ZUS: dzięki e-składce do Zakładu trafiło w 2018 r. o 20 mld zł więcej niż w 2017 r.

Po wprowadzeniu e-składki do ZUS trafiło w 2018 r. prawie o 20 mld zł więcej niż w poprzednim roku - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Reforma poboru składek, która wymagała ogromnej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wpisała się w dobrą sytuację ekonomiczną naszego kraju. Wszystko to złożyło się na to, że w 2018 r. dokonano wpłat na blisko 260 mld zł. To prawie o 20 mld więcej niż w 2017 r. podkreśliła szefowa ZUS.

Jej zdaniem na wzrost poboru składek w 2018 r. miała wpływ nie tylko reforma, ale także m.in. wzrost wynagrodzeń w Polsce, który wynika z dobrej sytuacji ekonomicznej kraju. Efekt tego wszystkiego jest taki, że w III kwartale 2018 r. nasze wpływy ze składek do FUS pokryły około 78 proc. wydatków. To historyczny wynik, ponieważ we wcześniejszych latach było to na poziomie 60-70 proc. zaznaczyła prezes ZUS.

Przypomniała, że dzięki dobrej sytuacji FUS w 2018 r. ZUS czterokrotnie zrezygnował z dotacji z budżetu.

Zwróciła także uwagę, że po wprowadzenie e-składki uproszczono system poboru składek. Dzięki nowym rozwiązaniom wyeliminowaliśmy błędne wpłaty. Wcześniej miesięcznie było ich dwadzieścia parę tysięcy. Obecnie liczba błędów spadła 790-krotnie. Miesięcznie jest to tylko około 29 błędów - powiedziała szefowa Zakładu.

E-składka pozwala na inne zarządzanie, możemy np. inaczej reagować w przypadku zadłużenia płatników. W takiej sytuacji możemy zapraszać do układów ratalnych czy innych rozwiązań, które pozwolą na wyjście z zadłużenia. Wprowadziliśmy również zasadę, że pierwsza wpłata idzie na najstarsze zaległości - dodała Gertruda Uścińska.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ pż/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 kerad_

Kto będzie wypłacał emerytury?
Nie słyszałem o ubezpieczycielu, u którego można odkładać tylko na emeryturę zawsze jest to powiązane z ubezpieczeniem na życie i zawsze wychodzi znacznie gorzej niż w ZUSie!!!

! Odpowiedz
9 14 przemec

Jaka reforma? Reforma powinna sie przekladac na zmniejszenie liczby pracownikow, a nie sciagalnosc. Tylko pompowane przez pislam wynagrodzenie i ukraina dala dorazny zastrzyk gotowki.

! Odpowiedz
8 7 spedytor

Dawno sie tak nie ubawilem poczuciem humoru autora tego pseudo artykułu, a o stwierdzeniach pani prezes Zusu nie wspominając

! Odpowiedz
4 5 histeryk

ZUS zapomniał wspomnieć o Ukraińcach, których dwa miliony dołożyło się w tym roku do ZUS.

! Odpowiedz
3 4 trollmaster

chyba ci noworoczny szampan zaszkodził.
2 mln? Jak 200-300 jest ubezpieczonych, to i tak bedzie dobry wynik.

! Odpowiedz
2 2 trollmaster odpowiada trollmaster

200-300 tys. znaczy. takie są chyba nawet oficjalne dane.

! Odpowiedz
2 0 rafcio89

to przez te nowe etaty na państwowym

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.