ZEA: kampania na rzecz służących

Policja w Dubaju rozpoczęła kampanię adresowaną do rodzin zatrudniających pomoce domowe. Źle traktowane kobiety z Filipin, Sri Lanki czy Nepalu uciekają od swoich pracodawców i trafiają w ręce handlarzy ludźmi.

Kampania "Traktuj je życzliwie" przeprowadzona została w bardzo popularnych dubajskich hipermarketach. Ulotki z informacjami, jak traktować pomoce domowe, trafiły do emirackich rodzin. Większość z nich zatrudnia nawet kilka kobiet do pomocy przy dzieciach, w kuchni czy przy sprzątaniu. Każda z rodzin bierze odpowiedzialność za pracujące dla nich kobiety i płaci za ich wizy .

Pułkownik policji Abdul Rahman Al Shair wyjaśnił, że źle traktowane kobiety próbują uciekać od swoich pracodawców i trafiają w ręce handlarzy ludźmi. "Zwabione obietnicą lepszej płacy uciekają od swoich sponsorów, a później są zamykane w mieszkaniach bez jedzenia i picia, i zmuszane do seksu" - wyjaśniał policjant. Celem kampanii jest uświadomienie zatrudnianym kobietom ich praw, a zatrudniającym - ich obowiązków. Ulotki instruują, że pomocom domowym przysługuje ośmiogodzinny dzień pracy i wypłacane w terminie wynagrodzenie.

Kobiety zatrudniane jako pomoce domowe przyjeżdżają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najczęściej z biedniejszych krajów azjatyckich. Większość zarabianych pieniędzy przesyłają swoim rodzinom, pozostawionym na Sri Lance, w Indiach czy na Filipinach.

IAR/Anna Dudzińska/Dubaj/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl