REKLAMA

Z powodu suszy Werona racjonuje wodę pitną

2022-07-02 23:16
publikacja
2022-07-02 23:16
Z powodu suszy Werona racjonuje wodę pitną
Z powodu suszy Werona racjonuje wodę pitną
fot. icon0.com / / Pexels

Werona jest jak dotąd największym miastem we Włoszech, które z powodu trwającej suszy ograniczyło zużycie wody pitnej. Tym, którzy zlekceważą określone zakazy, grozi grzywna w wysokości do 500 euro.

W związku z sytuacją meteorologiczną i wynikającymi z niej konsekwencjami dla zaopatrzenia w wodę burmistrz miasta podpisał zarządzenie "ograniczające zużycie wody pitnej do celów prywatnych" - poinformowano w sobotę na stronie internetowej miasta liczącego 250 tys. mieszkańców.

W związku z tym do 31 sierpnia obowiązuje zakaz używania wody pitnej w ciągu dnia do podlewania ogrodów i obiektów sportowych, a także do mycia samochodów i napełniania basenów.

Podobne środki zostały już wprowadzone w innych miastach we Włoszech; z czego Werona jest największym miastem, które musiało zdecydować się na tak drastyczne rozwiązania.

Podobnie jak inne kraje europejskie, Włochy w ostatnich tygodniach cierpią z powodu niezwykle silnej fali upałów, przy jednoczesnym braku deszczu. Ważna dla rolnictwa Dolina Padu w północnych Włoszech doświadcza najgorszej od 70 lat suszy. Według największego w kraju stowarzyszenia rolników Coldiretti susza zagraża ponad 30 procentom produkcji rolnej kraju i połowie hodowli zwierząt w Dolinie Padu. Produkowana jest tam między innymi szynka parmeńska.

Poziom wody w jeziorze Maggiore i jeziorze Garda jest znacznie niższy niż zwykle o tej porze roku. Tybr, który przepływa przez Rzym, również ma obniżony stan wody.

Inną konsekwencją suszy jest znaczne zmniejszenie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych. Elektrownie wodne znajdują się głównie w górach na północy kraju. W normalnych warunkach dostarczają one prawie jedną piątą energii elektrycznej potrzebnej we Włoszech. (PAP)

mma/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dariusz1976
Za komuny też pamiętam u Nas jak mięsa brakowało, ale wtedy winni byli imperialiści zachodni, amerykanie nam stonkę zrzucali i sabotowali naszą komunistyczną gospodarkę i dlatego nie było ziemniaków. Teraz imperialistów zastąpiono suszą, lepsza przyczyna bo niema, nie odpowie na kłamstwa nieudolnej, głupiej, niszczycielskiej władzy totalnej.
samsza
racjonować: ograniczać dostęp do deficytowych dóbr, dzieląc je na racje

Tu, nikt nie dzieli na racje, zwykły zakaz.

Powiązane: Susza na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki