ZUS proponuje dodatkową składkę dla pracodawców

ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS i zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł" - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Po decyzji o likwidacji OFE zabrakło w Polsce dyskusji na temat docelowego modelu emerytalnego. A sprawa zaczyna robić się pilna, bo po roku 2020 grozi nam emerytalna katastrofa - pisze Krzysztof Kolany.

(PAP)mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 13 ~Balcerek

a siła nabywcza tych 47 zł to będzie jaka, stosując analogiczne myślenie i obliczając do kosztów utrzymania 1 os w gospodarstwie domowym to realna kwota nie przekroczy dzisiejszych 5 zł

! Odpowiedz
0 23 ~fixinc

Powinno się odkładać na emeryturę, tyle że w miejscu do którego państwo nie ma dostępu. Jakiś fundusz inwestycyjny akcyjnych, wszystko tylko nie eksperci PIS.
Dużo bezpieczniejszy od PiSu jest słoik zakopany w ogrodzie.

! Odpowiedz
0 5 ~abc

Akcje za ich rządów też nie są dobrym wyborem, ale lepszym niż obietnica którą po drodze mogą setki razy zmienić.

! Odpowiedz
0 17 ~Crocodillo

Juz wymyslaja nowy podatek za obiecanke za 30 lat. W tym czasie pijawi sie drugi plan z moraw i zalonczy sukcesem czyli pelna nacjonalizacja

! Odpowiedz
0 17 ~dziad

Ja się nie martwię. Po przejściu na emeryturę odbiorę swoje pieniądze bezpośrednio od polityków,którzy teraz mnie okradają.

! Odpowiedz
1 4 ~OGIEŃ

BRAWO I TO JEST NAJLEPSZY POMYSŁ

! Odpowiedz
0 7 ~drit

@ dziad
Wątpię, te dziwki znowu uciekną przez Zaleszczyki.

! Odpowiedz
0 35 ~55RD

NIEWIARYGODNE . Czy ci pomysłodawcy uważają POLAKÓW za idiotów . Niestety mam wrażenie , że tak bo tylko złodziej wpadłby na pomysł jak okradać ludzi jeszcze bardziej.

! Odpowiedz
0 20 ~drit

Jednak nadszedł taki czas że nie ma już skąd brać?
Proponuję ZUSowi - walcie się.

! Odpowiedz
1 21 ~Joe

Coś wisi w powietrzu.Cos czyli znaczny wzrost "składek" ZUS.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne