ZUS rozpoczął prace na nowych serwerach wartych 54 mln zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od połowy czerwca pracuje na nowych serwerach. Dzięki nim obsługa klienta ma być sprawniejsza i szybsza. Umowę na zakup sprzętu podpisał pod koniec ubiegłego roku. Wartość kontraktu wyniosła 54 mln zł.

(fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM)

Jak przekazał PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, nowe serwery zmniejszą koszty firmy, zwiększą wydajność pracy i szybkość obsługi klienta.

ZUS od połowy czerwca pracuje na serwerach najnowszej generacji IBM z14. Dwa nowe serwery klasy mainframe zastąpiły pięć dotychczasowych, które ZUS użytkował przez kilkanaście ostatnich lat.

Andrusiewicz zaznaczył, że umowę na zakup z14 Zakład podpisał z IBM Polska pod koniec ubiegłego roku. Wartość kontraktu, który zgodnie z pierwszą ofertą miał sięgnąć ponad 100 mln zł, ostatecznie – dzięki negocjacjom – spadła do 54 mln zł.

Rzecznik podkreślił, że nowy sprzęt przyniesie korzyści nie tylko ZUS, ale też klientom. Wskazał, że dzięki niemu Zakład zyskał dziesięciokrotnie więcej pamięci operacyjnej, która w przypadku używanego dotąd sprzętu była na granicy pełnego wykorzystania.

Wiceprezes ZUS ds. IT Krzysztof Dyki poinformował, że nowe serwery mają trzy razy wydajniejsze procesory, co pozwoli sprawniej i szybciej obsługiwać klientów, bo lepiej będą pracować wszystkie aplikacje ZUS.

Rzecznik ZUS zwrócił uwagę, że istotne są również korzyści finansowe płynące z instalacji nowych serwerów. Opłaty za ich serwis i obsługę będą o ok. 20 proc. mniejsze od ponoszonych jeszcze do czerwca. W ramach umowy Zakład ma możliwość rozbudowy sprzętu, który może być wykorzystywany w ZUS przez najbliższe 7 lat. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 nostsherlock

Coś mi się wydaje, że cena za mainframe Z14 jest mocno zawyżona

! Odpowiedz
1 2 trollmaster

masz rację, wydaje ci się.

! Odpowiedz
6 13 tomitomi

zus zatrudnia 46 000 ludków - wszelkiej maści specjalistów ! ( z nadania politycznego ) , po co ? przecież TO SĄ PRAWDZIWE KOSZTY !!! , a nie zmiana operatora obsługi portali !

przypominam : rocznie ''działalność'' zusu kosztuje nas ok 3 750 000 000 pln !

...I to jest porażające ; że forma przerosła treść , w tej instytucji !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil