REKLAMA

ZBP: Sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów

2019-03-26 14:40
publikacja
2019-03-26 14:40
ING

Sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów zarówno zagranicznych, jak i krajowych - powiedział we wtorek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że granice obciążeń sektora bankowego zostały przekroczone.

"Od 2011-2012 obserwujemy niepokojący, utrzymujący się spadek wyniku sektora bankowego. Pomimo tego, że sektor bankowy uzyskuje w skali roku wynik w przedziale 12-15,5 mld zł, to cały czas w niekorzystny sposób zmienia się zwrot z kapitału w polskim sektorze bankowym. Sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów zarówno zagranicznych, jak i inwestorów krajowych" - powiedział na konferencji prasowej Pietraszkiewicz, prezentując analizę opracowaną w ZBP.

Jak tłumaczył, z analizy wynika, że "granice obciążeń sektora bankowego zostały przekroczone".

"Źródło tych problemów przede wszystkim bierze się z tego, że pomimo wzrostu aktywów, liczby wykonywanych operacji bankowych - skala obciążeń nałożonych na sektor bankowy, a także ograniczeń wprowadzonych w polskim sektorze bankowym, doprowadza do tego, że wynik ekonomiczny sektora bankowego (...) koncentruje się w ośmiu wiodących bankach w Polsce" - powiedział.

Według ZBP niepokojące jest to, że występuje jedynie wzrost nominalny sektora bankowego, "ponieważ realnie sektor bankowy od kilku lat jest w fazie stagnacji", pomimo wzrostu PKB w naszym kraju.

"Polski sektor bankowy pod względem funduszy własnych w relacji do PKB, pod względem depozytów, kredytów do PKB zajmuje jedno z końcowych miejsc w UE. W związku z tym, utrzymywanie się dłuższy czas takich tendencji uznalibyśmy za niebezpieczne" - podkreślił szef ZBP.

ZBP powody osłabienia tempa rozwoju i zdolności do finansowania rozwoju gospodarki upatruje przede wszystkim we wprowadzonym podatku bankowym oraz zwiększonych opłatach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Od lutego 2016 r. w Polsce obowiązuje podatek od niektórych instytucji finansowych - tzw. podatek bankowy.

ZBP wskazał, że według analizy JP Morgan, efektywna stopa podatkowa w Polsce przekroczyła 40 proc. i jest o połowę wyższa niż w innych krajach CEE.

"Maksymalne efektywne opodatkowanie największych polskich banków sięga blisko 44 proc. a minimalne opodatkowanie efektywne polskich banków też z grona tych największych to jest około 33 proc. Takiego efektywnego obciążenia nie znajdziecie państwo w krajach cywilizowanych. W związku z tym, polski sektor bankowy jest mniej konkurencyjny wobec banków tego regionu, jest mniej konkurencyjny wobec wielu branż. Jest także mniej atrakcyjny dla inwestorów w stosunku do całej Europy" - powiedział.

Według ZBP, spadek wyników małych i średnich banków obniżył ich zdolności rozwoju, ale jednocześnie zmniejszył odporność na dekoniunkturę.

ZBP analizę przygotował na podstawie m.in. danych własnych, KNF, NBP, GUS. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki