ZUS proponuje dodatkową składkę dla pracodawców

ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS i zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł" - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Jak powinien wyglądać dobry system emerytalny?

Po decyzji o likwidacji OFE zabrakło w Polsce dyskusji na temat docelowego modelu emerytalnego. A sprawa zaczyna robić się pilna, bo po roku 2020 grozi nam emerytalna katastrofa - pisze Krzysztof Kolany.

(PAP)mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wierzący

Po co mam więcej płacić, przecież każdy EKSPERT mówi, że moja emerytura będzie ZALEŻAŁA OD ILOŚCI URODZIN a nie od wpłaconych składek?????????? !!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~wikary

Niech sie wezma za księży, niech oni placa podatki

! Odpowiedz
0 2 ~lel

przy takim rozdawnictwie jakie jest obecnie (500+) ZUS raczy sobie żartować

! Odpowiedz
2 7 ~dociekliwy

Trzeba wrócić do korzeni: emerytura to może być kwestią przepracowanych lat, ale zebranych przez SIEBIE pieniędzy. Kiedyś ludzie odchodzili na emeryturę wtedy, kiedy było ich już na to stać. Czyli, de facto, k i e d y m o g l i s o b i e p o z w o l i ć n a n i e p r a c o w a n i e (z ang. to retire – wycofać się z czegoś, udać się na spoczynek, zakończyć karierę, opuścić coś) po osiągnięciu odpowiedniego dla nich pułapu oszczędności.
Jedni (jeśli mieli dobrze płatną pracę) szli sobie na emeryturę po 10ciu latach pracy, inni po 40tu, a inni musieli pracować do śmierci. Od momentu w którym opiekę nad naszymi oszczędnościami zaczęły sprawować rządy (chyba nawet nikt ich o to nie prosił…sami się za to wzięły), zaczęto ustalać odgórnie „wiek emerytalny”, który to sam w sobie jest wg mnie kompletnym nonsensem i socjalizmem. Ktoś inny pracuje tyle samo, co ja, pomimo tego, że zarabia 10 razy więcej, niż ja, tylko po to, żeby po przejściu na emeryturę oddał mi część zgormadzonych przez siebie pieniędzy, tak byśmy mieli MNIEJ -WIĘCEJ po równo. Dodatkowo, pieniądze wypłacane są w miesięcznych transzach i nie ma innej opcji wyboru. I najważniejsze: w całym „biznesie” pośredniczy aparat państwowy, pobierając dla siebie procent (wynagrodzenia dla urzędników).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy

*nie może być kwestią przepracowanych lat, ale zebranych przez siebie pieniędzy.

! Odpowiedz
0 7 ~szybki

20zł przez 35lat czyli 8400zł A TERAZ 8400 podzielę przez 42zł (BRUTTO) SUPER WYCHODZI ŻE PO 67 URODZINACH BĘDĘ ŻYŁ 200 MIESIĘCY, A WALORYZACJA TO JUŻ BĘDZIE Z 300 CZYLI 25 LAT DO 92 URODZIN . JAK ONI TO KUTWA OBLICZYLI ?

! Odpowiedz
1 5 ~PanstwowiZlodzieje

Rozdawnictwo Państwa... z prywatnych pieniędzy - Dobra Zmiana ;)))
Brunon K. miał Absolutna Rację - szkoda, że mu się nie udało...
Może znajdą się jego godni następcy...?
Politycy to Fekalia Społeczeństwa - od czasu do czasu ktoś powinien ich dokładnie spłukać...

! Odpowiedz
3 6 ~1000flach_teżOBALĘ

Czekam na "dobrowolny" program obligacja+.

Będzie on polegał na "dobrowolnym" odprowadzaniu składki np. 100 zł na fundusz, który będzie kupował obligacje skarbu państwa, z których sfinansuje się rozdawnictwo "pińcet+".

! Odpowiedz
1 14 ~glon

Szukaja frajerow na dodatkowe skladki ktore beda nie do odzyskania.

! Odpowiedz
1 11 ~neotom

Ha ha ha przez 40 lat zabiorą po 20 zł , po tym dadzą 42 zł brutto, zatem ile to 42 zł będzie warte realnie po 40 latach, zapewne jakieś 10 zł

! Odpowiedz
0 12 ~Pragnacy_zmiany

Emerytury powinny byc takie jak wszedzie na zachodzie czyli taka sama ( tak to wyglada w holandi) lub maxymalnie np 2000 E ( tak to wyglada w niemczech ) dla kazdego kto osiagnal 100℅ praw do emerytury panstwowej a jak ktos jest bogatszy i lepiej zarabia to musi inwestowac tak jak to jest w angli wiekszosc osob ktore bardzo dobrze zarabiaja kupuja mieszkania pod wynajem aby miec na starosc za co zyc dzieki temu rynek nieruchomosciowy kreci sie u nich jak nigdzie indziej. U nas zwykli ludzie dostajs smieszne pieniadze a opasli generalowie ktorzy siedza od 50 na emeryturce po 10 do 20 tys.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~OBURZENI

pozwole sobie nie zgodzić się z " opasli generalowie ktorzy siedza od 50 na emeryturce po 10 do 20 tys" wielu z nich juz w wieku 45 lat trzepie szmal emerytalny [ POLKO , MAJ a PUŁKOWNIKÓW , MAJORÓW , KAPITANÓW I ICH ODPOWIEDNIKÓW w różnych FORMACJACH ] sa dziesiątki tysięcy

! Odpowiedz
2 8 ~faktyiKOMBINUJCIE

dane za rok 2015 liczba emerytów i rencistów 7,269 miliona i wydajemy na nich około 14,4 miliarda złotych miesięcznie co daje ok 1980 zł na osobę , to z naszych składek i podatków . nawet jeśli zlikwidujemy zus to tym ponad 7 milionom ludzi trzeba zapewnić byt .

Jeśli masz rodziców emerytów to wyobraź sobie ,że likwidujemy emerytury a ty dostajesz składkę zusowską do ręki ale musisz utrzymać rodziców

Jeśli twoi rodzice jeszcze pracują to wyobraź sobie , żen za kilka lat przestaną i jak wyżej

Jeśli masz dorosłe dzieci to wyobraź sobie , że lat 10 nie dostaniesz emerytury , tylko musisz się utrzymać z tego co zaoszczędzisz przez te 10 lat i liczyć na dzieci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Perlon

Dzisiaj ci zabiorą dodatkową składkę, a w przyszłości ci oddadzą to co ukradną przyszłym pracującym. Gdyby był model kapitałowy ubezpieczeń emerytalnych z przeciętnego wynagrodzenia uzbierałaby się fortuna. A tak system pożera składki na bieżąco dzieląc to co spadnie z pańskiego stołu biurokratów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~faktyiKOMBINUJCIE odpowiada ~Perlon

masz rację :) co nie zmienia problemu , likwidujemy zus , wprowadzamy model kapitałowy i co robimy z ponad 7 mln emerytów i rencistów ? co z ludźmi 50+ kończącymi karierę zawodową w ciągu plus minus10 lat ? co proponujesz ?

! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~faktyiKOMBINUJCIE

My, jako Naród, musimy niestety zapłacić za nieracjonalne wybory naszych rodziców i dziadków (zgoda na tak długie funkcjonowanie złodziejskiego ZUSu) i za poczynania złodziei, którzy byli dopuszczani do władzy. Stare pokolenia, którym obiecano emerytury, niech je dostają z podatków, a nowe pokolenia, niech oszczędzają same do swoich skarpet, bez udziału kasy państwowej, łożąc dodatkowo przez ileś tam lat podatki na emerytury dla tych pierwszych. Trudno, trzeba ponieść konsekwencje głupoty i socjalizmu. Dług nigdy nie znika. To byłaby dobra nauczka dla przyszłych pokoleń, żeby nie wyskakiwać z takimi pomysłami, jak ZUS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~dociekliwy

A żyjących jeszcze pomysłodawców dawnego ZUSu, jak i „nowożytnych” zarządzających tą piramida finansową osądzić za działanie na szkodę finansów Narodu (jak działanie na szkodę spółki) i defraudację. Muszą wziąć odpowiedzialność za to. Jeśli zawali się most, czy budynek, to konstruktor czy architekt może pójść do więzienia i odpowiadać za szkody własnym majątkiem. Jeśli zawali się system finansowo-ubezpieczeniowy ZUS, to żaden urzędnik za to nie odpowiada. Gdzie tu sens?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bubi

I tak nas czeka radykalna zmiana mniej więcej wg. schematu bardzo prosto świadczenia wypłacać bezpośrednio ze Skarbu Państwa po bankructwie ZUS, po którym teoria tzw. praw nabytych musi runąć. Emerytura wszystkim jednakowa i od jednakowego wieku na poziomie ok. 2000 zł netto ( wyższe i tak otrzymują dziś tylko pracownicy budżetowi a i to przeważnie wyższego szczebla czyli całe życie nieproduktywni i współodpowiedzialni za ten bardak ) . Składki na przyszłość nieduże ( maks 300 zł miesięcznie ) ale pobierane od wszystkich w jednakowej wysokości i od rolnika i od sędziego i od policjanta. Środki dodatkowe ze sfery budżetowej znaczy zwolnić 25% biurw i zlikwidować branżowe przywileje np. nauczycieli. Tym co do tej pory płacili składki np. KRUS świadczenia pozostawić w dotychczasowej wysokości. Trudne do przeprowadzenia ze względu na opór uprzywilejowanych grup społecznych ale z czasem i tak konieczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~PP

Jeden wielki bełkot i kłamstwo

Żadne 42 zł dodatku do emerytury nie będzie!!!

Jak zawsze , każde pieniądze z ZUS zabiorą grupy uprzywilejowane typu : policjanci, żołnierze , górnicy, prokuratorzy.

Pytam dlaczego wszystkie grupy zawodowe typu: murarze, tynkarze, pracownicy drogowi, pracownicy fizyczni i umysłowi w setkach firm na terenie całej Polski nie mogą korzystać z takich samych przywilejów jak ww grupy?


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~DOBRODZIEJ

Art. 32. KONSTYTUCJI RP Z 1997

1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

nasz kochany trzepiący wielka kasę od lat TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY ŚPI [ ZOLL , STĘPIEŃ RZEPLIŃSKI , SAFJAN I WIELU INNYCH ] a raczej nie bo uznał , że kasa z OFE I ZUS to nie nasza kasa to ich kasa bo muszą żyć godnie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~MIKI

....a jakby tak odkładać 1000 pln to składka wyniosłaby 2000 pln, a najlepiej odkładać 5000 pln albo co tam 50 000 pln.
Dziękuję Panu, bez Pana rad błądził bym jak we mgle. Teraz już wiem co robić.
Nie czekajmy! Niech ZUS wzrośnie, choćby od jutra.

! Odpowiedz
2 0 ~yanosik

Wystarczy dodrukowac papierka i po sprawie wszyscy Tak robią UE,USA,Japonia itd

! Odpowiedz
0 3 ~bulba

w ramach pomocy wzajemnej grupy wyszehradzkiej proponuję rejestrację firm w Czechach lub na Słowacji.
będzie taniej.

! Odpowiedz
2 4 ~HighFive

Ja bym zlikwidował ZUS i kombinował jak tu wzbogacić społeczeństwo. Oczywiście nie na zasadach PISu tj rozdawnictwa i tak naszych pieniędzy ale np podniesienie kwoty wolnej itp Niech bogate społeczeństwo samo sobie odkłada na przyszłość i już. skończyły by się bajki w stylu "zabraknie wam na emeryturę więc musi podnieść opłaty to tu, to tam, ale tak naprawdę i tak nie chcemy wam dać tej emerytury i zaraz coś wykombinujemy aby jak najmniejsza liczba osób je otrzymała/do nich dożyła". Czy ktokolwiek dziś jeszcze wierzy w emeryturę po za tymi urzędami które próbuję jak najwięcej kasy od przedsiębiorców wycisnąć????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~codalej

no dobra likwidujesz zus , i co z tymi ponad 7milionami emerytów i rencistów ? pociągnij wątek i napisz jak proponujesz utrzymać emerytów

! Odpowiedz
1 3 ~bubi odpowiada ~codalej

bardzo prosto świadczenia wypłacać bezpośrednio ze Skarbu Państwa po bankructwie ZUS, po którym teoria tzw. praw nabytych musi runąć. Emerytura wszystkim jednakowa i od jednakowego wieku na poziomie ok. 2000 zł netto ( wyższe i tak otrzymują dziś tylko pracownicy budżetowi a i to przeważnie wyższego szczebla czyli całe życie nieproduktywni i współodpowiedzialni za ten bardak ) . Składki na przyszłość nieduże ( maks 300 zł miesięcznie ) ale pobierane od wszystkich w jednakowej wysokości i od rolnika i od sędziego i od policjanta. Środki dodatkowe ze sfery budżetowej znaczy zwolnić 25% biurw i zlikwidować branżowe przywileje np. nauczycieli. Tym co do tej pory płacili składki np. KRUS świadczenia pozostawić w dotychczasowej wysokości. Trudne do przeprowadzenia ze względu na opór uprzywilejowanych grup społecznych ale z czasem i tak konieczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zadnaroznica odpowiada ~bubi

czyli kasa ta sama , zamiast składek zus odpowiednio wyższe podatki

! Odpowiedz
0 4 ~łotake

kombinował ha ha ha . W 1998 roku wykombinowali i faktycznie co poniektórzy sa ustawieni do 5 pokolenia a inni sa w czarnej d..ie . Reszta spoko .

! Odpowiedz
0 3 ~plebs

banda zlodzieji

! Odpowiedz
3 6 ~antysocjalista

Jeżeli 1/3 budżetu państwa idzie na dopłaty do emerytur to emerytury po prostu trzeba obniżyć ale nikt tego nie zrobi w demokratycznym państwie (czytaj socjalistycznym).
No cóż socjalizm kosztuje a emeryci przejadają przyszłość młodego pokolenia, ponieważ dopłaty do emerytur powinny iść na inwestycje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~RajmundKacz

te same mohery głosują na socjalistów i mają w d... co będzie za 10 lat

! Odpowiedz
2 1 ~wniosek

no taki widać , że masz jeszcze pracujących rodziców , albo już ich nie masz

! Odpowiedz
2 0 ~poldek

Albo obniżyć emerytury, albo podwyższyć wiek emerytalny, celem zmniejszenie w przyszłości liczby emerytów. Ale to już przerabialiśmy, duży wysiłek. Duża cena partii która podniosła wiek i wszystko na marne, bo następcy cofają wszystkie niezbędne i zbędne reformy.

! Odpowiedz
0 3 ~Ferdek odpowiada ~poldek

misiu wszystko jest ok problem w tym , ze płacący ZUS sa od lat okradani przez kasty uprzywilejowane . Szkoda , ze tego nie zauważyłeś.

! Odpowiedz
0 2 ~dociekliwy odpowiada ~poldek

Czytając Twój wpis, przyszła mi do głowy taka refleksja, że socjaliści zawsze próbują „ustalać” ustawowo jakieś granice i pułapy, które już dawno temu ustaliła sobie sama natura ludzka.
Wieku emerytalnego nie trzeba w cale ustalać. On się ustala w naszych głowach, indywidualnie (podobnie z resztą jak wszelkie płace minimalne).
Na emeryturę idź sobie Pan wtedy, kiedy zgromadziłeś Pan w swojej skarpecie tyle oszczędności, ile Ci wystarczy na życie bez pracy. Niewolnicy niech w końcu zrozumieją, że staną się wolni wtedy, kiedy będą mogli sami o sobie stanowić w jak największym stopniu.
Co to ma w ogóle znaczyć, że rząd nakazuje pracować do tego, czy tamtego czasu? Każdy powinien móc pójść na emeryturę kiedy tylko uzna to za stosowne (nawet dziś), czyli po prostu każdy powinien móc przestać pracować kiedy chce i żyć z dotychczasowych oszczędności.
Przejście na emeryturę nie powinno mieć niczego wspólnego z ilością przepracowanych lat, a raczej z ilością zgromadzonych oszczędności. A jak wiemy, każdy gromadzi je inaczej. Np. około 50% w ogóle nie może oszczędzać i nie oszczędza, czyli żyje „od pierwszego do pierwszego”. Wystarczy im nie zabierać pieniędzy z wypłaty na te wszystkie składki, a albo sami je sobie odłożą albo wydadzą od razu…ich sprawa – będą wtedy musieli pracować w wieku 80ciu lat. Jakaś robota zawsze się znajdzie. Najwyżej same dziadki by nam dawały ulotki, czy opiekowały się naszymi dziećmi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 18 ~pplk

Co tam po 20 zł. Od razu po 1000 zł niech proponują.
Pieniądze się przeje, a gdzieś za 10 lat coś się znowu wymyśli do ilu trzeba pracować i ile jeszcze trzeba pobrać w składkach, żeby emerytury nie były głodowe.

! Odpowiedz
0 17 ~lech

likwidacja zus i krus urzedow panstwowych jeden podatek wat a reszta podatkow do likwidacji pelna informatyzacja

! Odpowiedz
2 6 ~MacGawer

"likwidacja zus i krus urzedow panstwowych jeden podatek wat a reszta podatkow"

Jak rozumiem "reszta z podatków" oznacza emerytury płacone z budzetu? Komu będa się nalezały? Czy osoba ktora pzrepracowała w Polsce 20 lat i później wyjecha ła do UK dostanie emeryturę z Polski? A osoba ktora po 30 latach pracy w UK wróciła do Polski i 10 lat żyła jako rentier dostanie emeryturę z polskiego budzetu? Co z wiekiem emerytalnym, będą równiejsi?

IMHO tylko czysty system ma sens: emerytura nalezy się po wpłaceniu 500 JEDNAKOWYCH składek. Żadnych wyjątków, taki sam wiek emerytalny, taka sama składka i tak samo niska (ok. 1000 zł) emerytura DLA WSZYSTKICH. Ten system jest tak prosty, że może zostać obsłuzony metodą "na więźnia" - panie w nowym ZUS moga wydrapywac na murze kto i ile ile składek wpłacił ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~plutarch odpowiada ~MacGawer

misiu socjalny 500 składek to ponad 41 lat

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer odpowiada ~plutarch

No właśnie, każdy będzie mógł uskładać do 65 roku zycia :) I dlaczego "socjalny"? Czy Twoim zdaniem ok. 300 zł skladki to duże obciązenie? A może 1000 z ł emerytury uważasz za socjalistyczne rozdawnictwo?

! Odpowiedz
3 16 ~światsieśmieje

Nikt nie zauważa, iż emerytury przechodzą powoli do przeszłosći (w cywilizacji zach.). Coraz częściej dyskutuje się nad dochodem gwarantowanym w gospodarce globalnej ale pod szyldem "depopulacji". Nie bez kozery będziemy słuchać o coraz częściej wprowadzanej eutanazji(na razie z nieuleczalności i cierpienia, ale jak wszystko i to szybko nabierze tempa). Ale glownym powodem ma być ratowanie świata przed nami samymi.

Dochód gwarantowany chciał wprowadzić Szwajcaria. USA prowadzi roczny program pilotażowy gdzie za nic wypłaca się dochód okreslonej grupie ludzi. Gwarantowana emerytura dla wszystki w jednakowe,j socjalnej formie. Kiedyś , gdy roboty i boty (SI) zastąpia większą część populacji "robotniczej" i "pracowniczej" , a zmiany klimatu okreskla ilośc ludzi na Ziemi, wtedy emerytur nie będzie. Czy to za długo, może ze dwie dekady jak przewidują naukowcy..

Dlatego nie ma obaw - nie rzecz w pieniądzu ( ich braku) tym razem, ten będzie zlikwidowany na formę bezkształtną czyli wirtualna, a wtedy i wirtualny dochód dla każdego się znajdzie. Pomyśl , a ujrzysz tę krainę obfitości wirtualne,j to nie miraż to juz sie dzieje. Już nas powoli gotują w tym kierunku , jak nie przypisując osławiona "żabę". Nie bądź naiwny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Ferdek

Czy to dotyczy tez kast uprzywilejowanych ?

! Odpowiedz
2 26 ~ZORRO

OD PSEUDO REFORM Z 1998 ROKU ŻADNI POLITYCY NIE MAJĄ JAJ OT TAKIE EUNUCHY . Nawet ci od KUKIZ 15 nie zadadzą PYTANIA , PROSTEGO PYTANIA DLACZEGO KASTY UPRZYWILEJOWANE NIE PŁACĄCE SKŁADEK emerytalnych maja kosmiczne emerytury w wieku 35-50 lat po 15-20 latach pracy .
Jest tak moim zdaniem dlatego , ze ludzie pracy ba ci co mają małe firmy głosują na na budżetowych pasożytów a te dbają o siebie a nie o innych .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 44 ~27latfirma

PROWADZĘ 1-osobowa działalność gospodarczą . Niestety już nie zatrudniam nikogo.
Płacę 474,92 [ emeryt ] + 194,64 [ rent ] +59,61 [ chor ] + 53,79 [ wyp ] - 51 , + 288,95 -NFZ , i 59,61 - 53
Skupmy się na 474, 92 +194,64 =669,56= 670
ZAKŁADAJĄC constans przez 35 lat to bez procentu [ rewaloryzacji etc ] składanego mam odłożone 670*12*35=281,4 pln . W wieku np. 65 lat na moim koncie taka kwotę powinienem mieć . ZAKŁADAJĄC , że będę żył o rok dłużej niż podaje GUS [ ŚREDNIA ŻYCIA MĘŻCZYZNY to ca 73-,8 lat to 281000:10 = 28100 : 12 = 2341,66pln na miech .Czy to mało czy dużo nie wiem ale z tej sytuacji są jeszcze 2 "bonusy" . Jeżeli bym padł np. w wieku 65 lat to moje dzieci powinny dostać te kasę oraz to , ze np. 281000-28100 =252900 * np.2% to ekstra do kapitału 5058 pln. tak , ze z tego tytułu kasy wystarczy jeszcze na 2-3 latka .
OCZYWIŚCIE wszystko byłoby spoko gdybym żył w wolnym kraju a nie skorumpowanym policyjno - mafijnym kołchozie .
Rodzi sie pytanie . JACY TO BANDYCI , ZŁODZIEJE , SZUBRAWCY przez tyle lat nas okradają , jakie to kasty uprzywilejowane żyją naszym kosztem , bo że tak jest to pewne .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~owad

SUPER!!! Nareszcie ktoś próbuje liczyć. Np. rodzina szwaczki i murarza. 2100 brutto i 3000 .Składka emerytalna ( część zusu) 410 i 585 PLN. Szwaczka pracuje od 18 do 60 lat , z przerwą między 25 a 32 . Murarz pracuje od 18 do 65 , z przerwą między 40 a 45. Oprocentowanie 7,5%. Odchodząc na emeryturę mają ponad 3 MILIONY. Z tego 18 900 odsetek miesięcznie .Na zdrowotne 400 , dochodowy 3500 , na życie 15 000 miesięcznie , dzieciom zostawiają 3 miliony. Odsetki duże , ale tyle da wynajem mieszkania i kapitalizacja kulejących OFE. Banki i ZUS też liczą odsetki. Za to wynagrodzenie nie jest zbyt wygórowane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~gyyfgh

to co płacisz teraz jest wypłacane na emerytury i renty dla obecnych emerytów, nie wiem jak ty , ale ja jestem jedynakiem :) i "utrzymuję" poprzez zus ojca i jego drugą żonę która dzieci nie ma, a jak twoi rodzice ?

! Odpowiedz
4 1 ~noMercy

To dziwne że płacisz "tylko" 670 pln ZUS'u na działalności gospodarczej. Zanim zamknąłem swoją działalność, minimalna stawka ZUS wynosiła 986 pln (teraz z tego co wiem wynosi około 1060 pln).
Podejrzewam że jesteś osobą zatrudnioną na etat i widzisz tylko składke ZUS po stronie pracownika, a nie pracodawcy. Musisz zmodyfikować swoje obliczenia i zamiast 670 pln podstawić 1060. Wtedy wychodzi emerytura w wysokości 3710 pln według Twojej metodologi obliczeń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~27latfirma odpowiada ~noMercy

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem . Tam jest wszystko a ja skupiłem się tylko na składce emerytalnej i rentowej . Oczywiście . Jak się doda 51 , 52 , 53 to wyjdzie coś ponad 1123 , bo nie wyobrażam sobie aby ktoś nie płacił składki chorobowej [ 59,61 ] z tym , ze jak ktoś zarabia to od podatku odlicza 31/36 z kwoty 288,95 a resztę [ 18%] wrzuca np. w koszty [ w picie to jest troszkę inaczej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 ~Joe

Coś wisi w powietrzu.Cos czyli znaczny wzrost "składek" ZUS.

! Odpowiedz
0 20 ~drit

Jednak nadszedł taki czas że nie ma już skąd brać?
Proponuję ZUSowi - walcie się.

! Odpowiedz
0 35 ~55RD

NIEWIARYGODNE . Czy ci pomysłodawcy uważają POLAKÓW za idiotów . Niestety mam wrażenie , że tak bo tylko złodziej wpadłby na pomysł jak okradać ludzi jeszcze bardziej.

! Odpowiedz
0 17 ~dziad

Ja się nie martwię. Po przejściu na emeryturę odbiorę swoje pieniądze bezpośrednio od polityków,którzy teraz mnie okradają.

! Odpowiedz
1 4 ~OGIEŃ

BRAWO I TO JEST NAJLEPSZY POMYSŁ

! Odpowiedz
0 7 ~drit

@ dziad
Wątpię, te dziwki znowu uciekną przez Zaleszczyki.

! Odpowiedz
0 17 ~Crocodillo

Juz wymyslaja nowy podatek za obiecanke za 30 lat. W tym czasie pijawi sie drugi plan z moraw i zalonczy sukcesem czyli pelna nacjonalizacja

! Odpowiedz
0 23 ~fixinc

Powinno się odkładać na emeryturę, tyle że w miejscu do którego państwo nie ma dostępu. Jakiś fundusz inwestycyjny akcyjnych, wszystko tylko nie eksperci PIS.
Dużo bezpieczniejszy od PiSu jest słoik zakopany w ogrodzie.

! Odpowiedz
0 5 ~abc

Akcje za ich rządów też nie są dobrym wyborem, ale lepszym niż obietnica którą po drodze mogą setki razy zmienić.

! Odpowiedz
0 13 ~Balcerek

a siła nabywcza tych 47 zł to będzie jaka, stosując analogiczne myślenie i obliczając do kosztów utrzymania 1 os w gospodarstwie domowym to realna kwota nie przekroczy dzisiejszych 5 zł

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne