REKLAMA

ZUS: dzięki e-składce do Zakładu trafiło w 2018 r. o 20 mld zł więcej niż w 2017 r.

2019-01-09 06:19
publikacja
2019-01-09 06:19

Po wprowadzeniu e-składki do ZUS trafiło w 2018 r. prawie o 20 mld zł więcej niż w poprzednim roku - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

/ fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Reforma poboru składek, która wymagała ogromnej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wpisała się w dobrą sytuację ekonomiczną naszego kraju. Wszystko to złożyło się na to, że w 2018 r. dokonano wpłat na blisko 260 mld zł. To prawie o 20 mld więcej niż w 2017 r. podkreśliła szefowa ZUS.

Jej zdaniem na wzrost poboru składek w 2018 r. miała wpływ nie tylko reforma, ale także m.in. wzrost wynagrodzeń w Polsce, który wynika z dobrej sytuacji ekonomicznej kraju. Efekt tego wszystkiego jest taki, że w III kwartale 2018 r. nasze wpływy ze składek do FUS pokryły około 78 proc. wydatków. To historyczny wynik, ponieważ we wcześniejszych latach było to na poziomie 60-70 proc. zaznaczyła prezes ZUS.

Przypomniała, że dzięki dobrej sytuacji FUS w 2018 r. ZUS czterokrotnie zrezygnował z dotacji z budżetu.

Zwróciła także uwagę, że po wprowadzenie e-składki uproszczono system poboru składek. Dzięki nowym rozwiązaniom wyeliminowaliśmy błędne wpłaty. Wcześniej miesięcznie było ich dwadzieścia parę tysięcy. Obecnie liczba błędów spadła 790-krotnie. Miesięcznie jest to tylko około 29 błędów - powiedziała szefowa Zakładu.

E-składka pozwala na inne zarządzanie, możemy np. inaczej reagować w przypadku zadłużenia płatników. W takiej sytuacji możemy zapraszać do układów ratalnych czy innych rozwiązań, które pozwolą na wyjście z zadłużenia. Wprowadziliśmy również zasadę, że pierwsza wpłata idzie na najstarsze zaległości - dodała Gertruda Uścińska.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ pż/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
rafcio89
to przez te nowe etaty na państwowym
histeryk
ZUS zapomniał wspomnieć o Ukraińcach, których dwa miliony dołożyło się w tym roku do ZUS.
trollmaster
chyba ci noworoczny szampan zaszkodził.
2 mln? Jak 200-300 jest ubezpieczonych, to i tak bedzie dobry wynik.
trollmaster odpowiada trollmaster
200-300 tys. znaczy. takie są chyba nawet oficjalne dane.
spedytor
Dawno sie tak nie ubawilem poczuciem humoru autora tego pseudo artykułu, a o stwierdzeniach pani prezes Zusu nie wspominając
przemec
Jaka reforma? Reforma powinna sie przekladac na zmniejszenie liczby pracownikow, a nie sciagalnosc. Tylko pompowane przez pislam wynagrodzenie i ukraina dala dorazny zastrzyk gotowki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kerad_
Kto będzie wypłacał emerytury?
Nie słyszałem o ubezpieczycielu, u którego można odkładać tylko na emeryturę zawsze jest to powiązane z ubezpieczeniem na życie i zawsze wychodzi znacznie gorzej niż w ZUSie!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki