REKLAMA
ZAGŁOSUJ

ZEA kupią 80 francuskich myśliwców Rafale

2021-12-03 11:06
publikacja
2021-12-03 11:06
ZEA kupią 80 francuskich myśliwców Rafale
ZEA kupią 80 francuskich myśliwców Rafale
fot. Abhishek N. Chinnappa / / Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w piątek kontrakt na zakup 80 myśliwców Rafale produkowanych przez francuski koncern Dassault Aviation. Umowę zawarto podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Dubaju.

"To ważne osiągnięcie w strategicznym partnerstwie między naszymi krajami" - zaznaczył w komunikacie Pałac Elizejski. Dodano, że oprócz samolotów, ZEA kupią także 12 śmigłowców Caracal.

W odbywającej się w Dubaju ceremonii podpisania umowy oprócz Macrona uczestniczył następca tronu Abu Zabi, książę Mohammed ibn Zajed. Umowa może być warta co najmniej 15 mld dolarów - pisze agencja Reutera.

Macron w piątek rozpoczął swoją podróż po krajach Zatoki Perskiej. Oprócz ZEA odwiedzi również Katar i Arabię Saudyjską.

Francja utrzymuje dobre stosunki polityczne i kontakty handlowe z ZEA, a w Abu Zabi funkcjonuje stała baza francuskich sił zbrojnych - przypomina Reuters.

Podpisana w piątek umowa jest największym jak dotąd kontraktem na zakup myśliwców Rafale. Dzięki niemu ZEA będą dysponowały najliczniejszą flotą tych maszyn po Francji. W tym roku samoloty tego typu zamówiła również Grecja, Egipt i Chorwacja. W myśliwce Rafale są również uzbrojone siły powietrzne Kataru. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mooooo
My Polacy w 2024 już mamy odebrać pierwszy f-35 na przełomie 2024- 2025 ma być ich 6 ,,, według podpisanego kontraktu ?? A ja sobie dam rękę uciąć że będzie opóźnienie w dostawach o jakieś 6 lat

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki