REKLAMA

ZPF: Firmy windykacyjne przywróciły gospodarce 17,1 mld zł w latach 2017-19

2021-03-29 10:29
publikacja
2021-03-29 10:29
ZPF: Firmy windykacyjne przywróciły gospodarce 17,1 mld zł w latach 2017-19
ZPF: Firmy windykacyjne przywróciły gospodarce 17,1 mld zł w latach 2017-19
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

W latach 2017 - 2019 firmy windykacyjne przywróciły do ponownego obrotu 17,1 mld zł - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zapowiadającej raport „Znaczenie rynku zarządzania wierzytelnościami dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego”.

Według ZPF raport odpowie na pytania dotyczące tej branży, m.in. jaka jest rola firm zarządzających wierzytelnościami w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania wszystkich ogniw ekosystemu społeczno-gospodarczego.

"Na przestrzeni lat wokół tego sektora narosło wiele mitów, a rzeczywistość jest taka, że podmioty zajmujące się odzyskiwaniem należności niosą realną pomoc: biznesowi, konsumentom – całemu społeczeństwu, dbając pośrednio o prawidłowe funkcjonowanie gospodarki" - mówił, cytowany w informacji, prezes ZPF Marcin Czugan.

Według niego dane mówią same za siebie. Tylko w latach 2017 - 2019 firmy windykacyjne przywróciły do ponownego obrotu środki pieniężne o łącznej wartości 17,1 mld zł, a nominalna wartość wszystkich przeterminowanych zobowiązań obsługiwanych przez nie na koniec czerwca 2020 r. wyniosła aż 127 mld zł.

W komunikacie zauważono, że zatory płatnicze już przed pandemią były jednym z głównych problemów polskich przedsiębiorców, a zeszłoroczne dane pokazują, że czas oczekiwania na zapłatę w sektorze public i B2B wydłużył się względem 2019 r. odpowiednio o 54 i 36 dni. Z powodu korona-kryzysu dochody 45 proc. konsumentów w naszym kraju się obniżyły. W rezultacie zwiększyła się grupa konsumentów, którzy nie są w stanie terminowo wywiązywać się ze zobowiązań finansowych. Problem dotyczy 2,8 mln Polaków.

Zaznaczył, że w raporcie, którego premierę zapowiedziano na kwiecień, będzie można przeczytać o tym, w jaki sposób firmy windykacyjne mogą pomóc biznesowi - zwłaszcza MŚP - walczącemu o przetrwanie i zadłużonym jednostkom, które bez wsparcia z zewnątrz nie wyjdą na finansową prostą. Publikacja przygotowana przy współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową ma być pierwszym opracowaniem na naszym rynku, które w kompleksowy sposób przedstawi działania podmiotów z branży zarządzania wierzytelnościami i ich wpływ na innych uczestników rynku.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców) powstał w 1999 r. i skupia ponad sto przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce, w tym banki, firmy zarządzające wierzytelnościami, pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe, zarządzające informacją gospodarczą i sprzedające produkty odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym, platformy crowdfundingowe oraz przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki