Z pogrążonej w kryzysie Wenezueli na zakupy do Kolumbii

Ponad - 326 tys. obywateli Wenezueli, nękanej brakami rynkowymi i drożyzną, pojechało na zakupy do Kolumbii w ciągu pierwszego tygodnia - po ponownym otwarciu granicy między obu krajami - podały w sobotę oficjalne źródła kolumbijskie.

Z pogrążonej w kryzysie Wenezueli na zakupy do Kolumbii
Z pogrążonej w kryzysie Wenezueli na zakupy do Kolumbii (FORUM)

80 proc. Wenezuelczyków, którzy udali się do sąsiedniego kraju, podało w ankietach jako motyw podróży "zakupy różnych produktów spożywczych, leków i odzieży", 7 proc. - wizyty u lekarzy specjalistów, a pozostali inne powody.

Jedną z głównych przyczyn dramatycznych braków w zaopatrzeniu wenezuelskich sieci handlowych i powstania czarnego rynku artykułów pierwszej potrzeby jest kryzys gospodarczy, spowodowany spadkiem cen ropy naftowej i jej pochodnych.

Zgodnie z porozumieniem wenezuelsko-kolumbijskim w sprawie przywrócenia normalnego ruchu granicznego obywatele obu krajów mogą przewozić przez granicę również części do samochodów na osobisty użytek.

Licząca ponad 2,2 tys. kilometrów granica między Wenezuelą a Kolumbią została zamknięta przed rokiem na polecenie prezydenta tego pierwszego kraju Nicolasa Maduro. Uzasadnił on tę decyzję przedostawaniem się na terytorium Wenezueli "grup paramilitarnych" operujących w strefie granicznej.

Istotną przyczyną decyzji o zamknięciu ruchu granicznego był dokonywany na wielką skalę przemyt niezwykle taniej w Wenezueli benzyny i oleju napędowego.

Praprzyczyną obecnego głębokiego kryzysu - w Wenezueli jest - zdaniem ekonomistów - to, iż gospodarka kraju w ciągu 17 lat "rewolucji boliwariańskiej", zapoczątkowanej w interesie najuboższych obywateli przez prezydenta Hugo Chaveza, nie uległa niezbędnej dywersyfikacji.

Szansę na transformację stwarzał długi okres utrzymywania się wysokich cen ropy naftowej. (PAP)

ik/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~rety123

Niestety Polskę będzie można długo przejadać i przepijać i przekupywać biednych i tak obywateli naszego kraju ........ w przypadku nieuniknionego kryzysu po takim gospodarowaniu i tak tym najbiedniejszym najbardziej się dostanie .....

! Odpowiedz
0 12 ~miniu111

Churchill powiedział kiedyś:

Naturalną wadą kapitalizmu jest nierówny podział bogactwa. Naturalną zaletą socjalizmu jest sprawiedliwy podział biedy.

Te słowa są nadal aktualne.

! Odpowiedz
7 4 ~Z_Planety_Akart

Naturalną wadą ziemian jest: Totalny kretynizm

! Odpowiedz
0 2 ~Polak odpowiada ~Z_Planety_Akart

Czego Ty jesteś najlepszym przykładem!

! Odpowiedz
0 3 ~Silver_Eagle

Informacja by była zupełna jak byście podali jakim Fiat money Płacą w tej Kolumbii ?
Jest to prosty przykład np. wyższości srebra nad Fiat money.

! Odpowiedz
1 9 ~retro

Niestety Polska jest bogatym krajem w porównaniu z Wenezuelą i u nas na uprawianie socjalizmu wystarczy zasobów na kilkanaście lat ..... szkoda kraju i 27 lat ciężkiej pracy

! Odpowiedz
0 11 ~pan_rothbard

To niesamowite co socjalizm potrafi zrobić z kraju z największymi zasobami ropy naftowej na świecie.

! Odpowiedz
3 19 ~dlugopis_prezesa

Jeszcze pare lat rzadow bolshewikow od dojnej zmiany i bedziemy takie artykuly o Polsce czytac.

! Odpowiedz
2 16 ~socjalizm_kosztuje

Przed rządami Chaveza Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej. Teraz Wenezuelczycy jeżdżą do krajów regionu pracować na czarno. Sytuacja niewyobrażalna jeszcze 10lat temu gdy zaczynał się kryzys. To wszystko mimo największych złóż ropy na świecie, jednych z największych gazu ziemnego i niesamowitego potencjału turystycznego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~rt

nie to, zebym popierał socjalistów spod znaku Hugo w tym kraju, ale stwierdzenie "Przed rządami Chaveza Wenezuela była najbogatszym krajem Ameryki Południowej." jest absolutnie błedne. Była krajem w Ameryce Płd. z jednymi z największych róznic w dochodach, a bogate to może było 5-10 % tego kraju. Reszta albo nie miała co jeść, w co się ubrać, gdzie mieszkać, pisać i czytać - albo wszystko na raz ;-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~MacGawer odpowiada ~rt

"Reszta albo nie miała co jeść, w co się ubrać, gdzie mieszkać, pisać i czytać - albo wszystko na raz"

No to socjaliści osiagnęli swój cel i doprowadzili do prawdziwej równosci. Teraz 100% społeczeństwa nie ma co jeść.
Nawiasem mówiąc takie bajki to u nas też opowiadano. Np. Rakowski pod koniec lat 80-tych powiedział do wygwizdujących go ludzi, że "Gdyby nie Polska Ludowa to byliby analfabetami i paśliby krowy". No tak, pozbawieni socjalistów Hiszpanie czy Portugalczycy w tym czasie pasali krowy i pisać ani czytać nie potrafili :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~p23

Gdy chodziłem do szkoly podstawowej w Polsce byl okres ,,raju na ziemi".
Jeden z gorliwszych nauczycieli gloryfikowal nasz kraj, mowil m.in. ze polska ma wszystko gory, morze, wegiel, przemysl, huty... zapytalem go dlaczego w takim razie nie mozna kupic bez problemów jedzenia i papieru toaletowego...
Kmiot odpowiedzial, ze to przez sankcje USA.
Moi koledzy i kolezanki schylili glowy, bo im glupio bylo zasmiac mu sie w twarz.
Socjalizm polega na trwonieniu bylych prywatnych majątków, a po ich wyczerpaniu nastepuje zazwyczaj bieda....typowe przyklady to Kuba, Korea pn, Albania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rt odpowiada ~MacGawer

nie ma co przenosić polskich, europejskich realiów, w realia karaibskie i realia Mulatów i Murzynów, gdzie nigdy nie ma zimy i ludzie mają troszkę inną mentalnośc :-)
Chavez został wyniesiony do władzy na fali kryzysów lat 80tych.
Wenezuela była bogata do połowy lat 70-tych XX wieku

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 4,95% 26,30
2020-03-30 21:29:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil