REKLAMA

ZBP: banki górą w sądach z frankowcami w '19 r.

2020-01-15 08:30
publikacja
2020-01-15 08:30
fot. Toru Hanai / Reuters

W 2019 roku prawomocnie na korzyść banków rozstrzygnięto ponad 70 proc. sporów sądowych w sprawie kredytów walutowych - poinformował ZBP w komunikacie, powołując się na badanie przeprowadzone wśród banków z największym portfelem takich kredytów.

/ Shutterstock

ZBP podał, że wyniki tego badania potwierdzają utrzymującą się tendencję wzrostową prowadzonych nowych spraw sądowych, natomiast w dalszym ciągu ogólny bilans spraw prawomocnie wygranych przemawia na korzyść banków.

"Na podstawie odpowiedzi udzielonych za rok 2019, w zależności od konstrukcji umowy przyjętej w danym banku i charakteru pozwu, można przyjąć, że prawomocnie na korzyść banków w całym 2019 r. rozstrzygnięto ponad 70 proc. sporów. W odniesieniu zaś do nieprawomocnych wyroków, liczba spraw pozytywnie rozstrzygniętych dla banku w I instancji wynosiła ok. 60 proc." - napisano w komunikacie.

Druga spowiedź frankowca. "Czy pójdę w spór z bankiem...?"

Druga spowiedź frankowca.

Zaciągnął kredyt w najgorszym możliwym momencie, płacąc 1,92 zł za franka. 7 lat temu mówił, że był „finansowym lemingiem”, ale nie żałuje. Teraz, przed półmetkiem spłaty, zastanawia się, czy warto ryzykować sądowy spór z bankiem.

Z danych przekazanych przez 11 banków - według stanu na koniec 2019 r. - wynika, że łączna liczba toczących się spraw w polskich sądach dotycząca kredytów walutowych wyniosła 16.252 (w tym odnoszących się do kredytów indeksowanych – 13.390 oraz kredytów denominowanych 2.862).

ZBP podał, że liczba ta uwzględnia sprawy, które zostały z sądów przekazane do banków jako złożone pozwy lub w których bank złożył pozew.

Z danych ZBP wynika, że obecnie sprawy sądowe toczące się przeciwko bankom odnośnie kredytów walutowych, dotyczą 1,71 proc. całkowitej liczby udzielonych kredytów walutowych, a biorąc pod uwagę jedynie czynne umowy kredytowe stanowią 3,6 proc. umów.

"Tendencja korzystnych (dla banków - PAP) wyroków utrzymuje się wciąż na wyższym poziomie niż mogłoby to wynikać z niektórych doniesień medialnych. W związku z tym, z dzisiejszej perspektywy byłoby przedwczesnym mówić, że spory sądowe banków z kredytobiorcami kredytów mieszkaniowych w walucie obcej powodują poważne obniżenie wyników finansowych tych banków" - napisano w komunikacie.

Związek poinformował, że z uwagi na techniczne ograniczenia, nie w każdym przypadku było możliwe ustalenie precyzyjnych danych, w szczególności w podziale na kredyty denominowane i indeksowane, niemniej jednak wyniki ankiety - w ocenie ZBP - przybliżają ogólną skalę procesów sądowych.

Całkowita liczba kredytów walutowych udzielonych przez banki we franku szwajcarskim w latach 2002 – 2012 wyniosła 943,5 tys. sztuk kredytów. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
frodek
Ciekawa sprawa. ZBwP nigdy się nie przyzna do porażki banków, bo za tym poszła by lawina pozwów i upadek akcji banków. Muszą mówić, że deszcz pada jak im w oczy plują.
grab
ZBP i banki to przestępcy w rękawiczkach z przyklejonym uśmiechem!
wielblad13
a frankowicze to finansowi idioci...
frodek odpowiada wielblad13
Taki wpis może napisać ktoś kto nie ma pojęcia o problemie. Szkoda klawiatury na dalszą odpowiedź.
marekrz
Goebbels byłby dumny z naszej branży bankowej. Żadnych danych źródłowych i newsy wyssane z palca. Można? Można i BANKIER opublikuje te kłamstwa bezkrytycznie.
Jaka jest prawda można sprawdzić w Nawigatorze SBB. Wszystkie sprawy są tam opisane i z podaną sygnaturą sądową. Można wejść i sprawdzić. Można dopisać
Goebbels byłby dumny z naszej branży bankowej. Żadnych danych źródłowych i newsy wyssane z palca. Można? Można i BANKIER opublikuje te kłamstwa bezkrytycznie.
Jaka jest prawda można sprawdzić w Nawigatorze SBB. Wszystkie sprawy są tam opisane i z podaną sygnaturą sądową. Można wejść i sprawdzić. Można dopisać sprawę jeżeli brakuje jej w bazie danych. W 2019 roku 69% spraw wygrali klienci.
zzibi2
masz źródło: "Z danych przekazanych przez 11 banków - według stanu na koniec 2019 r"
marekrz odpowiada zzibi2
Ale jakie to źródło? Gdzie są sygnatury spraw?
bartosz_chf
Aaa może to chodzi o spory dot. kredytów walutowych, czyli takich w których na umowie jest kwota waluty i wypłacono kwotę waluty :) Bo przecież już od dawien dawna wiadomo że ponad 80% spraw kredytów ZŁOTOWYCH indeksowanych i denominowanych banki przegrywają w pierwszej instancji. A w drugiej instacji (wyroki prawomocne) Aaa może to chodzi o spory dot. kredytów walutowych, czyli takich w których na umowie jest kwota waluty i wypłacono kwotę waluty :) Bo przecież już od dawien dawna wiadomo że ponad 80% spraw kredytów ZŁOTOWYCH indeksowanych i denominowanych banki przegrywają w pierwszej instancji. A w drugiej instacji (wyroki prawomocne) niepokojąco dla banków przegrane zbliżają się do 100% - szczególnie po wyroku TSUE z 3.10.2019 - sądy stosują dyrektywę 93/12
bartosz_chf
Kto ssał z palca te newsy, Bańka czy Pietraszkiewicz czy ktoś nowy popisuje się fantastyką?
wielblad13
typowa ludzka nienawiść cię zżera... no cóż taki jest frankowicz... nie dość że głupi to jeszcze wredny hehehheehe

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki