ZUS czy OFE - co powinieneś wybrać?

Miliony Polaków niebawem staną przed koniecznością dokonania wyboru: ZUS czy OFE? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Wszystko zależy od własnych preferencji, skłonności do ryzyka, a czasami nawet od wykonywanego zawodu i wartości płaconej składki.

Dlatego zanim przyszły emeryt zdecyduje się na pozostanie lub nie w OFE, powinien sprawę dobrze przemyśleć. Oto kilka profili Polaków i nasze rekomendacje odnośnie do przyszłego wyboru.

OPIS Młody rozpoczynający pierwszą pracę

Sytuacja osoby młodej, dopiero rozpoczynającej karierę zawodową, jest dosyć prosta. Przed nią co najmniej 40 lat pracy i nie ma pewności, czy w ciągu tego czasu kolejny rząd znów nie zreformuje systemu emerytalnego. Niemniej dywersyfikacja portfela emerytalnego wskazana jest także w przypadku młodych ludzi. Im wcześniej zadbamy o swoją przyszłość, tym więcej będziemy mieli na starość. Dlatego młodym ludziom rekomenduje się pozostanie w OFE.

OPISUrzędnik

Urzędnik jako pracownik sektora publicznego nie ma łatwego życia. Jego wynagrodzenie jest wprost uzależnione od kondycji finansów publicznych. Przejęcie aktywów zgromadzonych w OFE jest właśnie sposobem na jego poprawę. Zatem im więcej pieniędzy zasili ZUS, tym większa szansa na podwyżkę. W tej sytuacji rekomendacja może być tylko jedna - rezygnacja z OFE i przejście do ZUS-u.

OPISNauczyciel

Nauczyciele podobnie jak urzędnicy są pracownikami sektora finansów publicznych. Jednak mają podwójny problem. Otóż ich pensje są pochodną kondycji budżetowej, ale ich praca uzależniona jest od liczby uczniów. Niestety, kryzys demograficzny głośno puka do polskich drzwi, a jego przyczyny to m.in. wysokie podatki, niskie świadczenia socjalne oraz kiepska sytuacja na rynku pracy. Ta wcale nie poprawi się, jeżeli wszystkie pieniądze ze składek trafią do ZUS-u. OFE inwestuje na giełdzie w realne przedsiębiorstwa, które tworzą miejsca pracy dla rodziców dzieci, które później uczą nauczyciele. Zatem rekomendacja dla nauczycieli to pozostać w OFE. O resztę przywilejów zadba ZNP.

OPISPrzedsiębiorca

W przypadku przedsiębiorców sprawa jest prosta. Niezależnie od tego, co wybiorą, i tak czekają ich głodowe emerytury, a obowiązkowe składki emerytalne traktowane są przez nich jako podatek. Dla osób prowadzących biznes najlepszym zabezpieczeniem na stare lata są inwestycje właśnie we własną firmę. Z resztą - nie oszukujmy się - większość przedsiębiorców i tak nigdy nie przejdzie na emeryturę. Dlatego niezależnie co wybiorą, i tak stracą.

OPISPracownik biurowy

Większość bez wielkiego problemu potrafi stworzyć w Excelu arkusz, z którego jasno wynika, że magia procentu składanego jest po stronie inwestycji kapitałowych, czyli OFE. Kłopot w tym, że ZUS też się waloryzuje i tylko od decyzji polityków zależy, czy do subkonta dopisze się więcej lub mniej, niż zarobiły OFE. W tym wypadku dylemat jest wielki - bo trzeba zadecydować, czy opłaca się wysyłać list do ZUS-u czy nie. Jeżeli dla kogoś koszty znaczka pocztowego i zmarnowanego czasu będą przewyższać możliwe, ale bardzo niepewne, korzyści z pozostania w OFE, to jedyną słuszną rekomendacją będzie pozostanie w ZUS, czyli niezrobienie niczego.

OPISMenadżer

To ludzie, którzy powinni świecić przykładem, bo są liderami małych społeczności. Jednak większość już dawno zoptymalizowała się podatkowo i pracuje na etacie, ale formalnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Słowem, statystycznie są przedsiębiorcami, a jak już wcześniej wspomniano - przedsiębiorcy na emerytury nie przechodzą. To dobra wiadomość dla ZUS-u.

Menadżerowie, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, nie muszą się długo zastanawiać. ZUS prawdopodobnie zabiera im już tak dużą część wynagrodzenia, że wystarczy i część spokojnie może trafić do OFE.

ZUS czy OFE - oto jest pytanie! Wiele zależy od skłonności do ryzyka. Kłopot w tym, że na ten moment trudno stwierdzić, co jest bardziej ryzykowne. ZUS, który od dawna nie ma pieniędzy, czy OFE, które po jednej decyzji rządu mogą pozostać bez aktywów.


Wbrew pozorom wybór nie jest prosty. Jednak zawsze, gdy są jakieś wątpliwości, przyszły emeryt powinien w pierwszej kolejności myśleć o swoim interesie, a potem dopiero o państwie. Przede wszystkim dlatego, że nie wiadomo, jak długo państwo będzie pamiętać o emerytach. Stąd rozsądek nakazuje, by oszczędzać na emeryturę bez pomocy rządowych ekspertów i analityków.

Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~robotnik

a gdzie w tej całej grupie jest zwykły pracownik stojący 8 lub 12 godzin przy maszynie , ekspedientka , kierowca , maszynista , budowlaniec ?piszecie tylko o tych co wstają o 7.00 spijają kawkę i lecą do biura na 8.00

! Odpowiedz
0 1 ~arek

http://prawodlanas.blogspot.com/2014/07/zus-czy-ofe.html tu jest tez trochę info

! Odpowiedz
0 0 kamil_swiderski

Witam!

ZUS czy OFE? Gdzie ulokować swoją składkę emerytalną, to pytanie nurtuje wielu Polaków. Co będzie korzystniejsze? Mamy wybór między upadającym według wielu ekspertów systemem państwowym ZUS, a oszczędzaniem w ryzykownym OFE. Aby wyrobić sobie zdanie na ten temat i właściwie wybrać co będzie dla nas lepsze polecam ciekawy artykuł na ten temat: mfind.pl/ekspert-radzi/zus-czy-ofe-wybrac-da-wyzsza-emeryture

Pozdrawiam

Kamil Świderski - Mfind

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jacek

Wybór ZUS czy OFE to mam wrażenie - wybór pomiędzy mniejszym a większym złem. Jeśli ktoś zdecyduje się na łączenie ZUSU z Otwartym Funduszem Emerytalnym, to na http://www.na-zycie.ubezpieczenie.com.pl/zus_czy_ofe_podejmij_decyzje_do_31_lipca/50,11993,0.html może dowiedzieć się, jak to zrobić. Niemniej jednak czemu wszyscy milczą na temat opcji numer trzy, to znaczy IKE/IKZE? To jest chyba najbezpieczniejsza w tym momencie opcja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~józek

ZUS, czy OFE?
i tak na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego wszystkie składki osób, które wybiorą OFE zostanie przekazane na subkonto w ZUS.
W ZUS jak i zarówno w OFE składki będą dziedziczone.
To jest wybór każdej osoby indywidualny.... to jest Wasz wybór i to Wy będziecie wybierać, gdzie ta część składki zostanie przekazana. OFE pobiera swoją "prowizję" od tego roku w wysokosci 1,75 % z tego co zostanie przekazane. We wcześniejszych latach czytając poradniki...to były na prawdę dużo wyższe...przed 2004- nawet do 10%, od 2004 - 7%...od 2009- 3,5& a od tego 1,75%.
ZUS nie pobiera zadnych opłat - i przy ZUS gwarantem jest państwo a przy OFE?? Przy OFE nikt nie daje gwarancji...a to dletgo, ze wszystko będzie uzależnione od sytuacji na rynku, czy będzie bessa (spadek)...czy hossa(wzrost).
Warto poczytać informacje z którymi nalezy sie zapoznać przed podpisaniem oświadczenia...tam jest wszystko w dosyć ciekawy....mimo że nie szczegółowy sposób opisane.
Powodzenia w podejmowaniu decyzji.... trzeba brac pod uwagę, że od 2016 a póxniej co 4 lata będzie możliwa zmiana decyzji.... więc raz podjęta decyzja daje mozliwość zmiany ...czas jest do końca 31 lipca 2014r. po tym okresie czasu oświadczenia nie będą nawet rozpatrywane - i wcale się nie dziwię - nie od dziś temat poruszony. |A, że ktośbedzie miał "czas" to już Jego problem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ruszel

Co wybrać? Wyjazd z Polski. Moja działalność już jest w UK, działamy według schematu Pawła Kurnika, ponad 200 tysięcy zwolnienia podatkowego, dwa razy niższy ZUS. I co? I po kilku latach o wiele wyższa emerytura niż w Polsce po 40 latach! U nas kompletnie nie ma realiów do normalnego życia!

! Odpowiedz
0 0 ~józek

no to pa

nikt Cie nie trzyma przecież

! Odpowiedz
0 0 ~darak

no to zus juz ma pieniądze na wycieczki za poznawcze i nawasze premnie ???/ a nie pieprzenie dla dla dobra polaków tusk pod naciskiem loby zus zabrał milony

! Odpowiedz
0 0 ~ufjowifghrow

weź się słownika wyucz najpierw, a dopiero później wypowiadaj.

! Odpowiedz
0 0 ~mm

osoba zajmująca się ofe dostaje na pensje za 1 klienta tyle co pracownik zus całej pensji, ja rozpoczynając pracę nie miałam wyboru - musiałam wybrać ofe, ale w okresie szukania pracy trafiłam też na rozmowę o zatrudnienie w ofe - koleś chwalił mi się ile zarabia, ile już kupił rzeczy, o klientach itp. i że to świetna praca - od czasu tej rozmowy z chęcią przeszłabym na zus

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl