REKLAMA

ZUS wychodzi z covidowych problemów

2021-09-15 07:24
publikacja
2021-09-15 07:24
ZUS wychodzi z covidowych problemów
ZUS wychodzi z covidowych problemów
fot. lzbieta Krzysztof / / Shutterstock

Wyniki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pierwszym półroczu są na tyle dobre, że dotacja na koniec roku 2021 może być dużo mniejsza, niż założono w budżecie – czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"Jak pokazują dane ZUS za pierwsze półrocze, finanse zakładu wyszły z covidowych problemów" - pisze "DGP". Dziennik wskazuje, że składka wyniosła 115 mld zł i była wyższa o 7,8 proc. niż rok wcześniej. Z kolei dotacja budżetowa była niższa o połowę i wyniosła 10,4 mld zł - czytamy.

"Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym półroczu br., mimo że nadal pod wpływem pandemii COVID-19, była zdecydowanie lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych pozytywnie wpłynęło na wiele obszarów działalności gospodarczej" – zaznaczyła, cytowana przez gazetę, prezes ZUS Gertruda Uścińska.

"DGP" podkreśla, że dane za pierwsze półrocze pokazują, iż wpływy rosną szybciej niż wydatki. "O ile składka wzrosła o niemal 8 proc., o tyle wypłaty emerytur o 7,5 proc., a pozostałych świadczeń o 3 proc." - czytamy w dzienniku.

"Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu 2021 r. była stabilna. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń – czerwiec br. osiągnął 80,4 proc." – podkreśliła prezes Uścińska.

Dziennik podkreśla, że tzw. wydolność ZUS wróciła do poziomu sprzed pandemii, a efektem tego jest zmniejszenie dopłat z budżetu do wypłaty świadczeń.

Jak informuje "DGP", teoretycznie do ZUS ma wpłynąć w tym roku ok. 60 mld zł, ale jeszcze w grudniu 2020 roku budżet wpłacił do ZUS 12 mld zł, dzięki czemu od początku tego roku stopień wykorzystania dotacji jest znacząco niższy.

"Ostatecznie na koniec roku dotacja będzie mogła być mniejsza o co najmniej 12 mld, które wpłynęły w zeszłym roku, i kilka miliardów złotych, które ZUS będzie zawdzięczał wpływom wyższym od przyjętych założeń" - pisze dziennik.

Gazeta wskazuje, że dobra sytuacja finansowa zakładu to efekt sytuacji na rynku pracy. "Kumulują się efekty zjawisk, takich jak: szybki wzrost płac, rosnąca liczba zatrudnionych i relatywnie niskie bezrobocie oraz duża liczba wakatów, co sprzyja legalizacji zatrudnienia" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".(PAP)

kkr/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kenn
W zełszym roku były przerwy w dostawie ZUS'ów, tylko frajer chyba nie skorzystał z tarczy, stąd niższe wpływy.
spedytor
Żądamy dziedzicznosci skladki którą zmuszani jestesmy odprowadzac do ZUS . Żądamy dobrowolnosci skladki rentowej ktorej odprowadzanie zaniza przyszlą emeryture. żadamy nie manewrowanie tablicami dalszego trwania zycia i nie oszukiwania meżczyzn przy wyliczaniu emerytur.
kenn
Jednym słowem: żądamy dymisji rządu RP i Eurokratów :P
wonsz
Fajne postulaty, popieram. Ale trzeba być konsekwentnym. Powinieneś także żądać, aby
emerytury przestawały być wypłacane, gdy suma świadczeń przekroczy sumę pobranych składek zwaloryzowanych o inflację (popatrz - nawet zniknie potrzeba manipulowania jakimikolwiek tablicami i "oszukiwania" mężczyzn - w
Fajne postulaty, popieram. Ale trzeba być konsekwentnym. Powinieneś także żądać, aby
emerytury przestawały być wypłacane, gdy suma świadczeń przekroczy sumę pobranych składek zwaloryzowanych o inflację (popatrz - nawet zniknie potrzeba manipulowania jakimikolwiek tablicami i "oszukiwania" mężczyzn - w końcu każdy odbierze co do grosika tyle, ile wrzucił do kasy!).
Żądaj też, aby ci, którzy składek rentowych nie płacą (w tym niepełnosprawni od urodzenia) byli zostawiani samemu sobie, bez prawa do ŻADNYCH świadczeń (przecież nie można dopuścić do tego, by rolę ZUSu przejmowała opieka społeczna i zamiast 2000 zł renty wypłacała 2000 zł zasiłku prawda?).
Żeby nie było - ja to naprawdę wszystko popieram. Tylko miej odrobinę mózgu lub jaj, żeby powiedzieć "B", gdy już wrzeszczysz "A"
m_p
NO nic dziwnego, skoro ponad 150 tysięcy ludzi zmarło (głównie emerytów) z powodu zamknięcia służby zdrowia. Dziwne jest tylko że autor tego gniota tego nie zauważył.
3456
to tak dużo zmarło ludzi po tych szczepionkach , no to faktycznie odciążyło ZUS . Ktoś pracuje całe życie odkłada na emeryturę i wieku 65 lat umiera ,nie pobrał nawet jednego świadczenia , a wszystkie pieniądze zostały zabezpieczone .jak Janosik powiedział /towary zostały zabezpieczone/
jas2
Składki płaci się dla poprzedniego pokolenia. Nasze składki idą na emerytury naszych rodziców i dziadków. Na nasze emerytury będą płacić nasze dzieci. Tak było, jest i będzie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki