REKLAMA

Za jazdę po alkoholu samochód przepadnie? Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta

2023-08-19 08:00
publikacja
2023-08-19 08:00

Już od października mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Jak podaje portal Prawo.pl - wystarczy, że prowadzący będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Do konfiskaty nie dojdzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony. Ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta.

Za jazdę po alkoholu samochód przepadnie? Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Za jazdę po alkoholu samochód przepadnie? Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
fot. Art_Photo / / Shutterstock

Jak podaje portal Prawo.pl - w nowelizowanej ustawie zaszła zmiana, w porównaniu z tym, co zakładały przepisy, które miały wejść w życie w marcu 2024 r. Zakładały możliwość konfiskaty pojazdu przy zawartości alkoholu niższej niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Po zmianach wystarczy, że kierowca będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

Jak jeszcze zmienią się przepisy? Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznawać się będzie wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową pojazdu ustaloną na podstawie dostępnych danych.

Jak podaje Prawo.pl, przepadek pojazdu mechanicznego oraz przepadek równowartości pojazdu nie będzie orzekany, jeżeli sprawca prowadził auto, która do niego nie należało, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przepadku auta oraz przepadku równowartości pojazdu sąd nie będzie orzekał, jeśli będzie to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (11)

dodaj komentarz
forfun
tu się nie będzie śpieszył - nie chce denerwować piselektoratu
nodd
Dobrze, że Ci przy korycie mają służbowe.
zenonn
"elity" bezkarnie mogą powozić służbowe auta po pijaku.
shk7421
a kilka lat później będzie, że urzędnik zarekwirował samochód bo tak zadecydował...
Alkohol nie jest główną przyczyną wypadków dlatego też problem zostanie i będzie można tworzyć kolejne tego tyoy dziwne prawa,
karbinadel
"Alkohol nie jest główną przyczyną wypadków" - w Polsce jest
zenonn odpowiada karbinadel
Prawie wszystkie wypadki powodują trzeźwi.
Pijanych sprawców wypadków samochodowych jest mało.
zenonn odpowiada zenonn
W 2022r 21 322 wypadków.
Kierujący samochodami osobowymi pod wpływem alkoholu doprowadzili do 923 wypadków.
Policja zanotowała 299 pieszych pod wpływem alkoholu winnych wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 261 zostało rannych.


https://mubi.pl/poradniki/jak-alkohol-wplywa-na-statystyki-wypadkow-w-polsce/
fiat126p odpowiada karbinadel
7% znaczy "główną"? Sprawdź jaki odsetek wypadków powodują kierowcy po alkoholu w innych państwach. No i jeszcze jakie są limity w innych państwach, przeważnie wyższe.

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki