REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Z propozycji reformy finansów Zyty Gilowskiej niewiele zostało

2007-06-27 09:10
publikacja
2007-06-27 09:10
Rozbieżności pomiędzy zapowiadaną przez wicepremier Zytę Gilowską reformą finansów publicznych a ostatecznym projektem są znaczące. Narodowy Fundusz Zdrowia pozostaje nietknięty, podobnie wygląda sytuacja z pozycją Banku Gospodarstwa Krajowego czy niektórych funduszy celowych. Jak widać konsolidacja przegrała z interesami poszczególnych urzędów.

„Nie zmienia się nic, jeśli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia; część funduszy, które chciała likwidować wicepremier, pozostaje, swój status uratował też Bank Gospodarstwa Krajowego. Nadal będzie prowadził rachunki 12 funduszy, w tym Krajowego Funduszu Drogownictwa, którego roczne wydatki sięgają 5mld zł. Nie będzie też, przynajmniej do 2010 roku, podziału zadań, które dziś są w rękach GDDKiA. Nadal będzie ona musiała budować i utrzymywać drogi w Polsc” – napisała „Rzeczpospolita”.

„W projekcie pozostał zapis o likwidacji zakładów budżetowych (np. ośrodków szkoleniowych) i gospodarstw pomocniczych (np. kasyn wojskowych, ośrodków wypoczynkowych). Ich zadania będą mogły przejąć zewnętrzne spółki albo jednostki rządowe. Ustawa dopuszcza też powstanie agencji wykonawczej w miejsce likwidowanych zakładów, która działałaby w oparciu o roczny plan finansowy. Miałaby ona ograniczoną samodzielność, jeśli chodzi np. o zaciąganie kredytów” – dalej w „Rzeczpospolitej”.

„Poza tym projekt wprowadza do budżetu państwa elementy budżetu zadaniowego. Oznacza to, że pojawią się w nim plany wydatków na konkretne zadania. Natomiast w sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa znajdą się nowe informacje o wykonaniu zadań w ramach planowanych wydatków. Aby zapewnić rygorystyczną kontrolę wydatków publicznych, audyt zewnętrzny będzie funkcjonował na takich samych zasadach jak w sektorze prywatnym” – informuje „Rzeczpospolita”.

„Rząd zaaprobował także koncepcję wicepremier Zyty Gilowskiej mówiącą o zlikwidowaniu do końca 2008 roku niektórych funduszy celowych. [...] Zmienił się za to zapis o likwidacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wzbudził wcześniej ogromne protesty. Podobnie jak Państwowy Fundusz RehabilitacjiOsób Niepełnosprawnych pozostanie państwowym funduszem celowym, ale straci osobowość prawną. Gilowska zdołała za to obronić koncepcję przekształcenia ZUS w państwową jednostkę budżetową” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zdaniem wicepremier Zyty Gilowskiej reforma pomoże w zorganizowaniu sektora finansów publicznych w sposób nowoczesny oraz przejrzysty. Resort opracował wstępne szacunki, według których w pierwszej fazie przemian sama likwidacja zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych może zwiększyć dochody państwa nawet o 1,4 mld zł. Łącznie oszczędności w ciągu najbliższych 2 lat mają osiągnąć poziom 10 mld zł. Jednak reforma nie powinna polegać tylko i wyłącznie na zmianie sposobu planowania budżetu czy na łączeniu agencji rządowych i likwidowaniu niektórych funduszy. Przede wszystkim należałoby ograniczyć wzrost tempa wydatków publicznych, ponieważ tylko w ten sposób można doprowadzić do trwałej redukcji podatków.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule autorstwa Elżbiety Glapiak pt. „Ministrowie okroili reformę finansów publicznych”
Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki