Za prezydentury Trumpa dług publiczny USA wzrósł o ponad 2 bln dol.

Na koniec 2018 roku dług publiczny USA wynosił 21,974 bln dolarów, co oznacza, że powiększył się o ponad 2 bln dol. od czasu objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa - informuje CNN, powołując się na dane resortu finansów.

(fot. Al Drago / Reuters)

CNN zwraca uwagę, że dług publiczny Stanów Zjednoczonych rośnie w przyspieszonym tempie po kryzysie finansowym z 2008 roku, kiedy Kongres i administracja ówczesnego prezydenta Baracka Obamy zaaprobowali bodźce finansowe, mające pomóc gospodarce.

Tempo wzrostu długu publicznego zaczęło słabnąć na początku kadencji Trumpa, ale w zeszłym roku ponownie wzrosło, gdy weszły w życie redukcje podatków, uchwalone w końcu 2017 roku i gdy znacznie obniżone opodatkowanie przedsiębiorstw ograniczyło wpływy do kasy państwowej.

CNN przypomina, że podczas kampanii prezydenckiej Trump zapowiadał pozbycie się długu publicznego; gazecie Washington Post powiedział w 2016 roku, że mógłby tego dokonać w okresie ośmiu lat.

Według danych oficjalnych, w roku podatkowym 2018 dług publiczny stanowił 78 proc. amerykańskiego PKB - najwięcej od 1950 r. Deficyt budżetowy wzrósł w 2018 r. do 3,8 proc. PKB; w 2017 r. wynosił 3,5 proc. PKB. (PAP)

az/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 14 ajwaj

Prez. Trump wzial ruine i robi co moze, ma realnych-zarabiajacych firm < 20% i tysiace wydmuszek. Infrastrukture kaputt, przeciwników nawet konserwatystów do oporu itd.. Bedzie OK.

Choc Nosterdamus i jasnowidzka Baba Wanga wietrza problemy :)
Francuski lekarz przedstawił rozczarowującą prognozę dla Zachodu.

Naukowcy, dzięki badaniom, odkryli, że Nostradamus przewidział konflikty zbrojne w jednym ze swoich czterowierszów, w które zaangażowane byłyby Stany Zjednoczone lub Europa, a po drugiej stronie znajdowałyby się Chiny lub Rosja. O tym informuje publikacja "Argumenty tygodnia".

Mówi się, że wojna doprowadzi do osłabienia pozycji Zachodu. Zauważono również, że sytuacja może się pogorszyć z powodu upadku meteorytu w trakcie działań wojennych (albo wybuchu Yellowston czy trzesienia w Kalifornii itp.).

Wcześniej w sieci pojawiła się informacja, że ​​Wanga na rok 2019 przewidziała separację Zakarpacia od Ukrainy, co nastąpi po tym, jak Kijów miażdżaco przegrywa konflikt w Donbasie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 open_mind

„Mówi się, że wojna doprowadzi do osłabienia pozycji Zachodu” Zachód już jest osłabiony bo przecież dług i papierowe Fiat Money bez żadnego podparcia to żadna siła, To papierowy tygrys. I Trump dokładnie zdaje sobie z tego sprawę. Zachód też Chiny nie mają żadnej szansy na „normalne” zniwelowanie tego długu.

! Odpowiedz
2 34 leszczykowy

Jak tak dalej pójdzie to korporacje, które mają coraz większe przywileje wykupią całe USA.

! Odpowiedz
2 9 bumbumbum

Racja!
Tylko jak to będzie wtedy z ich armią i policją i to jest problem!

! Odpowiedz
0 30 skaurus

Spora część tego długu w postaci ulg podatkowych poszła właśnie do korporacji, z kolei one przeprowadziły potężne zakupy swoich akcji.

Pamiętam jak za młodu podziwiałem Amerykanów z ich podejściem do życia i sukcesami jako kraj. Teraz jak widzę, że to w praktyce dyktatura korporacji, które wykorzystuja aparat państwowy do bezwzględnej walki na arenie światowej o surowce i wpływy to sobie myślę, że przyszłe pokolenia będą żyły średnio komfortowo. Taki 1984 tylko zamiast partii masz radę prezesów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 kimdzongtusk

Był faszyzm, był komunizm czas na korporacjonizm.

! Odpowiedz
0 4 kaczka-po-smolensku odpowiada kimdzongtusk

korporacjonizm tez byl w 3 rzeszy

! Odpowiedz
3 39 kimdzongtusk

kasa poszła do tego 1% wybranych reszta plebsu ma dług do spłacenia, po to jest ten system , żeby właśnie tak było . Poprzednie systemy były obalane przez różne rewolucje i wojny, ciekawe kto i jak obali ten ?

! Odpowiedz
1 32 antybolszewik

Według jakich danych dług USA stanowił 78% PKB? Na wszystkich stronach znajduję ~105%. Także na usdebtclock jest 105,2%. Chyba, że te 78% to jest liczone metodą europejską.

! Odpowiedz
2 6 bumbumbum

Dobre pytanie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil