REKLAMA
JUŻ JUTRO

ZP NATO przyjęło rezolucję wzywającą kraje członkowskie do uznania Rosji za państwo terrorystyczne

2022-11-21 21:48
publikacja
2022-11-21 21:48

Obradujące w Madrycie Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło w poniedziałek rezolucję, w której wzywa państwa członkowskie Sojuszu do "jasnego ogłoszenia, że państwo rosyjskie pod obecnym reżimem jest państwem terrorystycznym". Podobną uchwałę podjęło wcześniej Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

ZP NATO przyjęło rezolucję wzywającą kraje członkowskie do uznania Rosji za państwo terrorystyczne
ZP NATO przyjęło rezolucję wzywającą kraje członkowskie do uznania Rosji za państwo terrorystyczne
/ NATO

Rezolucja ZP NATO, której tekst został opublikowany na stronach Sojuszu, wskazuje również na potrzebę powołania specjalnego Międzynarodowego Trybunału ds. rosyjskiej agresji. Dokument został przyjęty jednomyślnie.

ZP NATO w poniedziałek wybrało także nowego przewodniczącego na kolejny rok, którym została Joelle Garriaud-Maylam. Francuzka tuż po wyborze potępiła wojnę Rosji z Ukrainą i wyraziła uznanie dla narodu ukraińskiego za obronę zachodnich wartości.

Podkreśliła przy tym, że zachodni sojusznicy nie słuchali ostrzeżeń swoich wschodnich partnerów, zanim prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz wkroczenia wojsk rosyjskich na Ukrainę.

"Rosyjscy przywódcy zachowują się jak prawdziwi terroryści, okazując bezprecedensowe barbarzyństwo, atakując cywilów i cywilną infrastrukturę. Musimy działać, a oni muszą zostać osądzeni jako terroryści przed międzynarodowymi trybunałami" - mówiła nowa szefowa ZP NATO.

"Jako parlamentarzyści NATO musimy wspierać Ukrainę, musimy wspierać jej naród. Ludzi, którzy na co dzień wykazują się odwagą i odpornością w służbie naszych wartości - wolności, demokracji i suwerenności" – dodała.

Zgromadzenie wybrało także pięciu wiceprzewodniczących. Zostali nimi Zaida Cantera z Hiszpanii, Nicu Falcoi z Rumunii, Kevan Jones z Wielkiej Brytanii, Linda Sanchez z USA i Michał Szczerba z Polski.

W ubiegłym tygodniu grupy polityczne Parlamentu Europejskiego osiągnęły porozumienie w sprawie tekstu projektu rezolucji dotyczącej uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.

Wojna na Ukrainie była głównym tematem trwającej od piątku do poniedziałku 68. sesji ZP NATO. W obradach brało udział 269 parlamentarzystów z 30 krajów sojuszniczych oraz delegacje krajów stowarzyszonych i obserwujących, w tym Ukrainy, Finlandii i Szwecji.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest instytucją niezależną od struktur Sojuszu. Prace ZP mają charakter konsultacyjny; maja służyć umacnianiu więzi miedzy państwami członkowskimi, zapewnić kontakty między NATO i parlamentami narodowymi praz promować parlamentarną kontrolę nad polityką bezpieczeństwa. (PAP)

zm/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Nie przeszkadza jednak krajom sojuszu kupowanie ropy od rosyjskiego "terrorysty". Banda hipokrytów.

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki