefa NIK Mariana Banasia. Za "unikanie opodatkowania"

Domagamy się natychmiastowej dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia oraz wszczęcia wobec niego postępowania karno-skarbowego - oświadczył w środę szef koła poselskiego Konfederacji Jakub Kulesza.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Kulesza poinformował w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że Konfederacja domaga się dymisji prezesa NIK oraz wszczęcia postępowania karno-skarbowego wobec Banasia, "który na antenie Telewizji Publicznej przyznał się do nielegalnej optymalizacji podatkowej, do unikania opodatkowania i tym samym do uszczuplenie majątku skarbu państwa".

"Jeśli chodzi o sprawę niewiedzy, co się działo w jego (Banasia) kamienicy, to szanowni państwo przez ostatnie cztery lata walczyłem z ministerstwem finansów, o to, aby znieść ten komunistyczny przepis odpowiedzialności solidarnej. Ten przepis, który zrzuca na uczciwych kontrahentów winę za karuzele VAT-owskie, nawet jeśli z tymi karuzelami nie mają nic wspólnego" - mówił Kulesza.

Druga sprawa - dodał Kulesza - to przyznanie się przez Banasia do optymalizacji podatkowej. "To ciężko nazwać optymalizacją podatkową, to jest po prostu unikanie opodatkowania. Banaś przyznał się, że pobierał o wiele niższy czynsz za wynajem kamienicy, po to, aby przy sprzedaży dać wynajmującemu wyższą cenę. Oczywiście sprzedaż nastąpiłaby po latach, gdzie nie byłoby już odpowiedniego podatku i tym samym Banaś chciał zmniejszyć sobie podatek od wynajmu, po to, żeby przy sprzedaży zapłacić mniejszy podatek" - mówił polityk.

W jego ocenie, "jest to uszczuplanie majątku skarbu państwa". "Dlatego domagam się od funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - byłych podwładnych pana Banasia - by nie kryli swojego szefa i tak, jak wobec innych obywateli, tak wobec Banasia wszczęli postępowanie karno-skarbowe i odzyskali należne podatki dla skarbu państwa. Tak, by w Polsce nie było równych i równiejszych" - podkreślił Kulesza.

Banaś wystąpił do marszałka Sejmu o bezpłatny urlop do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Informację o nieprawidłowościach z m.in. oświadczeniem majątkowym szefa NIK podawał w końcu września "Superwizjer" TVN. W programie ujawniono m.in. fakt, że w jednej z nieruchomości, które należą do Mariana Banasia, obecnie prezesa NIK, a wcześniej ministra finansów, zgodnie z doniesieniami "Superwizjera" TVN miesić się hotel, w którym wynajmowane są pokoje na godziny. Osoby, które nim zarządzają, są doskonale znane policji. W reakcji na ten materiał Banaś złożył pozew cywilny przeciwko TVN SA i reporterowi Bertoldowi Kittelowi. 

autor: Edyta Roś

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 7 jag63

Hej pisiory !

To wszystko wina totalnej opozycji, kodziarzy, feministek, Dulkiewicz, komuchów i hgw kogo tam jeszcze.

A Prezes i Banaś to kryształowo uczciwi są.


A propos.
W pisim paździerzowym państwie odpowiedzialne stanowiska można proponować nawet sutenerom.

! Odpowiedz
22 14 marianpazdzioch

Kartofel będzie miał ciężko. Będzie medialnie kopany nie tylko przez tych trochę z prawa (LSD i PO), ale jeszcze przez prawicę. Na dodatek częściej będą to dotkliwe ciosy, bo merytoryczne.

! Odpowiedz
20 19 roman02

Może ktoś się w końcu weźmie za to towarzystwo wzajemnej adoracji Banasia, Kuchcińskiego i innych. Państwo z kartonu dla równych i równiejszych.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
89 49 grzegorzkubik

Na miejscu Konfederacji nie jątrzyłbym tak bo skończą jak Kukiz.

! Odpowiedz
69 49 _jasko

Czyli "morda w kubeł", prawda?

! Odpowiedz
62 20 khh

No widzisz jaki PZPRowiec z ciebie wyszedl? 'Po co rozmawiacie z tymi ludzmi o rzeczach, o ktorych nalezaloby milczec?' 'Po co jatrzycie?' Itd, itp.

! Odpowiedz
54 20 krokus12

bo jątrzyć może tylko Pis jesteście jak sekta bez krzty refleksji i obiektywizmu

! Odpowiedz
34 12 cowabunga

no jasne - "Mądrzejsze jest nie wspomnieć o tym! To wcale nie jest podobne!" - to twój idol ?
https://www.youtube.com/watch?v=Ity931CXCxg

! Odpowiedz
35 39 obsservator

Nazywanie tego optymalizacją podatkową jest bardzo naciągane. No ale jakoś trzeba w mediach zaistnieć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.