Z nowego programu 500+ ma skorzystać 6,8 mln dzieci

Po rozszerzeniu programu 500+ na pierwsze dziecko ze świadczenia skorzysta 6,8 mln dzieci - powiedziała we wtorek minister rodziny Elżbieta Rafalska. Poinformowała, że koszt tego programu w 2019 r. to ponad 31 mld zł.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

We wtorek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister Elżbietą Rafalską poinformował, że do konsultacji społecznych został skierowany projekt dotyczący rozszerzenia programu 500+ na pierwsze dziecko.

Minister Rafalska powiedziała, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Poinformowała, że do tej pory korzystało z niego pół miliona polskich jedynaków, teraz świadczenie otrzymają dodatkowo dwa miliony dzieci.

"Roczny wydatek - ale tak jak pan premier powiedział, to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu, bardzo opłacalna - to będzie ponad 41 mld zł w pełnym roku budżetowym, a w tym roku ponad 31 mld zł" - poinformowała minister.

Wydatki w ramach programu 500+ to inwestycja w przyszłość Polski, a nie rozdawnictwo, inwestycja, która przyniesie zwrot w postaci m.in. lepszego wykształcenia i zdrowia dzieci - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że projekt w sprawie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko został przekazany do konsultacji.

"To jest inwestycja długoterminowa. Dzieci i młodzież potrzebują dodatkowych środków na zajęcia. Mamy zresztą pełne zaufanie, na co te środki zostaną przeznaczone, czy na wakacje, dodatkowe zajęcia, czy na inne cele" stwierdził premier.

Szef rządu stwierdził, że to "największa inwestycja ostatnich 30, a może 130 lat". "Już za kilka lat ta inwestycja będzie przynosić ogromny zwrot w lepszym wykształceniu, lepszym zdrowiu naszych dzieci, w lepszym przygotowaniu do życia zawodowego - to jest coś, co daje nam ogromną radość" przekonywał. "Nasi konkurenci polityczni nazywają to +rozdawnictwem+, my nazywamy to największą inwestycją w przyszłość Polski, polskich rodzin" dodał.

Premier podkreślał, że jest to program prospołeczny i rozwojowy, na który rząd zabezpieczył środki.

"To można porównać do dziurawej konewki, z której sączył się strumyk bardzo skąpo wcześniej, w latach naszych poprzedników, bo była dziurawa i tymi VAT-owskimi dziurami woda wylewała się na wszystkie strony z tej budżetowej konewki i my te dziury załataliśmy, i mogę powiedzieć, że mamy nową konewkę, bo dzisiejszy stan finansów publicznych państwa to jest coś absolutnie nieporównywalnego do roku 2013, 2014 i 2015" mówił Morawiecki.

"Politycy walczą w wyborach, o głosy, o zaufanie, a ja się przede wszystkim cieszę z takiej jednej bitwy, którą wygraliśmy - to bitwa o społeczeństwo, żeby społeczeństwo było na pierwszym miejscu stawiane przez wszystkich" dodał szef rządu.

Premier mówił również, że według niego gospodarka i społeczeństwo to "pewna jedność". "To jest dla nas rzeczywiście pewien azymut, cel, który jest dla nas absolutnie podstawowy, azymut, który wyznacza kierunek - społeczeństwo przed gospodarką, społeczeństwo i gospodarka jako pewna jedność" mówił.

Morawiecki podkreślał, że program 500+ na pierwsze dziecko da także impuls fiskalny i zaznaczył, że "demografia i inwestycje" to dwa cele jego rządu.

Rafalska poinformowała, że składanie wniosków przez internet rozpocznie się 1 lipca, a w wersji papierowej 1 sierpnia. Ponadto - jak dodała - samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, a jeśli decyzja zostanie wydana po tym terminie, to nastąpi wyrównanie wypłacenia świadczenia od 1 lipca.

"Będzie to dotyczyło również tych rodzin, które nie są rodzinami tylko z jedynakami, ale z różnych powodów nie korzystały też z tego świadczenia i dzisiaj trzeba złożyć ten wniosek, ale również rodziny, które otrzymywały świadczenia na drugie i kolejne dzieci wchodzą już w nowy okres zasiłkowy i będą składały oczywiście wnioski też od 1 lipca" powiedziała.

Rafalska poinformowała, że ze świadczenia będą mogły korzystać też dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zaznaczyła, że rodziny, którym urodziło się dziecko będą miały trzy miesiące, a nie jak dotychczas miesiąc na złożenie wniosku.

Szefowa MRPiPS podkreślała, że wnioski, które należy złożyć, zostaną w istotny sposób uproszczone, ponieważ nie będzie badane kryterium dochodowe. "Wnioski są proste, zmienione, nie będzie wydawania decyzji, tylko będzie informacja o tym, że świadczenie zostaje przyznane" powiedziała.

Projekt dotyczący przyznania świadczenia 500+ także na pierwsze dziecko zapowiedział na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński w ramach pięciu propozycji programowych, tzw. nowej piątki PiS. Następnie podczas prezentacji "mapy drogowej" realizacji nowej piątki PiS szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie projekty będą gotowe jeszcze w marcu.

Obecnie w ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mateusz Roszak, Olga Zakolska

ktl/ mro/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 fbi_survelliance_van

Cała ta polityka socjalna to realizowanie koncepcji polegającej na dystrybuowaniu środków wśród społeczeństwa, efekty obliczone są na lata i mają mają nas zrównać z Zachodem pod względem zamożności. Życzę tylko konsekwencji

! Odpowiedz
0 1 jes

Z nowego programu 500+ najbardziej skorzysta Nieinternowany ponieważ znowu wygra wybory i nie będzie musiał obawiać się wszczęcia śledztwa w sprawie Srebrnej.

! Odpowiedz
4 20 search

kase przytule, a na pis nie bede glosowal. Kazda nadwyzke zamieniam na dollary , ten kraj nie ma przyszlosci chyba ze sie jest rucysystka w NBP lub bochenkiem w PGNiG.

! Odpowiedz
4 10 mallajka

Pierwszy kwietnia dopiero za 2 tygodnie, a i czarny humor nie wszystkim pasuje, więc mam nadzieje, że ten artykuł to z gapiostwa.

! Odpowiedz
24 14 tindala

Jesteś przeciwny szastaniu pieniędzmi podatników. Odrzucasz krótkowzroczną politykę PiS. Bądź konsekwentny do końca - odmów i nie bierz. Bo inaczej jesteś tylko schizofreniczną papugą.

! Odpowiedz
14 17 trollmaster

znam takich. pis be ale na kasę cały worek podstawiają.

trzeba być konsekwentnym i nie brać, inaczej to zwykła obłuda.
drugie - nazywanie to programem dla patologii dobrze pokazuje, jak dąży się do degeneracji społeczeństwa - dwójka dzieci to patologia?

! Odpowiedz
3 25 andregru

Nie mam już dzieci w wieku 500+ i żałuję że mam tylko jedno . Jestem za pomocą dla rodziców ale w innej formie .Niższe podatki dla pracujących rodziców , Mniejsza kwota ( nie porównujmy się do Niemiec , Francji ) . Pieniądze na pierwsze dziecko , malejące wraz z ilością dzieci ( jestem za tym aby większa ilość rodzin miała po dwoje , troje dzieci a nie za robienie sobie z tego sposobu na życie posiadając 8-10 dzieci .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 jes

A dlaczego ma nie wziąć jak to z jego podatków?

! Odpowiedz
0 0 iwonka50 odpowiada andregru

Najwięcej rodziny płacą wiesz jakiego podatku? VAT
Jak wyobrażasz sobie zmniejszenie tego podatku pracującym rodzicom?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne