ZUS: dzięki e-składce do Zakładu trafiło w 2018 r. o 20 mld zł więcej niż w 2017 r.

Po wprowadzeniu e-składki do ZUS trafiło w 2018 r. prawie o 20 mld zł więcej niż w poprzednim roku - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Reforma poboru składek, która wymagała ogromnej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wpisała się w dobrą sytuację ekonomiczną naszego kraju. Wszystko to złożyło się na to, że w 2018 r. dokonano wpłat na blisko 260 mld zł. To prawie o 20 mld więcej niż w 2017 r. podkreśliła szefowa ZUS.

Jej zdaniem na wzrost poboru składek w 2018 r. miała wpływ nie tylko reforma, ale także m.in. wzrost wynagrodzeń w Polsce, który wynika z dobrej sytuacji ekonomicznej kraju. Efekt tego wszystkiego jest taki, że w III kwartale 2018 r. nasze wpływy ze składek do FUS pokryły około 78 proc. wydatków. To historyczny wynik, ponieważ we wcześniejszych latach było to na poziomie 60-70 proc. zaznaczyła prezes ZUS.

Przypomniała, że dzięki dobrej sytuacji FUS w 2018 r. ZUS czterokrotnie zrezygnował z dotacji z budżetu.

Zwróciła także uwagę, że po wprowadzenie e-składki uproszczono system poboru składek. Dzięki nowym rozwiązaniom wyeliminowaliśmy błędne wpłaty. Wcześniej miesięcznie było ich dwadzieścia parę tysięcy. Obecnie liczba błędów spadła 790-krotnie. Miesięcznie jest to tylko około 29 błędów - powiedziała szefowa Zakładu.

E-składka pozwala na inne zarządzanie, możemy np. inaczej reagować w przypadku zadłużenia płatników. W takiej sytuacji możemy zapraszać do układów ratalnych czy innych rozwiązań, które pozwolą na wyjście z zadłużenia. Wprowadziliśmy również zasadę, że pierwsza wpłata idzie na najstarsze zaległości - dodała Gertruda Uścińska.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ pż/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 rafcio89

to przez te nowe etaty na państwowym

! Odpowiedz
4 5 histeryk

ZUS zapomniał wspomnieć o Ukraińcach, których dwa miliony dołożyło się w tym roku do ZUS.

! Odpowiedz
3 4 trollmaster

chyba ci noworoczny szampan zaszkodził.
2 mln? Jak 200-300 jest ubezpieczonych, to i tak bedzie dobry wynik.

! Odpowiedz
2 2 trollmaster odpowiada trollmaster

200-300 tys. znaczy. takie są chyba nawet oficjalne dane.

! Odpowiedz
8 7 spedytor

Dawno sie tak nie ubawilem poczuciem humoru autora tego pseudo artykułu, a o stwierdzeniach pani prezes Zusu nie wspominając

! Odpowiedz
9 14 przemec

Jaka reforma? Reforma powinna sie przekladac na zmniejszenie liczby pracownikow, a nie sciagalnosc. Tylko pompowane przez pislam wynagrodzenie i ukraina dala dorazny zastrzyk gotowki.

! Odpowiedz
5 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 kerad_

Kto będzie wypłacał emerytury?
Nie słyszałem o ubezpieczycielu, u którego można odkładać tylko na emeryturę zawsze jest to powiązane z ubezpieczeniem na życie i zawsze wychodzi znacznie gorzej niż w ZUSie!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.