Za niskie podatki? Norwegowie wprowadzili dobrowolną daninę... i nikt nie chce jej płacić

Część Norwegów narzekała na zbyt niskie podatki, więc rząd zaproponował wprowadzenie dobrowolnej daniny. O dziwo nie spotkała się ona z gorącym przyjęciem społeczeństwa. W miesiąc zebrano równowartość raptem 5000 złotych.

Podatki w Norwegi należą do najwyższych na świecie - w 2015 r. stosunek wpływów podatkowych do PKB wynosił 38 proc., co plasowało kraj na ósmym miejscu wśród członków najbardziej rozwiniętych państw świata zrzeszonych w OECD.

A to sytuacja i tak po największych od lat obniżkach obciążeń - jeszcze w 2011 r. wskaźnik przekraczał 42 proc. Taniejąca ropa uderzyła w gospodarkę kraju i spowodowała zmniejszenie wpływów podatkowych. Wybrany w 2013 r. rząd wsparł gospodarkę, obniżając podatki, m.in. CIT, co również wpłynęło na obniżenie wpływów z tego tytułu.

Obniżka podatków nie spodobała się lewicowej opozycji. Szczególnie że za tą decyzją centroprawicowego rządu nie poszła inna - o zmniejszeniu publicznych wydatków. Było wręcz przeciwnie - wydatki wzrosły z blisko 43 proc. w 2012 r. do prawie 49 proc. 3 lata później. Rząd sięgnął m.in. po środki zgromadzone w państwowym funduszu emerytalnym, który inwestuje nadwyżki powstałe w wyniku sprzedaży ropy naftowej. Norwegia jest dziesiątym eksporterem surowca na świecie - w ubiegłym roku wpływy ze sprzedaży "czarnego złota" za granicą wyniosły 22,6 mld dolarów.

W odpowiedzi na krytykę opozycji rządzący zaproponowali w czerwcu "dobrowolny podatek". Do tej pory z tego tytułu wpłynęła równowartość ok. 5000 zł. Niewiele jak na kraj liczący ponad 5 mln obywateli.

- Rozwiązanie zostało wprowadzone, by osoby, które chcą płacić wyższe podatki, mogły to robić w prosty sposób - tłumaczy minister finansów Siv Jensen w przesłanym Bloombergowi komentarzu. - Jeśli ktoś myśli, ze podatki są zbyt niskie, ma teraz szansę, by płacić więcej.

Lider opozycyjnej Partii Pracy, Jonas Gahr Store, jeszcze nie skorzystał z możliwości dobrowolnej wpłaty. 11 września w Norwegii odbędą się wybory parlamentarne.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 49 ~proste

Nikt nie chce sam płacić wyższych podatków, ale wszyscy chcą żeby inni płacili więcej.

! Odpowiedz
2 102 cezarydnowak

Dobrowolne podatki dla wszystkich, którzy uważają, że podatki są zbyt niskie - genialne ;-D

! Odpowiedz
6 39 ajwaj

Nikt nie zaplacil
5 000 zl na 5 000 000 to mniej niz blad statystyczny, pewnie ktos sie pomylil

! Odpowiedz
13 18 obywatelrp1980

A znacie kogoś kto chciałby dobrowolnie płacić podatki? Nie znam, bo większość pieniędzy jest wydawanych na głupoty albo po prostu rozkradzione.
https://www.youtube.com/watch?v=QYMrr8aLk3A&t=3s
Polecam przedsiębiorcom, aby zdecydowali się przenieść do innej jurysdykcji, gdzie będą mogli płacić niższe podatki. Głównym plusem są prostsze przepisy prawne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 ~Warmii

Jestem tu pendler ostatecznie nie płacę prawie wcale podatku, zwroty dostaje takie jakie by chciała połowa Polaków zarabiać w kraju

! Odpowiedz
3 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 105 ~ks

No cóż lewicowa hipokryzja

! Odpowiedz
37 6 janusz26904029

Jaka w tym hipokryzja, jeśli płacą tyle, co wszyscy zgodnie z regułami?

Podatek ma sens tylko, jeśli się jasno mówi kto i ile płaci. Dobrowolność powodowałaby tylko to, że cwaniaczki nie chcące płacić korzystają z infrastruktury budowanej przez innych.

! Odpowiedz
9 66 ~ZbyszekNorweg

Norwegia farmi mieszkańców. 50%podatku na paliwie dodatkowe rogatki a drogi że dziura na dziurze. Mało etatów na policję że w weekendy pracuje ich mniej. Ale azylantów nadal nowych przybywa :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.