REKLAMA

ZBP: prawie połowa młodych Polaków pierwsze konto bankowe ma założone przed 18-stką

2019-05-31 15:42
publikacja
2019-05-31 15:42

46 proc. młodych Polaków ma założone pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności – wynika z badania Związku Banków Polskich (ZBP) przeprowadzonego wśród bankowców.

fot. Iko / / YAY Foto

Na pytanie, jaki jest wiek klientów, którzy zakładają pierwsze konto bankowe, 16 proc. odpowiedziało, że między 13 a 15 rokiem życia; 30 proc. między 16 a 18 rokiem życia; 42 proc. między 19 a 23 rokiem życia, 4 proc. w wieku 24-25 lat, a 8 proc. powyżej 25 lat.

ZBP przypomina, że zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, własne konto bankowe można posiadać od momentu ukończenia 13. roku życia. "Wówczas, po osiągnięciu przez dziecko ograniczonej zdolności do czynności prawnych, czyli również zarządzania swoimi pieniędzmi, rodzic może mu otworzyć rachunek bankowy" - czytamy.

Z najnowszych badań ZBP wynika, że wśród kluczowych czynników dla klienta zakładającego pierwsze konto dla swojego dziecka jest brak opłat za prowadzenie rachunku (95 proc. badanych) oraz wydanie i korzystanie z karty debetowej (73 proc.). Z kolei 57 proc. badanych wskazało, że ważnym motywem przy wyborze oferty pozostaje możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, a 26 proc. wskazało na dedykowane programy oszczędnościowe; na dodatkowe bonusy i zniżki dla dziecka np. do kina wskazało 15 proc. Na system wspierający edukację finansową dziecka wskazało 8 proc.

"Jednocześnie, jak wynika z analiz pracowni badawczej Kantar TNS, pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. Pokolenie Z (czyli osoby urodzone po 1995 r.) o wiele wcześniej niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Dziś, aż 80 proc. najstarszych nastolatków posiada konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40 proc." - czytamy w komunikacie ZBP.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według ZBP, młodzi Polacy jeszcze chętniej korzystają z bankowości internetowej. "W kwietniu br. zadeklarowali, że w ciągu ostatniego miesiąca, 61 proc. z nich skorzystało z internetowego serwisu transakcyjnego swojego banku" - czytamy. (PAP)

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
opiekunnestbank
Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut), poprzez kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę), w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki