REKLAMA

Za mało pieniędzy na leczenie. Składka zdrowotna pójdzie w górę?

2021-04-22 07:05
publikacja
2021-04-22 07:05
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Pieniędzy na leczenie jest za mało – tym razem mówi o tym głośno resort zdrowia. I wskazuje rozwiązania. Jedną z propozycji jest podniesienie składki; inną – szybsze zwiększenie nakładów z budżetu – pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", zdaniem wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, odpowiedzialnego za finanse w systemie lecznictwa 6 proc. PKB na zdrowie, które jest gwarantowane ustawowo w 2024 r. - nie wystarczy. Cytowany przez "DGP" Gadomski zaznacza, że chciałby, aby mówić o 7 proc. PKP w roku 2025.

Gazeta zaznacza, że według danych Eurostatu, w 2019 r. Polska wydała na zdrowie około 4,9 proc. PKB. Rok później wydatki przekroczyły 5 proc.

"Resort zdrowia proponuje dynamiczniejsze zwiększanie nakładów na lecznictwo. Bardziej stroma ścieżka wydatków jest nawet zapisana w programie PiS, zgodnie z którym Polska powinna dążyć do osiągnięcia unijnej średniej, a tak się składa, że w 2019 roku wyniosła ona dokładnie 7 proc." - czytamy. Głównym problemem - jak wskazuje "DGP" - są jednak źródła finansowania.

"Pewne małe kroczki już wykonaliśmy, pokazaliśmy kierunek. Takim jest np. opłata cukrowa, która trafi w całości na ochronę zdrowia. Ale to kropla w morzu. Co prawda budżet musi dokładać do poziomu 6 proc., ale musimy rozmawiać, co zrobić, by nie musiał dokładać 20, 30 czy w najbliższych latach może nawet 40 mld zł, żeby osiągnąć ścieżkę wzrostu" – mówi cytowany przez "DGP" Gadomski.

Jak pisze "DGP", stąd pomysły na zwiększenie poziomu składki zdrowotnej. Resort - jak czytamy - proponuje jej podwyższenie z 9 do 10 proc. Składka ta mogłaby być podwyższana o 0,25 pkt proc. corocznie przez cztery lata lub po 0,5 pkt w ciągu dwóch lat.

"Z drugiej strony ministerstwo chciałoby zmian w ryczałtach, które pozwalają osobom o wysokich dochodach płacić relatywnie niewielką składkę" - pisze "DGP".(PAP)

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
barysza51
Nawet może i zgoda ale jak wprowadzicie ulgę zdrowotną w podatku dochodowym bez limitu.
harrytracz
W "Nowym Zadzie" obniżą podatek dochodowy najmniej zarabiającym i jednocześnie podniosą stawkę na ubezpieczenie zdrowotne. No, geniusze geniusze. Aha - emerytom też zniosą podatek dochodowy ale jednocześnie dowalą składką zdrowotną. A teraz naiwni wyborcy posłusznie idźcie głosować i wiwatować Morawieckiemu,W "Nowym Zadzie" obniżą podatek dochodowy najmniej zarabiającym i jednocześnie podniosą stawkę na ubezpieczenie zdrowotne. No, geniusze geniusze. Aha - emerytom też zniosą podatek dochodowy ale jednocześnie dowalą składką zdrowotną. A teraz naiwni wyborcy posłusznie idźcie głosować i wiwatować Morawieckiemu, jednocześnie zapominając wszelkie zbrodnie na narodzie w czasie pandemii.
1as
Przerzućcie całość akcyzy z fajek i alko na NFZ, a nie karzecie po równo tych, co krążą z nudów po lekarzach wszelkich specjalizacji jak i tych, co od lat u felczera nie byli!
jangcy
Bardzo chciałbym zeby przy okazji rozliczać porządnie szpitale z zakupów.
Mierziły mnie wycieczki zagraniczne organizowane jako szkolenia i konferencje dla pracowników instytucji medycznych, decydentów przy zakupach środków. Później w efekcie pacjent dostawał suchy chleb w ramach racji szpitalnej a w magazynach gniły
Bardzo chciałbym zeby przy okazji rozliczać porządnie szpitale z zakupów.
Mierziły mnie wycieczki zagraniczne organizowane jako szkolenia i konferencje dla pracowników instytucji medycznych, decydentów przy zakupach środków. Później w efekcie pacjent dostawał suchy chleb w ramach racji szpitalnej a w magazynach gniły miliony.
Marnotrastwo i degrengolada.
dzo_bajden
zalecam emigrację na zachód, niemcy, holandia, belgia...
1984
Na co? Przecież to co nazywa sie "służbą zdrowia" w ciagu roku zamieniło sie w jakąć ch...ą nadzwyczajną kastę. Nie przyjmuja pacjentów, nie chcą kierować na badania, wypisują zgony na COVID każdemu kto miał chociaz trochę przypominające objawy aby zgarnąć dodatkową kasę... W 2020 w Polsce mieliśmy Na co? Przecież to co nazywa sie "służbą zdrowia" w ciagu roku zamieniło sie w jakąć ch...ą nadzwyczajną kastę. Nie przyjmuja pacjentów, nie chcą kierować na badania, wypisują zgony na COVID każdemu kto miał chociaz trochę przypominające objawy aby zgarnąć dodatkową kasę... W 2020 w Polsce mieliśmy największą nadmiarową śmiertelność nie dlatego, ze służba zdrowia jest niedofionansowana. To co mamy nadaje się wyłącznie do zaorania, a nie pompowania dodatkowej kasy. Głębokiego zaorania z dokładnym śledztwem w/s odpowiedzialnosci za obecny kryzys. Pierwszym etapem powinno być upublicznienie informacji o odsetku zgonów z kodem U07.2 czyli na COVID ale BEZ TESTÓW. Osobiście znam 2 takie przypadki co oznacza, że jest to powszechny proceder!
blesso
2 mld zl dla TV ; 350mln dla ojca z Torunia; 2 mld na przekop ,który ekonomicznie nie ma sensu ; 22 mld zl na 13kę i 14kę dla emerytów ; sumaryczne 125 mld na 500+ ; 70 mln zl wybory kopertowe ; 170 mln/r na fundusz kościelny itd ..
Populiści opanowali kraj i podnoszą podatki.
dzo_bajden
zapomniałes kolego o lotnisku w baranowie (35mld) oraz ratowaniu górnictwa (xxx mld)
blesso odpowiada dzo_bajden
Ciekawe kto zapłaci 1,31 miliarda złotych za rozbiórkę w elektrownii Ostrołęka.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki