ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie. "Chorzy" robią remonty i pracują w polu

Zwolnienia lekarskie są niezmiennie nadużywane - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień i wstrzymał zasiłki chorobowe.

(YAY Foto)

Najczęściej występujące nieprawidłowości przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego to świadczenie pracy w innym zakładzie albo wykonywanie prac przydomowych jak remont domu, praca w ogródku czy w okresie żniw - pomoc rodzinie przy pracach polowych.

Są również przypadki aktywnego uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach sportowych czy wyjazdów na zagraniczne wakacje. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, do Zakładu docierają informacje od osób trzecich, że na przykład osoba przebywająca na zwolnieniu w rzeczywistości leży na plaży albo na koncie facebookowym jest informacja, że ktoś właśnie wyjeżdża na wakacje.

Kontrole wszczynane są również w sytuacjach, gdy widać, że ktoś zbyt często korzysta ze zwolnień lekarskich albo, że sam lekarz bardzo często wypisuje zwolnienia. Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich.

Zwolnienie może skontrolować zarówno ZUS jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił też, iż na przestrzeni ostatnich lat liczba zakwestionowanych zwolnień lekarskich jest mniej więcej na tym samym poziomie. W ubiegłym roku na 570 tysięcy kontroli wstrzymano 5100 zasiłków chorobowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~karla

kontrole to jedna sprawa, ale druga to taka,że trzeba wiedzieć na jakich zasadach zwolnienia lekarskie funkcjonują. trochę miałam wątpliwości w tym temacie ale udało się doedukować:blog.impel.pl/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-zwolnieniach-lekarskich na szczęście rzadzko korzystam ;)

! Odpowiedz
1 2 ~dre

570 000 kontroli i tylko 5100 zakwestionowanych L4 - wynik żałosny 0,9 % a same kontrole kosztowały pewnie więcej niż zaoszczędzone pieniądze bo ZUS płaci za orzeczników i zwraca koszty dojazdu.

! Odpowiedz
1 1 ~narybek

Jest taki jeden lekarz pan piotr w polancu co to do niego cale miasto wali.

! Odpowiedz
0 2 ~mi

dlaczego w gb nikt nie chruje ponieważ zasięk ch wynosi ok 300funtów na miesiąc to za taką kase kupisz fajki i parę piw w pubie

! Odpowiedz
2 10 ~hmmm

jest różnica między malowaniem płotu z przerwami co pół godziny lub kiedy w każdej chwili można przestać a tańcem robota przez 8h z batem na plecach żeby wyrobić jakąś normę, oczywiście praca w innym zakładzie czy wyjazd na wakacje to przegięcie i powinno się to ścigać ale chory to wg ZUSu chyba umierający bo jak już sam pójdzie sobie zrobić herbatę albo do sklepu po bułki to widać że może zapier..ć, jak poszedł sam do lekarza a nie przywiozła go karetka to może i przyjść do roboty, jak tam kontrole ludzi bez rąk i nóg co wg. ZUSu są pełnosprawni?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~Rooo

po co te kontrole????
Chorujesz to odlicza się od urlopu. Proste łatwe i skuteczne.
Ilość kontroli to kosmos ile one kosztowały????

! Odpowiedz
3 7 ~luki

KTO W PIERWSZYM KWARTALE pomaga w ŻNIWACH??:)
gdzie były prowadzone te kontrole? Chyba nie w Polsce. Tyle że mamy Dobrą Zmianę, może już przegapiłem żniwa,

! Odpowiedz
1 4 ~aaa

Masz racje ze żniwami ale za to może pomagać przy obrządku świń albo macaniu kur

! Odpowiedz
10 3 ~icek

Zasiłek chorobowy to pozostałość po komunie.Jeżeli chcesz mieć zabezpieczenie finansowe za czas choroby,to ubezpiecz się na taką okoliczność.Dlaczego nie korzystający z zasiłku mają płacić za tych którzy tego nadużywają

! Odpowiedz
0 7 ~goldameir

Masz na myśli służby mundurowe , sędziów , prokuratorów ?

! Odpowiedz
0 1 ~Adam

Chyba nie wiesz co oznacza skrót ZUS, otóż to skrót od zakład UBEZPIECZEŃ społecznych.

! Odpowiedz
7 5 ~kio

latwo z tym skonczyc zasiłek chorobowy powinien wynosic 0 złotych to proste nie praujesz nie zarabiasz ,,,znam ludzi którzy na l 4 nie byli przez 25 30 lat...czyli można być uccziwym

! Odpowiedz
4 4 ~adfgadsfasd

Powinna być dodatkowa składka na chorobowe. Kto chce ten płaci i ma płacone na L4. No tak ale zaraz jakiś lewak powie że ktoś nie będzie płacił, zachoruje i nie będzie miał co do gara włożyć. Idealny świat lewaków to piekiełko.

! Odpowiedz
4 5 ~zez odpowiada ~adfgadsfasd

już teraz jest składa na chorobowe. Chodzisz jusz do gimnazjum czy ciągle podstawówka? :>

! Odpowiedz
3 1 ~der odpowiada ~zez

już chyba Ty do podstawowki ?

! Odpowiedz
1 5 ~bertsi

"(...) w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień." To jest ok. 3,25 proc. To jest nie zbyt dużo. A jak wygląda sytuacja w innych krajach?

! Odpowiedz
1 5 ~xyz

pewnie koszt tych kontroli był wyższy niż odzyskana kwota z zakwestionowanych zasiłków...

! Odpowiedz
0 0 ~luki

tak, a część tych kontrolowanych pracuje" w ogródku czy w okresie żniw - pomoc rodzinie przy pracach polowych. "
KTO W PIERWSZYM KWARTALE pomaga w ŻNIWACH??:)
gdzie były prowadzone te kontrole? Chyba nie w Polsce. Tyle że mamy Dobrą Zmianę, może już przegapiłem żniwa,

! Odpowiedz
2 16 ~detektyw

I mają rację. Lepiej niech się wezmą za prezesów spółek skarbu państwa odwoływanych ze stanowisk, którzy dziwnie chorują w tym czasie. Np. były prezes PZU S.A. Był zdrów jak ryba i niespodziewanie zachorował. Szukają oszczędności? Tam je znajdą!!!

! Odpowiedz
2 13 ~mundur

KOLEJNA NAGONKA NA CHORYCH LUDZI A UPRZYWILEJOWANI DALEJ MAJA 100% PŁATNE L4 I CO I NIC . Możecie nam naskoczyć .

! Odpowiedz
1 1 ~tato

Jeśli to prawda to można tylko stwierdzić,że moi krajanie są niespełna rozumu. Cwaniaczków (tzw. SUWERENI) w naszym narodzie nie brakuje.

! Odpowiedz
1 5 ~ole

Za komuny to dopiero był raj. Moja znajoma rok w rok była na zwolnieniach lekarskich na byle co. Jak policzyć to roku była ona ze 4 m-ce na zwolnieniach. I takich ludzi było wówczas bardzo dużo.

! Odpowiedz
0 10 ~REZYDENT

Bo wtedy nie było szajsbuka:) INWIGILACJA BARANÓW JEST PROSTA I W MODZIE:

! Odpowiedz
0 1 ~rambo

To i tak dużo,znam ludzi którzy 4 miesiące byli w firmie,a 8 miesięcy chorowali. W "mojej" przychodni lekarskiej jest lekarz który w roku 6 miesięcy "choruje",a pozostałych trzech lekarzy dzieli między siebie przypadające na niego pieniądze.Żeby było weselej,na dwóch,lub trzech obecnych lekarzy przypadają 4 panie rejestratorki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~PLka

no ... i co dalej ? jakie wnioski rząd wyciągnie a pierwsze 32 dni l4 za które płaci pracodawca każdemu oszustowi i czy za takie oszustwo nie powinno się złodziei wsadzać do więzień zamienne na wysokie odszkodowanie ?? itd itd

! Odpowiedz
5 8 ~Gość

jakby pracodawca płacił jak się należy, to by nie było kombinowania

! Odpowiedz
4 6 ~Eskimos odpowiada ~Gość

Najlepiej, żeby pracodawca płacił jeszcze za samą obecność ciałem.
Gdzie ty stary pracujesz i jak tam się uchowales?

! Odpowiedz
2 8 ~aaa odpowiada ~Gość

Piepszenie w bambus , tobie to i 2000 zl na godzinę by było mało , bo jesteś zdemoralizowanym leniem.

! Odpowiedz
2 4 ~Rzeczywistość odpowiada ~Gość

A znasz zadowolonego pracownika ?
Zadowolonego z zarobków i pracy ?
Bo ja nie - niezależnie od tego ile zarabia i na jakim stanowisku.
Zawsze jest niezadowolony i ma za mało.
Taka jest rzeczywistość

! Odpowiedz
8 5 ~TW-Balbina

Polaczki cwaniaczki.

! Odpowiedz
1 11 ~Kolega

Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich. Co za bzdury (-: musi stracić prawo wykonywania zawodu.

! Odpowiedz
0 1 ~zez

I tu się mylisz, ZUS może cofnąć (i tak nieraz robi) lekarzowi prawo do wystawiania zwolnień - podstawa prawna: Art. 54 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( t. jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.). Dodatkowo mało kto o tym wie, ale w Polsce zwolnienie lekarskie może wystawić nie tylko lekarz, ale również felczer i starszy felczer :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~ona

Co za głupi pomysł >zwolnienia lekarskie< przecież wystarczyłoby je zamienić na zwolnienia kontrolerów ZUS.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.