ZUS uruchamia infolinię dla Polonii w USA i w Kanadzie

Specjalnie dla Polonii zamieszkałej w USA i w Kanadzie 15, 22 i 29 stycznia br. w godzinach 18.00-21.00 czasu polskiego konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS będą udzielać informacji o emeryturach i rentach.

(fot. Robson90 / Shutterstock)

ZUS w komunikacie przesłanym PAP przypomina, że pierwszy raz specjalną linię telefoniczną uruchomiono 8 stycznia br. i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tego dnia – jak podało ZUS – Centrum Obsługi Telefonicznej zanotowało kilkadziesiąt połączeń ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

Na pytania 15, 22 i 29 stycznia odpowiedzą pracownicy ZUS pod numerem: +48-22-560-16-00. Aby z nimi porozmawiać, po uzyskaniu połączenia z infolinią na klawiaturze numerycznej należy wybrać 6.

"ZUS jest nowoczesną instytucją, dlatego w 2019 i 2020 r. wprowadzono rozwiązania, które ułatwiają kontakt z Zakładem. Nasi konsultanci służą radą osobom, które szukają podstawowych informacji. Odpowiedzą oni na najważniejsze pytania, np. jakie trzeba spełnić warunki, by uzyskać polską emeryturę lub rentę, w jaki sposób ZUS wyliczy świadczenie, jak można złożyć wniosek o polską emeryturę lub rentę" – wyjaśniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Ponadto konsultanci podpowiedzą, jak udokumentować okresy ubezpieczenia społecznego w Polsce, w jaki sposób można otrzymywać wypłatę polskiego świadczenia, a także, czy można otrzymywać amerykańską lub kanadyjską emeryturę, jeśli wróci się do Polski.

Prezes ZUS przypomniała, że Polska, Stany Zjednoczone i Kanada mają podpisane dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym, które zapewniają dwustronną koordynację systemów zabezpieczenia społecznego.

"Umowy ułatwiają ubezpieczonym nabywanie prawa do emerytur i rent" – podkreśliła.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że od kilku lat w sprawie świadczeń wsparcia klientom udzielają powołani w 2017 r. doradcy emerytalni.

"Na co dzień pomagają oni klientom w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę, wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń emerytalnych, tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy kalkulatora emerytalnego wysokość prognozowanego dla konkretnej osoby świadczenia" – wskazała.

"Mając do dyspozycji informacje pozyskane od doradców oraz obliczoną prognozowaną kwotę emerytury z kalkulatora emerytalnego, klient sam może zdecydować, kiedy przejść na emeryturę. W 2019 r. doradcy emerytalni obsłużyli prawie 8 mln klientów, dla których wykonali blisko 2 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym. Natomiast od wprowadzenia tej usługi, czyli od lipca 2017 r. do grudnia 2019 r., doradcy emerytalni udzielili ponad 19 mln porad"– dodała szefowa ZUS.

Zakład podkreślił, że dodatkowo w 2019 r. pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS obsłużyli 4,2 mln klientów. W minionym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 26 mln wniosków.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.