ZUS chce nowego systemu IT

W III kwartale ruszy batalia o jeden z największych kontraktów informatycznych na polskim rynku - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o nowy system IT dla ZUS-u, którego koszt może wynieść nawet miliard złotych.

"Inwestycja jest przesądzona" - poinformował "Rzeczpospolitą" Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", obecnie działający system powstał w latach 90., jest więc dość archaiczny, a i system ubezpieczeń społecznych był od tego czasu modyfikowany. Zdaniem Dominika Niszcza, analityka Raiffeisen Brokers, łączne koszty projektu mogą przekroczyć nawet miliard złotych.

Autorem pierwszego rozwiązania IT dla ZUS-u był Prokom, czyli obecne Asseco. Przez lata firma ta prowadziła obsługę systemu, ale niedawno przejął ją Comarch. Zdaniem ekspertów to właśnie Asseco i Comarch mają największe szanse na kontrakt.

sno/ agz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 samsza

Opublikujcie jakąś analizę walec demograficzny, a perspektywa istnienia archaicznego ZUS, a nie suchą informację, że jakiś partyjny urzędas wydał "słuszną decyzję" o ogromnym wydatku; oraz nazwiska jej twórców.

! Odpowiedz
0 2 oklahoma_kid

czyli szykuje się kolejna kradzież publicznych pieniędzy

! Odpowiedz
0 7 krswlr

Niech ktoś powstrzyma to szaleństwo!!!

! Odpowiedz
2 13 tomitomi

zus do likwidacji ! natychmiast !! i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków !

.....rocznie ta ''organizacja ' kosztuje - nas płatników ok 4 MILIARDY złotych , ''zatrudniając'' ok 46 500 osobosztuk !!!!! na etacie nieroba !
patologii społecznej mówię :DOŚĆ !

! Odpowiedz
2 6 arfeneusz

żadna z tych firm nie jest moim zdaniem dobra do takiej pracy
a już na pewno nie biedronka IT

! Odpowiedz
0 1 oklahoma_kid

potwierdzam; pracowałem przy 1 publicznym projekcie w konsorcjum m.in z tymi firmami; trudno opisać jaki gniot powstawał (który zresztą nie został dokończony, ale wcześniej zdążył pochłonąć parędziesiąt baniek); krótko mówiąc wygląda to tak, że chłopaczki coś tam piszą w zasadzie bez żadnej kontroli, byleby przechodziło to jakieś proste testy (które sami piszą) + pare automatycznie weryfikowanych właściwości kodu, jak np. pokrycie; fakt jest taki, że przy tego typu projektach pracują ludzie którzy po prostu nie dostali się do lepszej roboty, czyli największe leszcze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 trollmaster

bzdura za bzdurą.
-system KSI nie powstał w latach 90-tych, tworzony był na początku 2000-nych, a jaką-taką sprawność osiągnął koło 2004-2005 r.
-po co ponosić koszt migracji z mainframe na x86, to jest spore ryzyku i nie takie firmy się już na tym wyłożyły,
-można tworzyć nowe KSI na x86, tylko po co? Ogromny koszt wdrożenia, ryzyko niepowodzenia, już nie pamiętacie, z jakim opóźnieniem ZUS przekazywał składki do OFE? Właśnie dlatego, że system miał kupę błędów na początku i był niewydolny. Architektura blaszaków będzie lepsza w przetwarzaniu niż system od 50 lat zaprojektowany i używany do wydajnego przetwarzania dużych wolumenów danych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 37 _justus

Za program Płatnik paru ludzi powinno iść siedzieć. Ale widzę że nic się nie zmienia i kolejny miliard do przytulenia. Oj Polsko, Polsko kraju nieszczęśliwy rządzony przez mafie i złodziei kiedy wreszcie się obudzisz .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.