ZUS ma zobowiązania na 3 bln zł

2019-10-10 06:24
publikacja
2019-10-10 06:24

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrafi zapewniać obywatelom bezpieczeństwo socjalne – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie opublikowanym w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

/ fot. wojciechkozlowski / YAY Foto

"Zarówno w momencie utworzenia, jak i później, w całej swojej historii Zakład wielokrotnie dowodził, że potrafi zapewniać obywatelom bezpieczeństwo socjalne" - stwierdziła Uścińska w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Uścińska została zapytana m.in. o Pracownicze Plany Kapitałowe. "Za pomocą PPK państwo szuka drogi wyjścia z impasu w rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość" - powiedziała.

"Mamy ok. 16 mln aktywnych ubezpieczonych, natomiast IKE lub IKZE posiada około 1,4 mln z nich, a jeszcze mniej regularnie odprowadza jakiekolwiek składki do tych programów. Dlatego można powiedzieć, że upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania zbytnio się nie udało. PPK mają potencjał dokonania postępu na tym polu, m.in. dzięki zastosowaniu mechanizmu automatycznego zapisu, jak również zapewnienia dodatkowego wkładu finansowego ze strony pracodawców oraz państwa. Trzymam kciuki za powodzenie tej reformy, bo nasza przyszłość emerytalna musi być oparta na dywersyfikacji zabezpieczenia" - powiedziała prezes ZUS.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego wprowadzenia emerytur obywatelskich, Uścińska zwróciła uwagę, że takie rozwiązanie występuje w państwach, w których funkcjonują dobrze rozwinięte rynki finansowe. Można je spotkać w niektórych państwach anglosaskich. Oceniła, że ewentualna reforma w kierunku rozwiązań anglosaskich "byłaby możliwa, ale wiązałoby się to z kilkoma dekadami dostosowań prawnych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych".

"System ubezpieczeń społecznych ma ponad 3 biliony zł zobowiązań zaciągniętych na kilkadziesiąt lat wobec 23 milionów osób ubezpieczonych w naszym systemie. Nie ma tu miejsca na proste przejście do emerytury obywatelskiej. Poza tym emerytura obywatelska wcale nie rozwiązuje problemów stawianych przez procesy demograficzne" - podkreśliła prezes ZUS.

dst/ ozk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
po_co
7000 zł tyle miesięcznie wpłacam PIT, VAT, i ZUS do kasy państwa, miesiąc w miesiąc przez wszystkie lata mojej pracy.
Po 40 latach pracy oferuje mi się minimalną emeryturę, w tym czasie państwo wzbogaciło się na mojej pracy o kwotę 3 milionów 360 tyś. złotych.
Wskaźnik GUS sugeruje, że pożyję na emeryturze
7000 zł tyle miesięcznie wpłacam PIT, VAT, i ZUS do kasy państwa, miesiąc w miesiąc przez wszystkie lata mojej pracy.
Po 40 latach pracy oferuje mi się minimalną emeryturę, w tym czasie państwo wzbogaciło się na mojej pracy o kwotę 3 milionów 360 tyś. złotych.
Wskaźnik GUS sugeruje, że pożyję na emeryturze przez maksymalnie 15 lat to oznacza, że ZUS będzie musiał się na mnie wykosztować 198 tyś. zł. czyli po 40 latach pracy odzyskam mniej niż 6% tego co wpłaciłem.

Pozostaje pytanie czy warto czy jednak lepiej jest zainwestować we własny dom.
serina
TAAAA ZUS miał byc zlikwidowany juz 25 lat temu...Jak ja zaczynałam prace. Bzdury powtarzane w kólko. Jakos dziwnym trafem nadal stoi i działa. Ale zeby miec wyższe emerytury to niestety trzeba dodatkowo odkładac.
xiven
piramida demograficzna zaczyna się walić

no nic, zus zostanie niebawem zlikwidowany, ostatnie pokolenia płatników będą dostawać emerytury na pograniczu minimum socjalnego z budżetu państwa, zapewne będzie to jeden z bardziej znaczących pozycji na liście wydatków

o ile nasze dzieci demokratycznie nie przegłosują
piramida demograficzna zaczyna się walić

no nic, zus zostanie niebawem zlikwidowany, ostatnie pokolenia płatników będą dostawać emerytury na pograniczu minimum socjalnego z budżetu państwa, zapewne będzie to jeden z bardziej znaczących pozycji na liście wydatków

o ile nasze dzieci demokratycznie nie przegłosują że po co karmić dziadów niech sobie umrą z głodu jak nie składali sami bo oni nie chcą na dziadków łożyć, no to jeśli to się nie stanie to z głodu nikt nie umrze

budżetowi państwa nie zabraknie pytanie czy będzie wola społeczna młodego pokolenia, tego nie można być pewnym
spedytor
Emeryt tuz przed przejsciem na swiadczenie dowiaduje sie ze setki tysiecy przepadły a zdeponowane byly na koncie rentowym
samsza
Czy uwzględniono w 3 bln potencjalnych beneficjentów umów emerytalnych z Ukrainą i Mołdawią ?
marianpazdzioch
Jak nie księguje się rezerw jak w każdej normalnej rachunkowości, to dowolnie można żonglować tymi bilionami, a nawet wykreować zysk. Prawda jest taka, że niedobór wynosi blisko 5 bilionów zł i nie są to dane wzięte z sufitu, tylko raport polskiego rządu do Brukseli, który przeszedl bez większego echa w Polsce. Żdródło:Jak nie księguje się rezerw jak w każdej normalnej rachunkowości, to dowolnie można żonglować tymi bilionami, a nawet wykreować zysk. Prawda jest taka, że niedobór wynosi blisko 5 bilionów zł i nie są to dane wzięte z sufitu, tylko raport polskiego rządu do Brukseli, który przeszedl bez większego echa w Polsce. Żdródło:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus-emerytury-pierwszy-filar-drugi-filar-ppe,246,0,2403830.html

"Ujawniono prawdziwy dług państwa. Kwota jest gigantyczna"
marxs
tu już nie ma co się zastanawiać czas na reformy systemu emerytalnego (30 lat) minął obecnie tylko likwidacja ZUSowskiego dziadostwa i złodziejstwa za kosmiczne składki jakie płacę nie mam nic ani służby zdrowia która nie istnieje ani emerytury bo te grosze co ZUS chce mi wypłacić to niech sobie Pani Gertruda weźmie tu już nie ma co się zastanawiać czas na reformy systemu emerytalnego (30 lat) minął obecnie tylko likwidacja ZUSowskiego dziadostwa i złodziejstwa za kosmiczne składki jakie płacę nie mam nic ani służby zdrowia która nie istnieje ani emerytury bo te grosze co ZUS chce mi wypłacić to niech sobie Pani Gertruda weźmie na waciki albo swoim pracownikom kupi mydło i papier toaletowy bo w ZUSowskich kiblach nie ma z moich składek wypłacane są gigantyczne emerytury po 5-10 tys. osobom które nigdy nie zapłaciły ani grosza do systemu(mundurowi i prokuratorzy oraz służby specjalne) albo prawie nic nie płaciły(klechy i obszarnicy)
faf
Bzdury wypisujesz takie, że ziemia jęczy, a reszta to lajkuje. Mundurowi, sędziowie, służby specjalne nie pobierają emerytur z ZUSu, tylko z zakładów emerytalnych swoich resortów MSWiA, MS, MON (tam też potrącane były ich składki). Księża pobierają z ZUSu. Zanim zrobisz na kogoś nagonkę, że Ci od ust odbiera swoją Bzdury wypisujesz takie, że ziemia jęczy, a reszta to lajkuje. Mundurowi, sędziowie, służby specjalne nie pobierają emerytur z ZUSu, tylko z zakładów emerytalnych swoich resortów MSWiA, MS, MON (tam też potrącane były ich składki). Księża pobierają z ZUSu. Zanim zrobisz na kogoś nagonkę, że Ci od ust odbiera swoją wysoką emeryturą, doucz się komu ZUS wypłaca, a komu nie.
piano350
Ziści się już niebawem - dla każdego emeryta po 1200 zł (mam na myśli obecną wartość nabywczą), niezależnie od kwoty, którą odprowadził do ZUS-u.
luster
hah, ktoś ma jeszcze jakieś nadzieje na godziwą emeryturę z zus za kilka lat? będziemy się wyłącznie ratować programami typu ppk bo nie będzie innego wyjścia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki