REKLAMA

Ponad 70 proc. emerytów i rencistów otrzymuje świadczenie na konto

2019-09-17 11:02
publikacja
2019-09-17 11:02

W ciągu niecałych 14 lat odsetek ubankowionych emerytów i rencistów wzrosła o blisko 30 punktów procentowych - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Obecnie świadczenia na konto otrzymuje 71,8 proc. emerytów i rencistów. Częściej z rachunku bankowego korzystają emerytki.

/ YAY Foto

Andrusiewicz zaznaczył, że ZUS od lat systematycznie promuje wśród swoich najstarszych klientów odbiór świadczeń na rachunek bankowy. Podkreślił, że już w 2011 r. ogłoszony został pierwszy konkurs dla instytucji finansowych na promocję usług bankowych dla emerytów i rencistów.

"Dziś jesteśmy już po trzeciej edycji konkursu. Obecnie rachunki bankowe dla seniorów oferuje przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Bank Pocztowy SA, a także banki spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz SGB-Banku SA" - przypomniał.

Każdorazowo wymogiem konkursowym i przepustką do współpracy z ZUS była m.in. oferta otwarcia i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku czy darmowe przelewy.

"Działania Zakładu w zakresie ubankowienia naszych świadczeniobiorców mają na celu zapobieganie tzw. wykluczeniu finansowemu osób starszych oraz ich ochrona przed zagrożeniami związanymi z przechowywaniem pieniędzy w domu" – wskazała z kolei prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

"Wiemy, że osobom starszym trudniej jest zaufać instytucjom finansowym, stąd nasze pośrednictwo w tym zakresie. Jesteśmy dla naszych klientów gwarantem dobrej i wiarygodnej oferty bankowej bez żadnych kruczków prawnych, na której mogą tylko skorzystać" - dodała prof. Uścińska.

Z danych ZUS wynika, że obecnie już 71,8 proc. emerytów i rencistów otrzymuje świadczenia na konto, gdy jeszcze w 2005 r. było to 44,5 proc. a w 2010 r. - 56,1 proc.

Wśród samych tylko emerytów, na koniec 2018 r., osoby korzystające z rachunków bankowych stanowiły 73,5 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97,4 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.).

Najrzadziej z odbioru świadczenia na konto bankowe korzystają osoby pobierające renty rodzinne (55,8 proc.) oraz renty socjalne (56,8 proc.). Częściej z rachunku bankowego korzystają kobiety na emeryturze. Na koniec 2018 r. 74 proc. emerytek posiadało konto w banku, na które ZUS przelewał świadczenie. U mężczyzn wskaźnik ten wyniósł 72 proc. Z danych ZUS wynika jednocześnie, że wskaźnik ubankowienia zdecydowanie rośnie u nowych świadczeniobiorców. W grupie 60-letnich kobiet jest to 83 proc. a w grupie 65-letnich mężczyzn – 78 proc.

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki