ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. "Chorzy" robią remonty i pracują w polu

Zwolnienia lekarskie są niezmiennie nadużywane - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień i wstrzymał zasiłki chorobowe.

(YAY Foto)

Najczęściej występujące nieprawidłowości przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego to świadczenie pracy w innym zakładzie albo wykonywanie prac przydomowych jak remont domu, praca w ogródku czy w okresie żniw - pomoc rodzinie przy pracach polowych.

Są również przypadki aktywnego uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach sportowych czy wyjazdów na zagraniczne wakacje. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, do Zakładu docierają informacje od osób trzecich, że na przykład osoba przebywająca na zwolnieniu w rzeczywistości leży na plaży albo na koncie facebookowym jest informacja, że ktoś właśnie wyjeżdża na wakacje.

Kontrole wszczynane są również w sytuacjach, gdy widać, że ktoś zbyt często korzysta ze zwolnień lekarskich albo, że sam lekarz bardzo często wypisuje zwolnienia. Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich.

Zwolnienie może skontrolować zarówno ZUS jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił też, iż na przestrzeni ostatnich lat liczba zakwestionowanych zwolnień lekarskich jest mniej więcej na tym samym poziomie. W ubiegłym roku na 570 tysięcy kontroli wstrzymano 5100 zasiłków chorobowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 ~ona

Co za głupi pomysł >zwolnienia lekarskie< przecież wystarczyłoby je zamienić na zwolnienia kontrolerów ZUS.

! Odpowiedz
1 11 ~Kolega

Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich. Co za bzdury (-: musi stracić prawo wykonywania zawodu.

! Odpowiedz
0 1 ~zez

I tu się mylisz, ZUS może cofnąć (i tak nieraz robi) lekarzowi prawo do wystawiania zwolnień - podstawa prawna: Art. 54 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( t. jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.). Dodatkowo mało kto o tym wie, ale w Polsce zwolnienie lekarskie może wystawić nie tylko lekarz, ale również felczer i starszy felczer :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 ~TW-Balbina

Polaczki cwaniaczki.

! Odpowiedz
3 5 ~PLka

no ... i co dalej ? jakie wnioski rząd wyciągnie a pierwsze 32 dni l4 za które płaci pracodawca każdemu oszustowi i czy za takie oszustwo nie powinno się złodziei wsadzać do więzień zamienne na wysokie odszkodowanie ?? itd itd

! Odpowiedz
5 8 ~Gość

jakby pracodawca płacił jak się należy, to by nie było kombinowania

! Odpowiedz
4 6 ~Eskimos odpowiada ~Gość

Najlepiej, żeby pracodawca płacił jeszcze za samą obecność ciałem.
Gdzie ty stary pracujesz i jak tam się uchowales?

! Odpowiedz
2 8 ~aaa odpowiada ~Gość

Piepszenie w bambus , tobie to i 2000 zl na godzinę by było mało , bo jesteś zdemoralizowanym leniem.

! Odpowiedz
2 4 ~Rzeczywistość odpowiada ~Gość

A znasz zadowolonego pracownika ?
Zadowolonego z zarobków i pracy ?
Bo ja nie - niezależnie od tego ile zarabia i na jakim stanowisku.
Zawsze jest niezadowolony i ma za mało.
Taka jest rzeczywistość

! Odpowiedz
1 5 ~ole

Za komuny to dopiero był raj. Moja znajoma rok w rok była na zwolnieniach lekarskich na byle co. Jak policzyć to roku była ona ze 4 m-ce na zwolnieniach. I takich ludzi było wówczas bardzo dużo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.