ZUS w marcu zwróci seniorom nadpłacony podatek za najniższe emerytury

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. Pobierający najniższe świadczenia jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie - poinformował ZUS.

Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis poinformowała PAP, że zwrócenie nadpłat wiąże się z podniesieniem od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Ta stawka dotyczy osób, których dochody w zeszłym roku nie przekroczyły 13 tys. zł. Poprzednio kwota wolna w 2017 r. wynosiła 6,6 tys. zł.

Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili - wyjaśniła Kowalska-Matis.

Podkreśliła, że w niektórych przypadkach są to niemałe pieniądze, a im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu - dodała rzeczniczka.

Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 spedytor

kwota wolna dla uczciwie pracujacych nadal 3 tys zlotych

! Odpowiedz
0 1 kaczka-po-smolensku

kupię sobię pół litra balasia

! Odpowiedz
1 16 carlito1

Cyt. Podkreśliła, że w niektórych przypadkach są to! niemałe pieniądze,! a im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100!!! złotych zwrotu - dodała rzeczniczka..

Pytanie czy ta Pani kpi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT