ZNP chce rozmów z MEN na temat podwyżek w 2016 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce jak najszybszego rozpoczęcia rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2016 r. Przypomina, że obecny - 2015 r. jest trzecim z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek.

(EastNews)

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz, jest szereg spraw, które związek chciałby omówić z resortem edukacji w 2015 r., wśród nich są kwestie płacowe.

"Zdajemy sobie sprawę z faktu, że budżet na 2015 r. nie zawiera propozycji wzrostu płac dla nauczycielek i nauczycieli - tylko propozycje wzrostu płac dla pracowników szkolnictwa wyższego" - powiedział Broniarz wyjaśniając dlaczego ZNP chce rozmawiać na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2016 r. Zaznaczył, że związek chciałby także wrócić do sytuacji, gdy nauczyciele otrzymywali podwyżki w styczniu, a nie we wrześniu.

Związek opowiada się także w zwiększeniu udziału wynagrodzenia zasadniczego w tzw. średnim wynagrodzeniu nauczycieli wynikającym z ustawy Karta Nauczyciela. Obecnie wynosi ono około 63 proc. Broniarz wyjaśnił, że na pozostałe 37 proc. składają się różne dodatki do płacy zasadniczej takie, jak np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatek funkcyjny, dodatek motywacyjny. Jak zaznaczył to wynagrodzenie zasadnicze jest tym, które decyduje o rzeczywistej płacy nauczycieli.

Celem związku jest wzrost płac nauczycieli do poziomu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, które w grudniu 2014 r. wynosiło 4004 zł. Prezes ZNP poinformował, że nawet średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w Karcie dla wszystkich stopni awansu zawodowego jest od niego niższe - wynosi 3661 zł. Niższe od niego jest także wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli dyplomowanych, czyli na najwyższym stopniu awansu zawodowego i wynosi obecnie 3109 zł.

Zdaniem Broniarza, zła sytuacja finansowa samorządów nie może być dalej argumentem na rzecz dalszego zamrożenia płac nauczycieli. Jak mówił, powołując się na informacje podawane przez media, nawet w zadłużonych gminach płace samorządowców rosną.

Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

Wśród tematów, jakie ZNP chciałoby poruszyć w rozmowach z MEN w 2015 r. jest także uporządkowanie prawa oświatowego. Prezes ZNP powiedział, że jego zdaniem przyszedł czas na przygotowanie nowej ustawy o systemie oświaty, w której znalazłyby się tylko kwestie dotyczące struktury szkolnictwa, nadzoru pedagogicznego, organów prowadzących szkoły i przedszkola oraz finansowania oświaty. Pozostałe kwestie, np. dotyczące zasad oceniania i promowania uczniów, rekrutacji i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, według ZNP, powinny być ujęte w osobnej ustawie, z kolei wszystkie przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli należy przenieść do Karty Nauczyciela. (PAP)

dsr/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 19 ~xx

Zacznijcie od likwidacji patologicznej Karty Nauczyciela.

! Odpowiedz
0 6 ~hiho

Nie mogą. Chciano to zrobić, ale na kodeksie musiałoby płacić nauczycielom nie tylko za godziny lekcyjne poza tym mogliby brać urlopy kiedy chcą. Zapytaj się nauczycieli jak bardzo chcieliby pracować na kodeksie, ze zmian się wycofano kiedy zauważono, że w tej grupie jest entuzjazm do tego :)

! Odpowiedz
2 4 ~Biedak odpowiada ~hiho

Dokładnie tak! Ale ci, którzy tutaj naskakują na nauczycieli to są ameby intelektualne.

! Odpowiedz
7 11 ~mvh

za 17h tygodniowo, wakacje i ferie to niezla pensyja.to chyba golutka pensyja nie uwzgledniajaca dodatkow i stazu pracy. To jest kolejna grupa obok gornikow,kleru, rolnikow i mudurowych gdzie sie w D...skach poprzewracalo.

! Odpowiedz
3 10 ~fgdfg

Mamy niż demograficzny a liczba nauczycieli nie spada

! Odpowiedz
3 5 ~lol3

mamy niż demograficzny a liczba posłów nie spada.

! Odpowiedz
3 6 ~easy8

a na lekcjach minimum nauki a jak chcesz się nauczyć na korepetycje i tam dopłać nam - biedaki nie mają podwyżek 3 rok. Ja i moi znajomi od 2009 robimy za to samo !!!!! no i co teraz powiedzą ci co dostają więcej ?

! Odpowiedz
2 4 ~lol3

1) człowiek musi uczyć się sam (i w domu i w szkole), zawsze tak było - myślisz, że korepetycje coś pomogą? To jest największa głupota rodziców. Jak dziecko samo się nie weźmie do nauki to nie pomoże żaden nauczyciel - czy w szkole czy prywatnie. Większość dzieci obecnie chodzi przemęczone dodatkowymi zajęciami albo graniem na komputerze i oglądaniem tv po nocach; 2) skoro oni nie mają podwyżki to i ty masz nie mieć - klasyczne polskie równanie w dół na zasadzie: sąsiad ma krowę, a ja nie to "niech mu ta krowa zdechnie"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 7 ~Biedak

Ci co wypisujecie bzdury o pensjach nauczyciela - nie ma szans na 17 czy 18 godzin jako etat. Teraz to jest 26 godzin a z nich 20 jest płatne. Nie jest to lekka praca a jeśli chcecie mieć mądre dzieci to nauczyciel powinien zarabiać tyle co górnik! Ale w tym kraju rządzącym chyba zależy by wychować ogłupiałe pokolenia - bo nimi się łatwiej będzie manipulowało! Zresztą - większość nauczycieli wolała by normalny, 8 godzinny dzień pracy - ale już nie trzeba by zostawać po godzinach, na zebraniach, radach pedagogicznych i oczywiście w tym czasie przygotować się do zajęć i sprawdzać prace uczniów. Nauczyciel powinien prestiżem i płacą być równy lekarzowi! Ale prostak tego nie pojmie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~han

takie mądre, że wiele dzieciaków idzie na korepetycje płatne ! aby wiedziały na poziomie bo w szkołach jest minimum. Takie manewry były już u mnie w ogólniaku końcem lat 90 robione. W szkole minimum a jak chcesz iść na dobre studia płać i poślij dzieci na naukę dodatkową aby pokazali kruczki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.