ZPP: Potrzeba dalszych zmian w walce z szarą strefą papierosów

Zaostrzenie sankcji za nielegalny obrót papierosami w kodeksie karno-skarbowym, zwiększenie dolegliwości kar i większe powiązanie ich z wysokością strat budżetowych - proponuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w kontekście walki z szarą strefą papierosów.

(Parlament Europejski)

Propozycje te zawarte zostały w raporcie "Szara strefa wyrobów tytoniowych", zaprezentowanym podczas środowej konferencji prasowej ZPP.

Inne pomysły Związku, to np. wprowadzenie taryfikatora mandatów, zakładającego automatyczne powiązanie kary z kwotą uszczupleń budżetowych. Dotyczyłoby to np. osób fizycznych. "Należałoby rozważyć stworzenie osobnego aktu prawnego, opisującego i sankcjonującego różnego rodzaju czyny zabronione, związane z obrotem wyrobami akcyzowymi" - relacjonowała postulaty raportu Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska z ZPP.

Jej zdaniem, gdyby udało się zlikwidować w Polsce szarą strefę w przemyśle tytoniowym, coroczne wpływy do budżetu państwa wzrosłyby o 2,7 mld zł.

Raport ZPP zwraca uwagę, że od 2015 roku udało się zmniejszyć szarą strefę na rynku tytoniowym o ok. 30 proc. W 2015 roku udział szarej strefy w konsumpcji papierosów wynosił bowiem 17 proc., a obecnie 12,1 proc. (według danych KPMG).

Jak mówił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, pomogła rezygnacja z "bezmyślnego" podwyższania akcyzy, które de facto napędzało szarą strefę, a także wprowadzenie "pakietu tytoniowego". "Zmiany idą w dobrym kierunku, rekomendujemy, by iść troszeczkę dalej" - mówił Kaźmierczak.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Leszek Skiba przyznał, że to co jest w raporcie, odzwierciedla "pomysły, które warto podchwycić". (PAP)

pś/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 h-b

Całą szarą strefą... ,a szczególnie ze strefą pseudo zatrudniania na szaro-czarno rosnącego lawinowo na rynku....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil