REKLAMA

Z powodu inflacji coraz szybciej zmniejszają się realne pensje w Wielkiej Brytanii

2022-08-16 14:25
publikacja
2022-08-16 14:25
Z powodu inflacji coraz szybciej zmniejszają się realne pensje w Wielkiej Brytanii
Z powodu inflacji coraz szybciej zmniejszają się realne pensje w Wielkiej Brytanii
fot. Phil Noble / / FORUM

Rosnąca inflacja powoduje, że wartość realnych pensji w Wielkiej Brytanii spada w rekordowym tempie. W drugim kwartale tego roku realne pensje bez premii zmniejszyły się o 3 proc., a wraz z premiami o 2,5 proc. w odniesieniu do tego samego okresu w 2021 roku - podał we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS.

W drugim kwartale nominalne podstawowe pensje wzrosły średnio o 4,7 proc. w ujęciu rok do roku, a wraz z premiami - o 5,1 proc. Obie te liczby są jednak wyraźnie mniejsze od poziomu inflacji, której roczna stopa wzrosła w czerwcu do 9,4 proc., czyli najwyższej wartości od 40 lat.

Jest to dziewiąty kolejny miesiąc, w którym ONS informuje o tym, że realne pensje spadają, przy czym ten trend przyspiesza. 2,5-procentowy spadek pensji wraz z premiami jest najgłębszy od 2009 r., gdy trwał globalny kryzys finansowy, a 3-procentowy spadek podstawowych pensji - najbardziej doniosły od czasu, gdy w 2001 roku ONS zaczął sporządzać statystyki.

ONS zwrócił uwagę na powiększającą się różnicę między podwyżkami płac w sektorze prywatnym i publicznym. W tym pierwszym nominalne pensje wraz z premiami wzrosły w drugim kwartale średnio o 5,9 proc. - co nadal jest poniżej wskaźnika inflacji - ale w publicznym zaledwie o 1,8 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku.

W drugim kwartale 2022 roku minimalnie - o mniej niż 0,1 punktu proc. - wzrosło bezrobocie, które wynosiło niespełna 3,8 proc. Ten współczynnik nadal jednak utrzymuje się poniżej poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Co się dziwić nienasycona zachłanność na wewnętrznych rynkach od lat goli ludzi coraz mocniej i mocniej bez umiaru i bez skrupułów windując ceny najpierw na rynkach surowców, na rynkach walut by w końcu sterując podnieść jej na max Detalu. Cóż... Jeśli od wielu lat zdecydowana większość % osób ma dochody i zarabia na rynku w gospodarce Co się dziwić nienasycona zachłanność na wewnętrznych rynkach od lat goli ludzi coraz mocniej i mocniej bez umiaru i bez skrupułów windując ceny najpierw na rynkach surowców, na rynkach walut by w końcu sterując podnieść jej na max Detalu. Cóż... Jeśli od wielu lat zdecydowana większość % osób ma dochody i zarabia na rynku w gospodarce coraz marniejsze, minimalne lub w porywach niewiele większe rynkowe grosiki na coraz mniej wystarczające - to przy obecnie narastającej inflacji w detalu non stop, bez umiaru, jak w kalejdoskopie niestety zwykła ludzka pensja traci najwięcej na swojej zasobności i możliwościach finansowego pola manewru. Cóż... Nic dobrego ta rynkowa przepadzista, coraz bezwzględniejsza zachłanność na Mamonę i coraz większe zyski już nie przyniesie, jeśli się sama nie opanuje w swoim nienasyceniu od lat bez skrupułów co jest tak prawdopodobne jak 6 w tttooottto. Niestety
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki