Rząd zasadza się na Żabkę? Będą zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Będzie nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział działania w tej sprawie w programie "Bilans" w TVN24BiS.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Żabka zachęca swoich franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele objęte zakazem handlu, oferując im za to dodatkowe wynagrodzenie. Sieć korzysta także z tego, że od kilku lat jej sklepy mają status placówek pocztowych, a takowe są z zakazu wyłączone. Wynika to z umów z Pocztą Polską i firmami kurierskimi, na podstawie których w sklepach można odbierać przesyłki. Przepisy ograniczające handel w niedziele zakładają ponad 30 wyjątków, m.in. właśnie dla placówek pocztowych, ale i dla kwiaciarni, piekarni, cukierni, stacji paliw itd.

Aby pod szyldem np. kwiaciarni nie sprzedawać innych towarów, niż wynika to z nazwy placówki, ustawa precyzuje, że handel w niedziele w kwiaciarniach będzie dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami; w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach - na sprzedaży wyrobów piekarniczych i cukierniczych.

- Będziemy chcieli doprecyzować zapis dotyczący placówek pocztowych. Były z tym problemy, jeżeli chodzi o egzekwowanie. To, że jest podpisana umowa Poczty Polskiej z siecią sklepów, to nie oznacza, że to jest przeważająca działalność - powiedział wiceminister Szwed.

W maju Solidarność skierowała do Głównego Inspektoratu Pracy pismo z apelem o dodatkowe kontrole placówek, które korzystają ze statusu pocztowych - głównie Żabek. Już w kwietniu związek odgrażał się, że postępowanie Żabki „jest całkowicie niedopuszczalne" i zapowiadała podjęcie kroków w celu utrudnienia sieci takiego postępowania.

W przesłanym do redakcji Bankier.pl wyjaśnieniu sieć zauważa, że: (...) większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. To element wyrównywania szans w konkurencji z handlem wielkopowierzchniowym, który Ustawodawca postanowił zawrzeć w nowych przepisach. Niezależnie od tego franczyzobiorcy Żabki mogą dodatkowo skorzystać ze statusu placówki pocztowej. Twierdzenie, że sklepy Żabka będą zamknięte w niedziele objęte ograniczeniami w konsekwencji ewentualnych zmian odnoszących się do usług pocztowych, jest niezgodne z faktami.

Nowelizacja, według zapowiedzi wiceministra, ma także doprecyzować kwestie pomocy rodziny w placówkach otwieranych w niedziele.

Wiceminister Szwed zaznaczył, że projekt nowych przepisów zostanie złożony po wakacjach i ma być inicjatywą poselską. Zmiany w przepisach o zakazie handlu mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

KWS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 cas33

Żabki korzystają ze swoich praw i umow które podpisały dawno temu. Jeżeli kogoś ta sytuacja stawia w kiepskim świetle to tylko ustawodawców, którzy wprowadzili w życie tak fatalną ustawę, które gnębi ciężko pracujących sprzedawców.

! Odpowiedz
0 1 kalwin

Ajenci żabek to drobni polscy przedsiębiorcy. Ta ustawa miała ich chronić, a nie powodować nakładanie kar i budowanie zmasowanej fali hejtu.

! Odpowiedz
0 0 marek4444

A czemuż to postępowanie Żabki „jest całkowite niedopuszczalne”? Przecież nie robią nic niezgodnego z prawem. Mają usługi pocztowe wpisane w swój profil działalności od lat. Ktoś im dał na to zezwolenie, to czemu to teraz krytykować i tępić?

! Odpowiedz
2 13 czytacz

Sklepy powinny być otwarte przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.Tylko pracownik powinien za pracę w niedzielę przez 8 godzin mieć do odbioru dwa dni w tygodniu po 8 godzin.I wtedy właściciel decydowałby czy ma być otwarte.I zakazać zatrudniania ukrainców na dłużej niż 8 godzin przez 5 dni w tygodniu.

! Odpowiedz
4 25 skasowane_konto

żabki zamkną to będą w niedzielę chodzić na stację. Współczuję kierowcom, bo będzie kolejka "wieśków" po 1 piwo i głodomorów po 1 hot doga. A kierowca zanim się dopcha żeby zapłacić za paliwo to już się korek aut zrobi, ale wiadomo najważniejsze że stacja zarobi jeszcze więcej. A z paliwem w baku można trzymać człowieka w kolejce i pół dnia, bo i tak musi czekać i tak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 45 mobiler

Ciekawi mnie czy w związku z tym wprowadzą zakaz sprzedaży w Pocztach Polskich tego całego chłamu co się tam kłębi.
Jak ostatnio poszedłem na pocztę, to więcej było "straganów" z różnymi gazetami, artykułami, niż otwartych okienek. No to chyba w państwie prawa i sprawiedliwości, handel regulowany jest równo i sprawiedliwie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 46 qqryk

Wojna o handel musi zostać wygrana przez socjalistyczną ojczyznę i proletariat! Należy zwalczać nadmierne zyski w obrocie handlowym i wprowadzić obywatelskie komisje oraz lustratorów społecznych, żeby usunąć te kapitalistyczne pijawki.

! Odpowiedz
27 27 januszbizensu

Dajcie zarobić człowiekowi, dopiero żabunie otworzył i już musi zamykać.

! Odpowiedz
38 75 bobyxyz1

Niech doprecyzują lepiej jak zlikwidować ten kuriozalny zakaz handlu a nie jak pozamykać wszystki żabki. Partia która obieca likwidacje tego bubla ma moje pełne poparcie w wyborach.

! Odpowiedz
36 97 pull_up

Oprócz likwidacji zakazu handlu, likwidacja 500+, likwidacja 300+, likwidacja mieszkania+ i wszystkich innych mniejszych i przyszłych plusów. Oraz odsunięcie Kościoła od państwowego koryta.

Kto to zrobi ma mój głos, czekam na minusy od forumowiczów bo tego się można spodziewać :)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.