Żabki jednak zamknięte w niedziele? Będą zmiany w ustawie

Będzie nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział działania w tej sprawie w programie "Bilans" w TVN24BiS.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Żabka zachęca swoich franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele objęte zakazem handlu, oferując im za to dodatkowe wynagrodzenie. Sieć korzysta bowiem z tego, że od kilku lat jej sklepy mają status placówek pocztowych. Wynika to z umów z Pocztą Polską i firmami kurierskimi, na podstawie których w sklepach można odbierać przesyłki. Przepisy ograniczające handel w niedziele zakładają zaś ponad 30 wyjątków, m.in. właśnie dla placówek pocztowych, ale i dla kwiaciarni, piekarni, cukierni, stacji paliw itd.

Aby pod szyldem np. kwiaciarni nie sprzedawać innych towarów, niż wynika to z nazwy placówki, ustawa precyzuje, że handel w niedziele w kwiaciarniach będzie dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami; w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach - na sprzedaży wyrobów piekarniczych i cukierniczych.

- Będziemy chcieli doprecyzować zapis dotyczący placówek pocztowych. Były z tym problemy, jeżeli chodzi o egzekwowanie. To, że jest podpisana umowa Poczty Polskiej z siecią sklepów, to nie oznacza, że to jest przeważająca działalność - powiedział wiceminister Szwed.

W maju Solidarność skierowała do Głównego Inspektoratu Pracy pismo z apelem o dodatkowe kontrole placówek, które korzystają ze statusu pocztowych - głównie Żabek. Już w kwietniu związek odgrażał się, że postępowanie Żabki „jest całkowicie niedopuszczalne" i zapowiadała podjęcie kroków w celu utrudnienia sieci takiego postępowania.

Nowelizacja ma też doprecyzować kwestie pomocy rodziny w placówkach otwieranych w niedziele.

Wiceminister Szwed zaznaczył, że projekt nowych przepisów zostanie złożony po wakacjach i ma być inicjatywą poselską. Zmiany w przepisach o zakazie handlu mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

KWS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Zakaz handlu w niedziele

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 czytacz

Sklepy powinny być otwarte przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.Tylko pracownik powinien za pracę w niedzielę przez 8 godzin mieć do odbioru dwa dni w tygodniu po 8 godzin.I wtedy właściciel decydowałby czy ma być otwarte.I zakazać zatrudniania ukrainców na dłużej niż 8 godzin przez 5 dni w tygodniu.

! Odpowiedz
3 24 skasowane_konto

żabki zamkną to będą w niedzielę chodzić na stację. Współczuję kierowcom, bo będzie kolejka "wieśków" po 1 piwo i głodomorów po 1 hot doga. A kierowca zanim się dopcha żeby zapłacić za paliwo to już się korek aut zrobi, ale wiadomo najważniejsze że stacja zarobi jeszcze więcej. A z paliwem w baku można trzymać człowieka w kolejce i pół dnia, bo i tak musi czekać i tak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 44 mobiler

Ciekawi mnie czy w związku z tym wprowadzą zakaz sprzedaży w Pocztach Polskich tego całego chłamu co się tam kłębi.
Jak ostatnio poszedłem na pocztę, to więcej było "straganów" z różnymi gazetami, artykułami, niż otwartych okienek. No to chyba w państwie prawa i sprawiedliwości, handel regulowany jest równo i sprawiedliwie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 45 qqryk

Wojna o handel musi zostać wygrana przez socjalistyczną ojczyznę i proletariat! Należy zwalczać nadmierne zyski w obrocie handlowym i wprowadzić obywatelskie komisje oraz lustratorów społecznych, żeby usunąć te kapitalistyczne pijawki.

! Odpowiedz
27 27 januszbizensu

Dajcie zarobić człowiekowi, dopiero żabunie otworzył i już musi zamykać.

! Odpowiedz
37 74 bobyxyz1

Niech doprecyzują lepiej jak zlikwidować ten kuriozalny zakaz handlu a nie jak pozamykać wszystki żabki. Partia która obieca likwidacje tego bubla ma moje pełne poparcie w wyborach.

! Odpowiedz
33 96 pull_up

Oprócz likwidacji zakazu handlu, likwidacja 500+, likwidacja 300+, likwidacja mieszkania+ i wszystkich innych mniejszych i przyszłych plusów. Oraz odsunięcie Kościoła od państwowego koryta.

Kto to zrobi ma mój głos, czekam na minusy od forumowiczów bo tego się można spodziewać :)

! Odpowiedz
9 24 aspargin odpowiada pull_up

No to zostaje Korwin...

! Odpowiedz
8 22 pull_up odpowiada aspargin

Może być nawet diabeł.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl