ZUS zaczął wysyłkę indywidualnych numerów kont dla przedsiębiorców

Dotychczasowe konta, na które dotąd należało wpłacać składki do ZUS-u, przechodzą do historii. ZUS zaczął rozsyłać do przedsiębiorców indywidualne numery bankowe. Jednym przelewem będzie można zapłacić wszystkie składki od razu.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

We wrześniu regionalny rzecznik prasowy ZUS-u na Dolnym Śląsku zapowiedział, że wysyłka indywidualnych numerów kont zacznie się w październiku, by do końca bieżącego roku otrzymali go wszyscy prowadzący firmy. Tak też się stało i ZUS rozpoczął nadawanie listów do przedsiębiorców. To pierwsza z trzech tur wysyłki, która obejmie 3,7 miliona odbiorców, kolejne odbędą się w terminach 9-13 oraz 16-20 października.

Tak wygląda pismo wysyłane przez ZUS. Warto się z nim dokładnie zapoznać, aby nie paść ofiarą oszustów. 

Nowy płatnik, czyli osoba, która dopiero rozpocznie pracę na własny rachunek, informację o numerze rachunku składkowego otrzyma pocztą niezwłocznie po założeniu konta płatnika składek.

Dotychczas przedsiębiorcy, chcąc opłacić składki, musieli korzystać z trzech lub nawet czterech kont, co było poważnym utrudnieniem i niejednokrotnie generowało pomyłki w rozliczeniach. Od tej pory problem zostanie rozwiązany wprowadzeniem jednego numeru bankowego, na który będzie można opłacać składki ubezpieczeniowe, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ewentualny Fundusz Emerytur Pomostowych.

Numer będzie składał się z 26 cyfr, z których dwie pierwsze to cyfry identyfikujące bank, te od trzeciej do dziesiątej oznaczać będą numer identyfikacyjny ZUS, a ostatnie dziesięć - NIP przedsiębiorcy. List będzie wydrukowany na papierze ze znakiem wodnym. W każdej placówce zakładu będzie można zweryfikować prawidłowość przysługującego numeru.

(ZUS)

Zakład przypomina, by sprawdzić, czy podany adres jest prawidłowy, a w razie gdyby przedsiębiorca do grudnia przesyłki z nowym numerem nie otrzymał, koniecznie powinien skontaktować się z oddziałem ZUS-u, ponieważ od 1 stycznia 2019 r. stare numery będą nieaktywne, a bez indywidualnego nie będzie można dokonać opłat składek.

DU

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 19 trysil

"nie paść OFIAROM oszustów"? Z powrotem do szkoły!

! Odpowiedz
1 31 slc350

Dobrze żeście mnie ostrzegli, że będzie nieszkodliwy list od ZeUSa, bo jak otwieram skrzynkę, a tam ZeUS to już mam serce w gardle......

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl