ZNP chce od czerwca podwyżek o 9,6 proc. dla strajkujących nauczycieli

Chcemy przygotować projekt uchwały, która zmierza do tego, aby na mocy przepisów o Karcie nauczyciela, samorząd terytorialny od czerwca podniósł o 9,6 proc. wynagrodzenie zasadnicze nauczycielom, którzy strajkowali – poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, trwał od 8 do 27 kwietnia. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Zgodnie z prawem strajkujący nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas, w którym nie wykonywali czynności zawodowych.

Nauczyciele dostają wynagrodzenie "z góry", czyli na początku kwietnia na ich konta wpłynęły pieniądze za cały miesiąc. Dlatego z początkiem maja otrzymali wynagrodzenie pomniejszone odpowiednio do dni, w których uczestniczyli w strajku. Niektóre władze samorządowe deklarowały jednak wypłatę "rekompensat" dla nauczycieli za czas udziału w proteście.

Do tego tematu odniósł się na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, wskazując, że "wiele samorządów terytorialnych odnosi się do tego tematu zupełnie inaczej, aniżeli padało w zapowiedziach i ta rzecz powoduje narastanie emocji".

"Dlatego ZNP chce przygotować projekt uchwały, która zmierza do tego, aby na mocy przepisów o Karcie nauczyciela samorząd terytorialny nauczycielom pracującym na ich terenie podniósł wynagrodzenie zasadnicze o 9,6 proc." – poinformował Broniarz. Dodał, że "to dokładnie ten wskaźnik wzrostu płac, który nauczyciele będą mieli od 1 września".

Jego zdaniem uchwała ta "powinna być przedmiotem dyskusji na każdej sesji rady gminy i powiatu". Szef ZNP zwrócił również uwagę, że "samorząd ma takie prawo, jedynym znakiem zapytania jest wola podjęcia takiej decyzji".

Zdaniem Broniarza ten wzrost płac dałby nauczycielowi stażyście wypłatę wyższą o 243 zł, a nauczycielowi dyplomowanemu o 334 zł. "Więc w relacjach trzymiesięcznych byłaby to pewna próba zasypania tej ogromnej wyrwy, jaką nauczyciele biorący udział w strajku w ciągu tych 18 dni zaobserwowali w swoich budżetach" – wskazał.

"Chcielibyśmy, żeby każda nasza jednostka organizacyjna przesłała projekt takiej uchwały do swojego organu prowadzącego jako propozycję zadośćuczynienia za tych 18 dni" – podkreślił prezes ZNP. "Tym bardziej że to był strajk o dobrą polską szkołę" – dodał.

W trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi w CPS "Dialog" rząd zaproponował prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

Strona rządowa zaproponowała także podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 minut tygodniowo. Jak mówiła wicepremier Beata Szydło, program ten byłby rozłożony na dwa bądź trzy lata.

FZZ i ZNP odrzuciły propozycję rządową. Pozostali niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak – co było nowym elementem w negocjacjach – wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach.

Przedstawiony przez nich kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5 proc. podwyżki miałoby – według propozycji ZNP i FZZ – wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia.

Porozumienie dotyczące prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r., skrócenia stażu, dodatku za wychowawstwo oraz zmian w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji podpisała z rządem Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

27 kwietnia strajk nauczycieli został zawieszony.

Autor: Dorota Stelmaszczyk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 22 eagleeye

Widzę że Sławek w końcu zrozumiał iz to samorząd a nie rząd płaci nauczycielom. Tyle lat chłopina jest na tym stanowisku i dopiero to zrozumiał. Nie wiedziałem tylko ze to "elyta intelektualna" sama sobie pisze uchwały i nakazuje samorządom je głosować. To są chyba jakieś "jaja w koszulkach". Pytam się skąd samorząd ma wziąść pieniądze na podwyżki dla nauczycieli jak dostaje on subwencje oświatową od rządu. Co ma podwyższyć opłaty lub przestać naprawiać infrastrukturę bo "biedni" nauczyciele przymierają głodem !?!?!?

Sławek twój czas dobiegł końca w ZNP

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 27 a-zet

Na te podwyżki bardziej zasługują szkolne sprzątaczki. ZNP do muzeum PRL, sprzedajne szuje przekupione przywilejami w stanie wojennym.

! Odpowiedz
5 42 wnr

Kiedy są będą jakieś wybory na przewodniczącego ZNP? Ten pan raczej kabaret powinien prowadzić czy cóś...

! Odpowiedz
6 16 fjestis

Po co Polsce edukacja, przecież jest tak dobrze.

! Odpowiedz
5 60 1a2b

I nie zapominajcie o podwyżce dla Broniarza.

! Odpowiedz
9 51 obronca_przebraza

coraz bardziej przypomina mi to I RP. Nauczyciele uchwalający sobie Prawo. Kasta skomląca na obcych dworach. I RP zupełnie nie radziła sobie ze zdrajcami, dlatego upadła.

! Odpowiedz
12 123 and00

Najpierw pomimo 15% podwyżki sprowokował strajk, który przegrali z kretesem, i wyszli z tego bez kasy (on nie, on przecież nie strajkował)
A teraz chce podwyżek od samorządów, bo nie przewidział że strajkujący mogą wypłaty nie dostać i mu się stołek pali pod pupą, a PO-PZPR-PSL-KODo-Zielono-tęczowi mogą nie przygarnąć...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
75 14 jes

Jak PiS był w opozycji to krzyczał, że podwyżki należą się nauczycielom (a nie należą za tak mało godzin pracy). Tego już nie pamiętasz?

! Odpowiedz
7 32 pralkaboga odpowiada jes

to ty jes masz słabą pamięć, bo pisiory same zaproponowały podwyżki dla nauczycieli rozłożone w czasie, które były w planie. w planie nie było jednak tak wysokich wymagań ZNP

! Odpowiedz
14 141 1984

Czy można być bardziej bezczelnym niż Broniarz?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.