ZZ Górników: Potrzebne działania ws. zwałów węgla i rynków zbytu dla tego surowca

Związek Zawodowy Górników w Polsce zaapelował w piątek o podjęcie pilnych działań służących rozwiązaniu problemu zalegających przy kopalniach zwałów węgla, a także zapewnieniu rynku zbytu dla węgla służącego do ogrzewania domów. Związek sprzeciwia się też zamknięciu rudzkiej kopalni Pokój.

(fot. Evgeniy Isaychev / Shutterstock)

Stanowiska w tych sprawach przyjęło w piątek Prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce – największej, obok Solidarności, górniczej centrali związkowej. ZZGwP należy do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

W swoim stanowisku związkowcy ocenili, że „przykopalniane zwały węgla pękają w szwach, wynikiem czego część kopalń zmuszona jest fedrować bezpośrednio do taboru kolejowego”. „Kopalnie stoją przed widmem wstrzymania wydobycia i tylko ingerencja właściciela daje perspektywę dostatecznej poprawy” – wskazał związek.

W ub. tygodniu wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda poinformował, że zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton. Zapowiedział, że niebawem powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach.

W swoim piątkowym stanowisku związkowcy z ZZWwP ocenili, że centralny skład węgla to dobre rozwiązanie, zwrócili jednak uwagą, że „zdolności magazynowania węgla powinny być większe i w żadnym przypadku ich koszty nie mogą obciążać producentów”.

W innym stanowisku, adresowanym do wicepremiera Jacka Sasina, związkowcy zwrócili uwagę na szkodzące – ich zdaniem - polskiemu górnictwu zapisy projektu nowego programu ochrony powietrza dla woj. małopolskiego, gdzie mowa o zakazie stosowania węgla w nowych kotłach i ogrzewaczach od 2021 roku. Według ZZGwP, może to mieć „katastrofalne skutki dla producentów paliw”.

„Spółki węglowe poniosły ogromne koszty na budowę i modernizację linii produkcyjnych w celu wytwarzania kwalifikowanych paliw węglowych (tzw. ekogroszków – PAP), które wobec projektowanych zmian nie znajdą rynków zbytu (…). Wobec rosnących zapasów węgla na zwałach, dalsze niszczenie rynków zbytu skutkować będzie pogorszeniem kondycji sektora węglowego, co grozi likwidacją kopalń, utratą miejsc pracy i wybuchem potężnych protestów pracowniczych” – czytamy w stanowisku.

Związkowcy z ZZGwP poparli także „wszelkie działania zmierzające do obrony miejsc pracy” w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Pokój – części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. W miniony wtorek odbyły się tam masówki, podczas których związki informowały załogę o zagrożeniu likwidacją zakładu, wobec wstrzymania robót przygotowawczych. Zarząd PGG poinformował w odpowiedzi, że analizuje sytuację ruchu Pokój, i zapewnił, że nikt nie straci pracy – ewentualne przeniesienia górników mają odbywać się w ramach kopalni Ruda, do której należy Pokój.

Według związkowców z ZZGwP, wstrzymanie prac w kopalni, które pochłonęły dotąd kilkadziesiąt milionów, zł to – jak napisano – „przejaw „rażącej niegospodarności i działania na szkodę PGG, a co za tym idzie zatrudnionych w kopalni pracowników. Takie działania zarządu łamią również porozumienie społeczne zawarte w 2015 r.” – uznali w stanowisku działacze, przypominając, iż ruch Pokój miał pracować do 2023 r. „Brak kontynuacji prac spowoduje eskalację konfliktu i może doprowadzić do wybuchu niezadowolenia w całej branży” – ostrzegli związkowcy.

W ostatnich dniach swoje obawy dotyczące sytuacji w górnictwie wyraziła także górnicza Solidarność. „Pełne zwały przy kopalniach, pełne zwały w energetyce – to zaczyna przypominać 2015 rok. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że znowu załogi kopalń będą odpowiadać za złe decyzje rządzących i złe decyzje zarządzających spółkami górniczymi oraz energetycznymi” – ocenił szef górniczej „S” Bogusław Hutek.

Jak poinformował Hutek, obecnie zwały węgla w PGG przekraczają 2,5 mln ton surowca, z czego ok. 580 tys. ton to węgiel w depozycie, czyli zakontraktowany i już zapłacony, a 1,1 mln ton to węgiel nieodebrany, a zakontraktowany w 2019 r. przez polską energetykę - w szczególności przez Polską Grupę Energetyczną. Górnicza „S” obawia się, że z powodu nadmiernego importu węgla polskie spółki górnicze mogą wpaść w tarapaty. Zdaniem związkowców, kwestii importu węgla powinny przyjrzeć się "odpowiednie instytucje państwowe".

Jak podał przed kilkoma dniami wiceminister Adam Gawęda, ubiegłoroczny import węgla do Polski był o ok. 3 mln ton mniejszy niż rok wcześniej, kiedy do kraju napłynęło zza granicy 19,7 mln ton tego surowca.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 113 kropax

Wszelka interwencja Skarbu Państwa na rynku węgla powinna być poprzedzona wypowiedzeniem przywilejów emerytalnych dla górników. Ile ta prywata jeszcze będzie trwać ?!
Co to ma być ? Jakiś górniczy folwark czy co ???

! Odpowiedz
2 78 carlito1

Nie ma możliwości utrzymania rentowności przy tylu górniczych przywilejach, rozbuchanej administracji, kumoterstwie, ogólnie zarządzaniu jakie teraz jest... A właściwe jego braku

! Odpowiedz
98 72 psokal

Przy takim poziomie zapasów i cenach węgla, dalsza praca górników jest równie potrzebna jak alarm w Multipli, opozycja w Sejmie czy Andrzej Duda.

! Odpowiedz
44 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 60 kropax

Skoro waszego węgla ja nie chcę kupować, to dlaczego w podatkach każesz mi płacić górniczym emerytom? Z mojej perspektywy jest to kradzież, z Twojej perspektywy jest to ciężka praca. Ja Twojej ciężkiej pracy nie chcę !

! Odpowiedz
13 20 carlito1

Elmer2000 mam... Stąd wiem.... Sam chciałem się tam dostać.... Zapomnij bez grubych znajomości :) KGHM......

! Odpowiedz
77 34 karbinadel

W sumie chyba dobrze, że ktoś wreszcie chce zaprotestować przeciwko proradzieckiej polityce rządów PiS

! Odpowiedz
19 58 ojkonomist

na leczenia na glowa nie trzeba skierowania od lekarza rodzinnego ... wal czym prędzej

! Odpowiedz
56 93 greatmongo

Ich postulaty sa bezczelne. Teskt, ze producent nie ma byc obciazany kosztami magazynowania swoich wyrobow to jest po prostu absurd.

Gornictwo produkuje cos co z roku na rok bedzie coraz mniej przydatne. Cieple zimy, duzy problem smogu i drogie wydobycie. To po prostu nie moze sie udac

! Odpowiedz
62 63 khh

No co ty nie powiesz?? Juz 10 lat temu to bylo jasne. Ale zaczeli sie drzec i doprowadzili to stado pawianow do wladzy. A teraz grzej czlowieku, bo im sie nalezy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil