W ciągu niecałych 14 lat odsetek ubankowionych emerytów i rencistów wzrosła o blisko 30 punktów procentowych - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Obecnie świadczenia na konto otrzymuje 71,8 proc. emerytów i rencistów. Częściej z rachunku bankowego korzystają emerytki.

Andrusiewicz zaznaczył, że ZUS od lat systematycznie promuje wśród swoich najstarszych klientów odbiór świadczeń na rachunek bankowy. Podkreślił, że już w 2011 r. ogłoszony został pierwszy konkurs dla instytucji finansowych na promocję usług bankowych dla emerytów i rencistów.
"Dziś jesteśmy już po trzeciej edycji konkursu. Obecnie rachunki bankowe dla seniorów oferuje przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Bank Pocztowy SA, a także banki spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz SGB-Banku SA" - przypomniał.
Każdorazowo wymogiem konkursowym i przepustką do współpracy z ZUS była m.in. oferta otwarcia i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku czy darmowe przelewy.
"Wiemy, że osobom starszym trudniej jest zaufać instytucjom finansowym, stąd nasze pośrednictwo w tym zakresie. Jesteśmy dla naszych klientów gwarantem dobrej i wiarygodnej oferty bankowej bez żadnych kruczków prawnych, na której mogą tylko skorzystać" - dodała prof. Uścińska.
Z danych ZUS wynika, że obecnie już 71,8 proc. emerytów i rencistów otrzymuje świadczenia na konto, gdy jeszcze w 2005 r. było to 44,5 proc. a w 2010 r. - 56,1 proc.
Wśród samych tylko emerytów, na koniec 2018 r., osoby korzystające z rachunków bankowych stanowiły 73,5 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97,4 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.).
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/