ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych

2019-06-18 06:07
publikacja
2019-06-18 06:07

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Maksymalnie do końca sierpnia listy trafią do ok. 20,5 milionów Polaków.

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Andrusiewicz przypomniał, że Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) zawiera stan naszych finansów na koncie w ZUS na dzień 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał ubogacony jest o wpłacone składki z całego 2018 r.

"Miniony rok mamy dodatkowo w IOSKU rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta" - podkreślił rzecznik ZUS.

"Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame" - dodał.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w korespondencji również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS.

Jak wyjaśnił Andrusiewicz, ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń. "Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej" - zaznaczył.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego trafi do ok. 20,5 mln osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 r. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

"Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę" – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zakład zwraca uwagę, że informacja o stanie konta ubezpieczonego napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

Wysyłka informacji powinna zakończyć się do 31 sierpnia tego roku.

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marxs
złodziejstwo PISowsko-ZUSowskie końca nie ma jakim prawem liczą mi emeryturę wg wzoru kapitał/240 czyli wg ZUS emeryt mężczyzna żyje na emeryturze około 20 lat a więc średni wiek życia emeryta w tym PISim grajdole to 85 lat powtarzam ŚREDNI czyli absolutny rekord świata w ilości lat życia emeryta
spedytor
Zadamy dziedzicznosci skladek w Zus a nie mamienie procentem
nostsherlock
To taka forma uspokajania społeczeństwa, żeby nie było paniki, bo nie wszyscy wiedzą, że ZUS jest bankrutem
eagleeye
@andre92 jak masz lokatę w jednym z banków wydmuszek jednego pana którego inicjałów wymieniać nie będę to powiem Ci że na końcu możesz dostać info ze zgodnie z prawem dostaniesz 25 % a 75 % zostanie umożone przez Sąd zgodnie z prawem a do tego 25% wypłacać Ci będą przez 8 lat (oczywiście jest to sarkazm i przykład @andre92 jak masz lokatę w jednym z banków wydmuszek jednego pana którego inicjałów wymieniać nie będę to powiem Ci że na końcu możesz dostać info ze zgodnie z prawem dostaniesz 25 % a 75 % zostanie umożone przez Sąd zgodnie z prawem a do tego 25% wypłacać Ci będą przez 8 lat (oczywiście jest to sarkazm i przykład hipotetyczny)
andregru
Ale tylko przy lokatach powyżej 100 tyś. euro https://www.bfg.pl/przymusowa-restrukturyzacja/przymusowa-restrukturyzacja-w-pytaniach-i-odpowiedziach/
marxs
nie siej propagandy bo KAŻDY BANK w tym PISowskim (K)Raju jest dokładnie albo i w jeszcze gorszej sytuacji niż banki tego Pana tylko TY o tym jeszcze nie wiesz
andre92
No i po cholerę wydja grube miliony na pocztę - jak można to sprawdzić w każdej chwili na ezua - pozatym co mi z tego jak i tak nie wiem ile dostane - pewniejsze jest jzu trzymanie kasy na lokatch w banku - przynajmniej wiadomo ile bede miał na koncu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki