Zabezpieczenie przy pomocy instrumentów pochodnych

Zabezpieczenie opcji

Wystawienie opcji wiąże się z ryzykiem, nieograniczonym w przypadku opcji kupna oraz ograniczonym do ceny wykonania w przypadku opcji sprzedaży. Wystawić opcję może inwestor giełdowy lub bank, który świadczy usługi dla swych klientów. Prześledźmy na przykładach jak można taką opcję zabezpieczyć. Tak zabezpieczona pozycja nazywa się pozycją pokrytą.

Zabezpieczenie pozycji krótkiej w opcji kupna (short call). W przypadku wzrostu ceny aktywa bazowego poniesie on stratę, która w tym przypadku jest teoretycznie nieograniczona.

Transakcja zabezpieczająca polega na zakupie aktywów bazowych (long underlying). W przypadku wzrostu ceny aktywa bazowego pozycja w opcji call przynosi straty, które są rekompensowane zyskiem ze wzrostu ceny aktywów bazowych. W przypadku spadku ceny aktywa bazowego poniżej ceny wykonania strategia przynosi stratę, analogicznie, jak w krótkiej pozycji opcji sprzedaży.Wykres 3. Zabezpieczenie pozycji krótkiej w opcji kupna


Poprzez zajęcie długiej pozycji w aktywie bazowym krótka pozycja w opcji kupna została zabezpieczona przed ryzykiem wzrostu ceny aktywa bazowego – pozycja pokryta.

Zabezpieczenie pozycji krótkiej w opcji sprzedaży (short put). W przypadku spadku ceny aktywa bazowego poniesie on stratę, która w tym przypadku jest ograniczona do ceny wykonania opcji pomniejszonej o wartość otrzymanej premii.

Transakcja zabezpieczająca polega na krótkiej sprzedaży aktywów bazowych (short underlying). W przypadku spadku ceny aktywa bazowego pozycja w opcji put przynosi straty, które są rekompensowane zyskiem wynikającym z pozycji krótkiej w aktywach bazowych, czyli możliwości ich nabycia po cenie niższej od ceny wykonania opcji. W przypadku wzrostu ceny aktywa bazowego powyżej ceny wykonania opcji strategia przynosi stratę, analogicznie, jak w długiej pozycji opcji sprzedaży.

Poprzez zajęcie krótkiej pozycji w aktywie bazowym krótka pozycja w opcji sprzedaży została zabezpieczona przed ryzykiem spadku ceny aktywa bazowego – pozycja pokryta.Wykres 4. Zabezpieczenie pozycji krótkiej w opcji sprzedaży

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MIEDŹ -0,71% 4 778,50
2020-03-30 19:34:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku