REKLAMA
WEBINAR

Zabezpiecz swoją przyszłość z IKZE

2022-11-18 16:00
publikacja
2022-11-18 16:00

Eksperci szacują, że emerytura wypłacana tylko ze składek odprowadzanych do ZUS przez obecnego 30-latka będzie wynosić około 30 proc. jego pensji.

Zabezpiecz swoją przyszłość z IKZE
Zabezpiecz swoją przyszłość z IKZE
fot. bbernard / / Shutterstock

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że muszą samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej i korzysta z dodatkowych produktów, które pozwalają gromadzić środki na przyszłą emeryturę. Jednym z nich jest  Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Rozwiązanie to jest dostępne na rynku od ponad 10 lat i oferuje wiele korzyści.

Gromadzenie dodatkowych oszczędności na IKZE daje szansę na utrzymanie dotychczasowego standardu życia po zakończeniu aktywności zawodowej. 

Czym jest IKZE? 

IKZE to produkt finansowy, umożliwiający gromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę. Kluczową zaletą rozwiązania jest to, że zgromadzone pieniądze są inwestowane i pomnażane. Dzięki temu środki na koncie cały czas pracują i ostatecznie mogą stać się ważnym dodatkiem do podstawowej emerytury.

IKZE często mylone jest z kontem IKE, które działa na podobnej zasadzie. Trzeba jednak podkreślić, że Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego oferuje ciekawe  korzyści, w tym możliwość odliczania wpłacanych środków od dochodów w danym roku, co przekłada się na zmniejszenie kwoty, od której odprowadzany jest podatek PIT.

Zainteresowane osoby mogą założyć konto w dowolnym momencie, a także samodzielnie decydować o wielkości wpłat. Są one jednak ograniczone poprzez maksymalny roczny limit wpłat, który w 2022 r.  wynosi 7 106,40 zł, oraz 10 659,60  zł dla osób pracujących na umowie o prace i  dla tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą

Główne korzyści

  • Korzystaj z życia – Dodatkowe środki na emeryturze zapewnią spokój ducha, a także możliwość realizacji swoich pasji. Niezależność finansowa jest ważna dla każdego człowieka i warto zapewnić ją sobie po zakończeniu aktywności zawodowej. IKZE daje większą poduszkę finansową, którą otrzymuje się po ukończeniu 65 r. życia.
  • Pieniądze same na siebie pracują – Fundusze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego są inwestowane. Dzięki temu końcowa wypłata może być dużo wyższa niż suma, którą wpłacono pierwotnie, choć trzeba pamiętać o ryzyku inwestycyjnym.
  • Korzyści podatkowe – Każdego roku posiadacze Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego mogą odliczyć wpłacone środki od swoich dochodów i skorzystać dzięki temu z ulgi podatkowej. Na ten moment maksymalna kwota ulgi wynosi 3411,07zł (przy wykorzystaniu maksymalnego limitu wpłat i stawce podatkowej 32 proc.). Kolejną istotną korzyścią jest to, że osoby wypłacające środki z IKZE nie płacą podatku od zysków kapitałowych, a jedynie 10 proc. podatek zryczałtowany. Warto dodać, że chęć wcześniejszego wypłacenia pieniędzy wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego.
  • Dziedziczenie — Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to nie tylko zabezpieczenie indywidualne, ale również rodzinne. Posiadacze konta mają możliwość zapisania środków wybranym osobom w przypadku śmierci. W przypadku braku takiego wskazania, pieniądze automatycznie trafiają do spadkobierców, czyli najbliższej rodziny.

Polaku zadbaj o siebie sam

Według wielu ekspertów z branży Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to jeden z wartych rozważenia sposobów na lokowanie swoich funduszy w celu zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej na emeryturze.

Prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur wpływają na zwiększenie zainteresowania Polaków alternatywnymi formami finansowego zabezpieczenia przyszłości.

Jedną z firm, która oferuje IKZE jest TFI PZU. Klienci mogą założyć konto na nowoczesnej platformie internetowej inPZU i znaleźć rozwiązanie dopasowane pod siebie. Ważnym elementem oferty jest szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych. Klienci mogą wybrać z kilkunastu funduszy indeksowych oraz  tzw. funduszy cyklu życia, czyli takich, w których oszczędzający nie musi sam dobierać funduszy do swojego portfela, robi to zarządzający dostosowując portfel do wieku oszczędzającego. Im bliżej do emerytury właściciela konta, tym bardziej portfel inwestycyjny jest wypełniony instrumentami o niższym ryzyku, np. obligacjami.  

Wydaje się, że prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur tylko zwiększą zainteresowanie alternatywnymi rozwiązaniami zabezpieczenia finansowego. Osoby, które będą poszukiwać tego typu produktów finansowych, na pewno powinny zastanowić się nad założeniem Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.  Warto pamiętać, by wybierając swoje IKZE zwrócić uwagę na koszty otwarcia rachunku, ponieważ niektóre firmy mogą pobierać wysokie opłaty początkowe, oraz inne opłaty związane z prowadzeniem rachunku.

Źródło:Materiał we współpracy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki