Za aferą taśmową stoją obce służby? ABW sprawdza

Czy obce służby specjalne mogły stać za nagrywaniem polityków i VIP-ów w warszawskich restauracjach? Chociaż wydawało się, że zarzucono badanie tego wątku w jednej z najgłośniejszych afer ostatnich lat, to tak nie jest - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Jak ustaliła gazeta, od dwóch lat toczy się śledztwo w tej sprawie.

(fot. Krystian Maj / FORUM)
Dziennik podaje, że w połowie lipca tego roku wydział postępowań karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpił do Sądu Najwyższego o wypożyczenie akt osądzonej sprawy przeciwko m.in. Markowi Falencie, skazanemu za zlecanie podsłuchów w restauracjach. Ma je Sąd Najwyższy, bo Falenta w listopadzie złożył kasację.

Jak ustaliła gazeta, ABW nie dostała ich tylko dlatego, bo zabrał je sąd apelacyjny, który rozpatruje zażalenie na koszty procesu.

Agencja musiała podać powody wypożyczenia akt – wskazała toczące się postępowanie w sprawie szpiegostwa. Prowadzi je – jak ustaliła "Rz" – Mazowiecki Wydział do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

"Śledztwo zostało wszczęte 14 marca 2018 r. o czyn z art. 130 § 1 kodeksu karnego. Dotyczy brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP" – potwierdziła "Rz" prok. Monika Mazur z Mazowieckiego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Warszawie. "Postępowanie jest prowadzone w sprawie, nie występują w nim podejrzani" – powiedziała prokurator.(PAP)

nmk/ itm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 36 infinum

No stoją i to było oczywiste już od samego początku. Chodziło o to, żeby odsunąć od władzy ekipę pro-niemiecką, a obsadzić pro-amerykańsko/izraelską, więc jest wręcz niepojęte jak można uważać, że całe zamieszanie nie miało wsparcia zagranicznych służb.

Byłoby to wręcz kompletnie nieodpowiedzialne ze strony tychże organizacji, aby kwestie związane z interesem politycznym ich państw pozostawić przypadkowi - ten zrobił, kto skokrzystał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 dudapomoc

Na przykładzie wojsk amerykańskich w PL:
- TVPis: "Dzięki nam wojska USA w Polsce"
- Trump: "Dzięki mnie Polska zapłaci ...$ za naszą obecność"

Elektorat w ekstazie, USA bogatsze, prezydent PL może usiąść w białym domu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil