ZPP: przedsiębiorcy w dalszym ciągu chcą zatrudniać

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu pozytywnie oceniają kondycję polskiej gospodarki - wynika z najnowszej prognozy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ok. 33 proc. planuje w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia, a 35 proc. - wzrost wynagrodzeń.

(fot. BDS / YAY Foto)

Najnowszy odczyt tzw. indeksu Busometr (wskaźnika pokazującego stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza) wyniósł 55,2 pkt. i jest zbliżony do badania z II połowy 2018 roku - poinformował we czwartek ZPP. Z odczytu indeksu wynika, że 33 proc. ankietowanych przedsiębiorców planuje w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia, a 35 proc. deklaruje wzrost wynagrodzenia.

"Ewidentnie widać, że nastroje dotyczące sytuacji na rynku pracy pozostają bardzo dobre: firmy płacą coraz więcej, coraz więcej zatrudniają. Wygląda na to, że ta tendencja się utrzyma" twierdzi prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, podsumowując wyniki Busometru. Jego zdaniem przedsiębiorcy spodziewają się kontynuacji dobrej koniunktury.

Zaznacza jednak, że niepokoić może odczyt dotyczący inwestycji, którego ogólna wartość wyniosła 45 pkt. i była o 8,7 pkt. niższa w porównaniu z poprzednim półroczem. Ponad połowa badanych (55 proc.) zadeklarowała plany inwestycyjne, a 45 proc. nie planuje działań w tym zakresie. Dużą skłonność do inwestowania wykazują przedsiębiorcy z sektora małych przedsiębiorstw (52,3 pkt), mniejszy optymizm panuje wśród mikro i dużych przedsiębiorców (kolejno 41,4 i 47,6 pkt.).

"To jasny sygnał do rządu, że biznes potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego, żeby móc inwestować" - podsumował Kaźmierczak.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.