Zabytkowy mur getta warszawskiego zostanie poddany renowacji

W październiku rozpocznie się renowacja zabytkowego muru getta Warszawskiego - podał we wtorek stołeczny ratusz. Prace mają potrwać miesiąc i zakończyć się kompleksową rewitalizację terenu wokół muru przy ul. Siennej.

(fot. Zbyszek Kaczmarek / FORUM)

"Na Woli znajduje się wiele historycznych miejsc związanych z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskim, a mur getta jest jednym z najważniejszych z nich" – powiedział w związku z tym Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

"Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, dlatego naszym obowiązkiem było nadanie temu miejscu wyglądu, który pasowałby do jego rangi historycznej" - podkreślił burmistrz.

Ratusz przekazał też, że wcześniej odbyły się prace rozbiórkowe nieużywanych budynków należących do L.O. im. Henryka Sienkiewicza oraz przygotowany został projekt rewitalizacji terenu wokół muru, który będzie podzielony na strefę historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-sportową. Wokół muru pojawią się również gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz elementy małej architektury.

"Teraz przystępujemy do ostatniego etapu inwestycji, czyli do renowacji samego zabytkowego muru" - wyjaśnił burmistrz Strzałkowski. "W jej ramach zostaną wykonane prace polegające na rozebraniu kilku warstw cegły i ponownym ich wmurowaniu, usunięciu tynków ze ścian muru, wykonaniu uzupełnień na całej powierzchni muru, a także zabezpieczeniu całej konstrukcji i pokryciu jej środkiem zabezpieczającym przed wilgocią" - powiedział.

Prace mają potrwać do listopada i zakończyć większy proces, polegający na nadaniu temu miejscu należnego mu wyglądu.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców na okupowanych przez nich terenach. W szczytowym momencie liczba jego mieszkańców wynosiła ok. 460 tys. (PAP)

nmk/ robs/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne